Skocz do zawartości

Wiek opon


w79

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Rozstaw powinieneś mieć wybity na feldze czasami nie można znaleźć to zostaje dowieźć koło do wulkanizatora. Kupić dokładnie takie samo zarówno felga jak i opona wtedy można nimi żonglować w razie W. Pozdrawiam Hermogenes 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 10.01.2024 o 16:51, czyś napisał(a):

Krzysiek ma sporą LMC Ambassador (LMC 563 HTD), tam już w pierwszych seriach DMC było 1600-1700. 

Kwestia jaką faktycznie ma (im później tym większa szansa na więcej) i ile faktycznie toto waży. 

Natomiast pokazał oponkę z indeksem 104/102, wnioskuję że nie bez przyczyny taką "egzotykę" ale z takim indeksem, bo z nośnością 102/100 jest w bród "markowych" w pełnej specyfikacji "C", i to w tej samej cenie.

Krzysiek,

zgodnie z Twoją rekomendacją chcę iść w wyższy indeks 106/104 w rozmiarze 195/80 R14. 

Z racji tego, że planuję jeździć cały rok, to szukam całorocznych i tutaj znowu zaczynają się schody :( 

znalazłem coś takiego:

https://www.oponeo.pl/dane-opony/nankang-aw-8-195-80-r14-106-104-s-c#467044422

mają niby dobre opinie, ale już nie wiem po Waszych komentarzach odnośnie chińszczyzny

i coś bardziej znanego

https://allegro.pl/oferta/2x-hankook-195-80r14-106-104q-vantra-st-as2-ra30-c-caloroczne-14911167251

jak jednak nie, to patrzę na poniższe, co Ty na to:

https://www.oponeo.pl/dane-opony/kormoran-cargospeedevo-195-80-r14-106-104-r-c#462171682

Edytowane przez marychaweekend (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna chwile poczekac i za chwile pojawia sie opony z roku 2024. W tym rozmiarze za duzego wyboru w wielosezonach nie ma, de facto Hankook wydaje sie najsensowniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ostatnie pytanie dla potwierdzenia przed zamówieniem opon
Z tabliczki mojej wynika, że te opony mogą być i są to chyba ostatnie w kolumnie po prawej, mam rację?https://uploads.tapatalk-cdn.com/20240204/8541d6c5efa954a56cf6c133129b3445.jpg

Wysłane z mojego SM-A536B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę, co polecacie? :) aktualnie mam Barum VANIS 195/70 r14 C 101/99C ale już chyba dosyć stare (1316) więc z 2016 roku :) i pewno pasuje wymienić. w tym rozmiarze średni wybór a nic większego nie zmieszczę ze względu na mover. Więc w sumie chyba jest albo ten Barum albo Kargomax GT Radial ST-6000, chyba że coś innego polecicie?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wiek opony, to jedno. Ale zawsze trzeba oponę dokładnie obejrzeć. Tu przykład opony z roku 2015.  Teraz kupiłem GT Radial Kargomax ST-4000 195/70 R14.

Oglądać i jeszcze raz oglądać (chodzi oczywiście o opony).

IMG_20240406_120800.thumb.jpg.c7d188873fe4ef289b9545ae2497c021.jpgIMG_20240406_120749.thumb.jpg.8a07bc7fa17309410b97b89dc8bdfc65.jpgIMG_20240406_120827.thumb.jpg.0b5ebb4ad04a17a3496b06f7910a3f62.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, grall napisał(a):

 Tu przykład opony z roku 2015.  

IMG_20240406_120800.thumb.jpg.c7d188873fe4ef289b9545ae2497c021.jpg

Czego się spodziewać po 9 letniej oponie? To od minimum 4 lat jest śmietnik, który powinien być wymieniony dawno na nową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał(a):

Czego się spodziewać po 9 letniej oponie? To od minimum 4 lat jest śmietnik, który powinien być wymieniony dawno na nową :)

W swoim życiu już przejeździłem kilka zestawów opon i nigdy się nie spotkałem, aby po 8 latach (opona w ubiegłym roku już tak wyglądała) tak wyglądała opona. To jest przypadek, w mojej opinii, wadliwego materiału.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze to jest tez kwestia zle dobranych opon. 

@grall, sprawdzales jaki masz nacisk na lewa i prawa opone? Zakladam ze cepa moze miec DMC 1200-1300, i przy ności opon 615kg to jestes na granicy , a zakladajac lekkie przeciazenie to nawet poza granica bezpieczenstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Analog82 napisał(a):

A moze to jest tez kwestia zle dobranych opon. 

@grall, sprawdzales jaki masz nacisk na lewa i prawa opone? Zakladam ze cepa moze miec DMC 1200-1300, i przy ności opon 615kg to jestes na granicy , a zakladajac lekkie przeciazenie to nawet poza granica bezpieczenstwa.

Opona z drugiej strony wygląda podobnie. Buda faktycznie 1200. Nie wiem jak była dociążana przez poprzedniego właściciela.
I także myślałem o tym, że te poprzednie opony były za słabe do obciążenia, brak zapasu wagowego.

Wiek opony jest oczywiście ważny, ale bezpośrednia kontrola ogumienia jest ważniejsza.

Choć miałem opony które miały 10 lat, wygląd ok, ale i tak poszły na PSZOK. Tu już wykluczył je wiek gumy.

Po tej oponie widać że bieżnik jeszcze głęboki, więc u mnie przyjmuję założenie, że to raczej praca pod obciążeniem je wykluczy, a nie zdarcie gumy.

Teraz kupiłem inne gumy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, grall napisał(a):

W swoim życiu już przejeździłem kilka zestawów opon i nigdy się nie spotkałem, aby po 8 latach (opona w ubiegłym roku już tak wyglądała) tak wyglądała opona. To jest przypadek, w mojej opinii, wadliwego materiału.

W przyczepie? Po 8 latach? Ciesz się, że Ci nie wystrzeliła :) 

29 minut temu, grall napisał(a):

Po tej oponie widać że bieżnik jeszcze głęboki, więc u mnie przyjmuję założenie, że to raczej praca pod obciążeniem je wykluczy, a nie zdarcie gumy.

 

Dokładnie tak. W przyczepie największe znaczenie ma to, że opony działają w naprawdę ekstremalnych warunkach, często na granicy wytrzymałości. Dlatego zaleca się wymianę opon co maks 5 lat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.