Skocz do zawartości

Wiek opon


w79

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.11.2023 o 21:52, Misio napisał(a):

Wolał bym mieć koło z 20l opona niż go nie mieć.

:ok:

W dniu 18.11.2023 o 21:35, Łza Włóczynutka napisał(a):

widać jaki jest sens wożenia koła zapasowego.. ;)

Obyś na jakimś zadupiu na końcu świata nie wypluł tych słów ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem już na zadupiu, na końcu świata, co prawda nie z kołem, a z rozładowanym akumulatorem. Z kołem by było prościej, bo użyłbym zestawu naprawczego i bym pojechał. A z akumulatorem to był klops, na końcu 7-km szutrówki w górach i to nie takich gdzie turyści walą z każdej strony, tylko w górach które mało kto zna.. pod lasem, bez zasięgu. do najbliższej miejscowości jakieś 10km, (na biwak ideolo :)) Musiałem iść kilkset metrów na górkę żeby złapać jakiś zasięg. Potem tylko się zastnawiałem, czy laweta pokona bród, no ale pokonała, przyjechała i odpaliła ;) Czekałem 2 godizny, no ale cóż, weekend był o 2 godziny dłuższy :). Raz na 8 lat można poczekać 2 godziny.

W włóczywozie też nie ma zapasu, tylko zestaw;

Zresztą z doświadczenia wiem, że to że ktoś ma koło zapasowe to nic nie znaczy, bo co innego mieć zapas, a co innego odkręcić i zdjąć koło z piasty. To jest badzo częsta przypadłość, że się coś zapiecze, albo nakrętki będą lekko już zużyte i trzeba mieć nasadki "połówki"..  Albo nie zejdzie z piasty i trzeba ściągacz albo jakiś lewar.. Chyba  że ktoś wodzi pół warsztatu samochodowego ze sobą i jeszcze lubi się tarzać w błocie pod samochodem.

Kak jeszcze miałem asteroidę, a wcześniej jak śmigałem tirkiem, to miałęm zapas, ale i tak przy gumie dzwoniłem po assistnce, żeby przyjechali zmienić bo mi się nie chciało brudzić. Dzwoniłem, robiłem kawę i zanim dopiełm to assistnce był już na miejscu.

Koła zapasowe to już tylko dla pasjonatów, imho.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile razy rocznie lapiecie gumy? Zwłaszcza z tpms. ktory natychmiast informuje że coś jest nie tak, zanim opona zostanie zniszczona. U mnie to średnio raz na 10lat, (200000km) przeważnie to nawet nie trzeba zestawu używać, po dopompowaniu można dojechać do wulkanizatora

W razie czego laweta przywiezie nową oponę, imho szkoda się pieprzyć dla tak skrajnie rzadkich przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 2 razy w przeciągu ostatnich  8-10 lat, oba przypadki we Włoszech na wakacjach :-)

Ja uważam, że każdy robi jak uważa, ja wolę koło mieć, bo mi się przydaje :-) 15 minut i jadę dalej, a zestaw tez mam na wszelki wypadek :-)

 

Edytowane przez Mariusz Golubiński (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Gumy w tamtym roku na "PSZOK"  400 km jednym ciągiem. Na zjeździe z autostrady za wiaduktem już było widać druty powoli dociągnąłem do domu a pod bramą bęc druga. Za karę felgi dostały nowy kolor. Pozdrawiam Hermogenes

WP_20230708_14_59_38_Panorama.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Zwłaszcza z tpms. ktory natychmiast informuje że coś jest nie tak, zanim opona zostanie zniszczona.

A jak będziesz jechał S lub A?

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

szkoda się pieprzyć dla tak skrajnie rzadkich przypadków.

Wolę mieć i nie użyć niż nie mieć i mieć potrzebę użycia.

Ja jeżdżę po zbyt dużych zadupiach, by ryzykować jazdę bez zapasu. Nie wspomnę o wyspach, gdzie można na oponę czekać kilka dni (był wątek na ten temat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dopiszę tak.

Jeżeli chodzi o "gwoździa" w samochodzie osobowym to nie problem. Parę razy mając kompresor dojechałem do wulkanizatora...

Jeżeli mówimy o większej dudce lub kamperze i ciśnieniu rzędu 4barów, lub więcej częściej gwóźdź kończy tak.

IMG-20230529-WA0001.thumb.jpg.11e1abc4180998674211cb02081e5992.jpg

Po wystrzale przejechałem 80m (idąc wystawić trójkąt zmierzyłem). Żaden zestaw naprawczy nie pomoże. Ja dzięki temu iż miałem zapas po 45min pojechałem dalej (z czego pewnie około 10-15min było na moje ochłonięcie). Gdybym nie miał - pewnie bym stał parę godzin na pasie awaryjnym na esce w Czechach (wieczór - niedziela)...

W przyczepie wygląda podobnie...ja akurat wyjeżdżając z parkingu, wpadłem w dziurę i uszkodziłem oponę/felgę też by zestaw naprawczy nie pomógł.

20140821_200559_resized.thumb.jpg.b97e6e8a1834ce02b33536047876a0a3.jpg

Dodam - u mnie w kamperze koło zapasowe to też element bezpieczeństwa (dla mnie ważmy to punkt, mimo że o bezpieczeństwie w Ducato1 w ogóle nie ma co mówić ;)).

Dla mnie koło zapasowe to jednak spokojniejsza jazda, a odkręcić koło od piasty jest ciężko jak ktoś za mocno je dokręci lub gdy nie jest ściągane parę lat... Ja mimo że jeżdżę na oponach cało rocznych to i tak raz w roku jadę na doważenie i właśnie ściągniecie koła z piasty, by w warunkach bojowych sobie z tym poradzić. A w Osiołku posiadam taką rurkę gdzie kiedyś pomagałem nawet "ciężarówce" odkręcać koło na mopie...Tak samo zawsze miałem solidny podnośnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, marychaweekend marychaweekend napisał(a):

w tym roku czeka mnie zmiana opon, przy okazji chcę zmienić amorki bo już zaczynają się pocić oraz szczęki.

dzięki temu będzie spokój na jakiś czas

mam pytanie, co powiecie na takie opony:

image.thumb.png.bf3a390750b0e02a0294f42c8ba5a358.png

A nie możesz kupić jakiś normalnych opon? To już lepiej to:

https://www.oponeo.pl/dane-opony/kormoran-cargospeedevo-185-80-r14-102-100-r-c#459370097

A jak chcesz całoroczne to masz Matadory:
https://www.oponeo.pl/dane-opony/matador-mps400-variant-all-weather-2-185-80-r14-102-100-r-c#448384457

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.