Skocz do zawartości

Bonner eurolectric zasilacz czy mogę podłączyć 12V


bolek830

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

niestety u mnie w przyczepie Hobby 420 z 1991 r pompkę wody napędza tylko zasilacz bonner eurolectric jak na zdjęciu poniżej. Co za tym idzie mam wodę tylko przy podłączeniu 230v, a chciał bym mieć również w trasie z plusa stałego z samochodu. Czy mogę podłączyć 12 V z plusa stałego z z samochodu, w miejscu zaznaczonym na zdjęciu? Czy nie spale zasilacza i czy nie będzie za dużo odbiorników na plusie stałym z samochodu? Na tym obwodzie była by właśnie pompka wody, światło w kuchni i w WC.   

zasilacz1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak mam jak chcesz zrobić. Trzeba trochę z przyrządem pobawić się i  sprawa do ogarnięcia.  Pompki, oświetlenie mają swoje bezpieczniki więc nie widzę zagrożenia. Trzeba wszystkiego używać z umiarem abyś mógł potem odpalić samochód.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednoczesne - jak piszesz - korzystanie mija się z celem. Jak jesteś na kempingu to 230 V i samochód jest odłączony od przyczepy - wszystko zasilane jest z zasilacza przyczepy. Gdy stoisz np na parkingu i masz spiętą przyczepę z samochodem zasilanie pompek i oświetlenia (tylko niektóre punkty) zasilane są z akumulatora samochodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ed Dzięki za radę jak podłączyć. Co do jednoczesnego podłączenia 230V i 12V z gniazda samochodu to interesowało mnie czy nie wywalę bezpiecznika.  

Opiszę dla osób, które będą miały podobny problem. 

W mojej Hobby 420 miałem instalację na 7 PIN. Wymieniłem kabel i wtyk na 13 PIN. Robota prosta. Kabel wchodzi do przyczepy od strony dyszla, przez podłogę, do czarnej skrzynki. Wszystkie żyły podpinam odpowiednio kolorami tak samo jak było. Ponieważ nie mam w przyczepie światła wstecznego i przeciwmgłowego (może kiedyś dołożę) zależało mi na podłączeniu na 12V z samochodu lodówki, pompek (krany, WC) oraz oświetlenia. Oryginalnie w przyczepie były dwa obwody 12V. Na jednym było oświetlenie w kuchni i lodówka, na drugim oświetlenie WC. Pompki nie były podłączone pod 12V tylko poprzez zasilacz 220V - 12V. Zmieniłem obwody i tak: na jeden obwód dałem zasilanie lodówki na plusie po stacyjce z PIN 10 i masę z PIN 11. Do masy z PIN 11 dałem dwa przewody 2,5 mm czyli razem 5 mm. Na drugi obwód dałem oświetlenie kuchni, WC oraz zasilacz od pompki. Do zasilacza od pompki wpiąłem się wejściem Ingang jak na foto. Zrobiłem to na przewodzie 2 x 2,5mm. Zasilanie wziąłem z PIN 9 stały plus i masę z PIN 13.
Aby obniżyć pobór mocy na tym obwodzie wymieniłem oświetlenie w kuchni i WC na led dzięki czemu z 60W zredukowałem do 10W.   

Wszystko działa jak należy. Przyczepa może być jednocześnie podpięta pod samochód i 230V i również działa zasilacz od pompek. Wiem, że takie podłączenie jest bez sensu jednak nie koliduje ze sobą.  

f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.