Jump to content
Commander

Przegląd rejestracyjny pojazdu ze stałym 4X4

Recommended Posts

Cezarr

Ale mowa o każdym stałym napędzie 4x4 :hmm:

czyś

OK. Kumam.

Mam ten N przy reduktorze, ale jego się odłącza szpikulcem.

Pan diagnost niczego takiego nie miał.

Wyczytałem w necie, że temat załatwiają najazdy zamiast wszechobecnych rolek.

Są dopuszczalne dwa rodzaje przyrządów do badania hamulców - rolkowe i płytowe, najazdy=płytowe. Rzadziej stosowane zamiast rolek, rolki są bardziej uniwersalne.

Niestety, w wymaganiach technicznych (przepisy) dla SKP i OSKP jest wymienione rolkowe urządzenie do badania hamulców i jego charakterystyka, ale w tychże przepisach nie ma słówka o doposażeniu ich w elementy służące badaniu pojazdów z napędem 4x4, czyli - patrząc na przepisy, płyty rolkowe/dodatkowe rolki są wyposażeniem, które szanująca się SKP/OSKP może mieć, ale nie musi. Skoro nie musi, to przeważnie nie wbija się w koszty, bo po co. Urządzenia dla SKP/OSKP sprzedawane są w zestawach, w których też nie ma z założenia takiego "doposażenia".

Może warto poszukać stacji diagnostycznej, w której robią przeglądy samochody przeznaczonych w cięższy teren - np. energetyki, spółek kolejowych (zwłaszcza SOK-u) Tam są większe szanse na to że będą mieli dodatkowe rolki/przyrząd płytowy.

Żeby nie być gołosłownym, w Łodzi jest taka SKP zakładów energetycznych na Rokicińskiej 144, dzwoniłem tam, mają przyrząd rolkowy i rolki wolnobieżne, zero zdziwienia - tak, podstawiamy pod drugą oś przy badaniu hamulców. Z metra gość wiedział o co kaman na hasło "stały napęd na cztery łapy" :)

Commander

Do 500 metrów od domu mam 3 stacje diagnostyczne a tułać się będzie trzeba na drugi koniec miasta...

Czyli jednak lepiej będzie nie kusić losu i niczego nie rozpinać tylko jechać na właściwą stację.

Edited by Commander (see edit history)

czyś

Jak chcesz mieć spokój o napęd (gdyby diagnosta przeholował z rolkami, albo w ogóle nie przejmował się tym, że masz stały napęd 4x4 i bagatelizował sprawę) - to należałoby znaleźć stację, na której mają urządzenie płytowe lub dodatkowe dostawiane rolki. A przede wszystkim taką, gdzie - jak w w/w przykładzie - nie patrzą jak na idiotę jeśli o to pytasz, i traktują to jako normalną procedurę. Gość już na telefon, bez zbędnego tłumaczenia, potraktował to jako oczywistą oczywistość, w tonie lekkiego zdziwienia że ktoś w ogóle mógłby wpaść na inny pomysł. Ogólnie taki diagnosta zyskuje w moich oczach na wiarygodności.

Bartolini

Robiłem przegląd mojego Subaru niedawno i diagnosta testował każde koło z osobna. Wszystko wyglądało ok. Tez myślałem że będzie problem i że auto musi stać na rolkach na wszystkich kołach, ale diagnosta mnie wyśmiał i powiedział że za dużo się internetów naczytałem

Commander

Skoro tak, to po co są inne płyty diagnostyczne...

lukpyr

Robiłem przegląd mojego Subaru niedawno i diagnosta testował każde koło z osobna. Wszystko wyglądało ok. Tez myślałem że będzie problem i że auto musi stać na rolkach na wszystkich kołach, ale diagnosta mnie wyśmiał i powiedział że za dużo się internetów naczytałem

I bardzo dobrze robił jak kazde z osobna na urządzeniu rolkowym,równą siłe hamowania w takim przypadku inaczej nie sprawdzisz

strus251

Commander, stały 4x4 ale ustawienie nie w lock tylko w auto.

Rolki te lepsze (sam miałem tak badanego swojego X) maja program 4x4. Diagnosta zapytał jak mam ustawione napędy, przełączył rolki w ten program i wtedy mimo, że nic nie podkładał auto nie zjechało.

Zapytałem czemu to mi wyjaśnił, że jest to program własnie do aut 4x4 a że nie jest pewien jak mój X się zachowa to korzysta z tego programu. W nim każde z kół napędzane jest osobno i w innym czasie (w danej chwili bada się hamulce tylko jednego koła i tylko ono jest napędzane).

Właśnie po to aby robić przeglądy aut 4x4. Jak to powiedział 1 nq 10 stacji zainwestowała w lepszy sprzęt ale za to tylko ta 1 na 10 jest wybierana przez ludzi z autami 4x4 czyli jak napisał Bartolini.

Jak diagnosta nie wie co z tym zrobić i czy robią 4x4 to nawet nie ma po co wjeżdżać a rozpinać napędów itd to tym bardziej. 

Kristofer

Odświeżę trochę temat Jacka. Czy wie ktoś, jak omawiana sprawa wygląda np. w przypadku X5 - napęd  xDrive z elektronicznie sterowanym sprzęgłem wielopłytkowym :hmm:

BUMERANG
W dniu 27.06.2017 o 13:12, strus251 napisał:

Rolki te lepsze (sam miałem tak badanego swojego X) maja program 4x4. Diagnosta zapytał jak mam ustawione napędy, przełączył rolki w ten program i wtedy mimo, że nic nie podkładał auto nie zjechało.

Potwierdzam. Byłem na przeglądzie z Audi Q7. Musi być specjalny program do 4x4 i wtedy nic nie trzeba rozłączać i kombinować. 

Tylko diagnosta trochę więcej się rusza :) 

Walt

Taki tryb powinien diagnosta włączyć.

20190129_082558.jpg

poziom

Ciekawy temat. Ja mam stały 4x4, nie da się nic odpiąć.

Robiłem przegląd w Andrespolu bo (okazało się, że chyba jednak słusznie) założyłem, że KAŻDA stacja powinna być przygotowana.

I niespodzianki nie było. Najpierw jedna oś na dostawianych rolkach, potem druga. Przeciez inaczej by mi napęd uszkodzili....

BUMERANG
49 minut temu, poziom napisał:

Robiłem przegląd w Andrespolu bo (okazało się, że chyba jednak słusznie) założyłem, że KAŻDA stacja powinna być przygotowana.

Powinna ale raczej nie jest. Pytałem na okręgówce jak to z tym jest. Powiedzieli, że należy się dopytać przed przeglądem, a przynajmniej zgłosić napęd na 4 buty.

poziom

To wygląda na to, że miałem farta. 

Inna sprawa, że diagnosta jeździ CR-V'ką, a ja upewniłem sie, że wie że ma do czynienia z 4x4 :p.

strus251

No tak,  OSKP Andrespol i wszystko jasne ;).

Miałeś szczęście. ;)