Skocz do zawartości

Miernik wilgotności drewna - warto???


bammber

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Jacques napisał(a):

Także w tym zdaniu jest zawarty dobry opis ewolucji mojego myślenia, bo (wstyd), ale jeszcze 2 miesiące temu myślałem, że za 15k kupię:lol: taką, na jaką dzisiaj wiem, że trzeba pewnie minimum 25-30k.

Spokojnie, dwa lata temu miałem podobnie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 142
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

59 minut temu, Jacques napisał(a):

na jaką dzisiaj wiem, że trzeba pewnie minimum 25-30k.

Nie chcę być złym prorokiem, ale obawiam się, że chcąc kupić dobry sprzęt będzie musiał zmienić dwa założenia:

1. zacząć szukać sprzętu nie nastoletniego a kilkuletniego

2. budżet podwoić.

A jak nie znajdziesz tego czego szukasz - lub z innych powodów - np. finansowych - będziesz musiał teraz temat odpuścić - to na sezon przemyśl wynajęcie budki na urlop a w tym czasie szukaj - może po sezonie relacja popyt vs podaż się odwróci i będzie Ci łatwiej.

Może będąc z taką budką z wypożyczalni na kempingu rozejrzysz się i coś Ci wpadnie w oko - może gdzieś przeczytasz jakieś ogłoszenie - nie ma co się spieszyć.

Jedno jest pewne - nie kupuj na siłę - presja czasu jest złym doradcą.

pzdr

Włodek

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BuryKocur napisał(a):

budżet podwoić

Włodku, jeśli obejrzę jeszcze kilkanaście+ przyczep i dojdę do tego wniosku - że aby myśleć o zdrowej, suchej przyczepie muszę bezwzględnie liczyć się z wydatkiem ponad 50k - to projekt po prostu zarzucę. Teoretycznie już się nad tym zastanawiałem, że przekraczając okolice 40k zawsze wybrałbym przyczepę nową, jakkolwiek nie byłaby budżetowa, skromna, niewyposażona, mała etc. A jeśli nie miałbym na taką funduszy, albo cierpliwości (by czekać na dostępność) - to ponownie, nie kupię trupka, byle kupić. Eh, dylematy.

Póki co, żyję nadzieją, płacę swoje frycowe, jeszcze odrobinę czasu mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu wątku - w jednym z niezależnych serwisów kamperów i przyczep we Wrocławiu do oceny szczelności stosowany jest miernik wilgotności drewna Wagner MMC220 (już raczej niedostępny w oficjalnej sprzedaży). Jego skala to 5-30%, gdzie nowiutkie fabryczne kampery na start mają ok. 8%, do 15% to raczej w normie, ok. 20% warto obserwować a od 25% to już niemal pewny i zaawansowany przeciek. Z informacji uzyskanych od osoby wykonującej oględziny wynika, że znaczący wpływ na wynik pomiaru może mieć niewidoczny z zewnątrz wkręt metalowy lub dodatkowy plastikowy element. Interpretacja wyników nie jest zatem prosta i zero-jedynkowa. Wpływ na wynik pomiaru może też mieć użytkowanie kampera tzn. nieco inne wyniki będą w suche dni po dłuższym nieużytkowaniu a inne po kilku jesienno=zimowych wyjazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Łuki napisał(a):

znaczący wpływ na wynik pomiaru może mieć niewidoczny z zewnątrz wkręt metalowy lub dodatkowy plastikowy element

To jest bardzo ciekawe, co piszesz Łukaszu, bo choć faktycznie spotkałem się z informacją, że można punktowo trafić w jakiś element metalowy, to zastanawia mnie, czy tak druga część tego zdania, nie sugeruje, że taki 'skrzywiony' pomiar można zaobserwować na całej połaci (np. ze względu na jakąś extra warstwę)?

Swego czasu czujnik 'świrował' mi w jednym miejscu (powierzchni skromnych kilkudziesięciu cm2) na suficie blisko lampy - to zrzuciłem np. na przewody. Ale zastanawiam się, czy jest ryzyko, że np. ściana obok okna, czy pod oknem nad parapetem na całej takiej powierzchni może mieć zafałszowany obraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem wiele więcej, przekazałem tylko to, co usłyszałem przy omawianiu wyników pomiarów dla mojego pojazdu. Zakłamanie wyniku jak wywnioskowałem może mieć charakter lokalny za sprawą jakiegoś względnie niewielkiego dodatkowego elementu ukrytego w ścianie. Przypuszczam, że jakieś kilkucentymetrowej szerokości, ale jednocześnie długie, mocowanie parapetu wpada w tą kategorię.

Edytowane przez Łuki (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem wiele więcej, przekazałem tylko to, co usłyszałem przy omawianiu wyników pomiarów dla mojego pojazdu. Zakłamanie wyniku jak wywnioskowałem może mieć charakter lokalny za sprawą jakiegoś względnie niewielkiego dodatkowego elementu ukrytego w ścianie. Przypuszczam, że jakieś kilkucentymetrowej szerokości, ale jednocześnie długie, mocowanie parapetu wpada w tą kategorię.
Tak to prawda. Metal skutecznie oszukuje czujnik wilgotności.

Ja właśnie nabyłem wspomniany wcześniej Trotec (bezinwazyjny) i faktycznie przy jakimś elemencie metalowym pokazuje anomalia. Ale wystarczy zrobić pomiar centymetr obok i już wszystko jest ok. Zalanie nigdy nie występuje punktowo więc nie ma obaw, że w takim miejscu jest mokro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, jacek00 napisał(a):

Tak to prawda. Metal skutecznie oszukuje czujnik wilgotności.

Ja właśnie nabyłem wspomniany wcześniej Trotec (bezinwazyjny) i faktycznie przy jakimś elemencie metalowym pokazuje anomalia. Ale wystarczy zrobić pomiar centymetr obok i już wszystko jest ok. Zalanie nigdy nie występuje punktowo więc nie ma obaw, że w takim miejscu jest mokro.

Kiedy to kalibrujesz chwyć palcami możliwie najniżej czujnika i trzymaj go zdala od innych przedmiotów, na wyciągniętej ręce  , kalibruj w przyczepie .
 

8 godzin temu, Łuki napisał(a):
Edytowane przez Karawaning (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.