Skocz do zawartości

Ile kg mogę ciągnąć


Rekomendowane odpowiedzi

Czyli zostaje rozszerzyć PJ
Tak. Możesz zrobić B96 lub B+E i będziesz mógł prowadzić zestaw powyżej 3.5t. Dla Twojego auta maks DMC przyczepy z hamulcem najazdowym to 1774 kg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 370
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

1140 kg to będzie taka średnia ok. 420 cm buda. 5 lat jeździłem taką hobbitką 2+2 była wygodna i łatwa do manewrowania. W porównaniu z moją teraźniejsza to tak jak by jej na haku nie było. Chyba za nią tęsknię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Thomas napisał:

1140 kg to będzie taka średnia ok. 420 cm buda. 5 lat jeździłem taką hobbitką 2+2 była wygodna i łatwa do manewrowania. W porównaniu z moją teraźniejsza to tak jak by jej na haku nie było. Chyba za nią tęsknię. 

Planujemy podróże z dwójką dzieciaków to nie wiem czy taka nie będzie za mała. Myślę że spróbujemy na początek coś wypożyczyć żeby zobaczyć co dokładnie nas interesuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Proszę bardziej obeznanych w temacie o potwierdzenie, czy dobrze kombinuję. Mam C+E, więc ograniczają mnie tylko możliwości holownika, temat ViaToll znam. Teoretycznie max co mogę ciągnąć (O1), to 1800kg, ale DMC holownika (F1) to 2224, ponieważ hamulec najazdowy nie wypełnia definicji hamulca, więc 2224/1,33 = 1672kg. Jednak maksymalna masa całego zestawu (F3) to 3724kg, więc 3724-2224 = 1500. Warunek o RMC holownika większym niż DMC przyczepy również spełniony. Czyli tym autem mogę ciągnąć przyczepę do 1500kg DMC włącznie. Zgadza się, czy gdzieś popełniam błąd albo coś źle interpretuję?

 

IMG_20190820_064048.thumb.jpg.a90e8629f51a11ad60e00310082059e4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Bruner napisał:

Proszę bardziej obeznanych w temacie o potwierdzenie, czy dobrze kombinuję. Mam C+E, więc ograniczają mnie tylko możliwości holownika, temat ViaToll znam. Teoretycznie max co mogę ciągnąć (O1), to 1800kg, ale DMC holownika (F1) to 2224, ponieważ hamulec najazdowy nie wypełnia definicji hamulca, więc 2224/1,33 = 1672kg. Jednak maksymalna masa całego zestawu (F3) to 3724kg, więc 3724-2224 = 1500. Warunek o RMC holownika większym niż DMC przyczepy również spełniony. Czyli tym autem mogę ciągnąć przyczepę do 1500kg DMC włącznie. Zgadza się, czy gdzieś popełniam błąd albo coś źle interpretuję?

 

IMG_20190820_064048.thumb.jpg.a90e8629f51a11ad60e00310082059e4.jpg

Maks co możesz ciągnąć z hamulcem najazdowym to 1672 kg i taką przyczepę możesz zapiąć. Natomiast cały zestaw załadowany osobami i bagażami nie może ważyć więcej niż 3724 kg, bo takie masz własnie DMC zestawu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że cepa będzie miała w dowodzie DMC 1672 kg :) Raczej wątpliwe. 

DMC cepy (z dowodu) to max. 1672 kg (maksymalna DOPUSZCZALNA masa całkowita przyczepy), i teoretycznie przyczepę o takiej DMC wpisanej do dowodu mógłbyś ciągnąć.

W praktyce - 1600, może 1650 kg lub inną w przedziale 1601-1672 kg, jeśli się z taką DMC znajdzie przyczepę.

W pozycji F3 jest maksymalna masa RZECZYWISTA zestawu. 

Czyli niezależnie od tego, jaką podepniesz przyczepę z DMC do 1672 kg, to musisz tak załadować zestaw (i samochód, i cepę), żeby: nie przekroczyć DMC samochodu, nie przekroczyć DMC cepy, a sumaryczna masa rzeczywista zespołu pojazdów nie może przekroczyć 3724 kg.

Kwestia rozlokowania ładunku między cepę i holownik. Mając cepę o DMC 1600 kg, i ładując ją tak, że MR=1600 kg, zostaje Ci 3724-1600=2124 kg masy rzeczywistej holownika. Po prostu nie możesz doładować holownika do jego DMC. Przy DMC cepy 1500 kg, osiągając dla cepy MR=1500 kg, holownik możesz zapakować do poziomu MR=2224 kg, co stanowi jego DMC. Z cepą o DMC 1400 masz 100 kg "niewykorzystane"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, czyś napisał:

W pozycji F3 jest maksymalna masa RZECZYWISTA zestawu. 

W zasadzie tak. Natomiast zgodnie z przepisami to w F3 jest DMC zespołu pojazdów. Pojazdy złączone ze sobą w celu poruszania się po drodze są traktowane przez przepisy jako całość.  Tak złączone pojazdy zgodnie z przepisami nazwane są właśnie "zespołem pojazdów". Taki zespół pojazdów może przez producenta holownika mieć określone swoje DMC. Czyli masa rzeczywista zespołu pojazdów nie może być większa niż DMC określone w polu F3 holownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 20.08.2019 o 15:50, jacek00 napisał:

W zasadzie tak. Natomiast zgodnie z przepisami to w F3 jest DMC zespołu pojazdów. 

[…]

Czyli masa rzeczywista zespołu pojazdów nie może być większa niż DMC określone w polu F3 holownika

Trafna korekta. Rzeczywiście formalnie (wg rozporządzenia określającego wzór DR) jest to DMC zespołu.

W praktyce chodzi o maksymalną, nieprzekraczalną MR całego zestawu (o ile chodzi o samochód osobowy - w przypadku ciężarowego lub specjalnego). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc wszystkim. Jakaś lipa z tym przelicznikiem. Moje autko F2 2180  G1695  O1 1500 z przelicznika wychodzi  na to ze mogę ciągnąć 1639 ale nie moge bo w dowodzie O1 ze 1500 możliwości auta oganiczają a zespół poj. 3680 nic nie kumam ?. Żartuje oczywiście  Bo jak sobie podepnę te 1639 to wychodzi 3875 a F3 w dow. mam 3680

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna lipa. Wszystko masz ok. Po pierwsze F3 to nie jest suma DMC obu pojazdów. Po drugie jak z przelicznika wychodzi więcej niż masz w O2 to maks co możesz ciągnąć to właśnie O2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem. Nawet wiecej bym sie nie dważył ciągnąć.

 

Tym bardziej ze teraz bedę testował Renault Latitude 2l 178 KM w automacie i mam pewne obawy co do tej skrzyni czy da rade i sie nie rozsypie

 pod przyczepka o DMC 1300

 

I mam dylemat zakładać hak czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.