Skocz do zawartości

nasz Osiołek


Misio

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, marek230482 napisał:

Chyba zimie dalekowschodniej bo na Dolnym Śląsku to takie się nie zdarzają od lat :lol: 

A tylko po Dolnym Śląsku jeździsz? 

I jakoś w ostatnich nocach były notowane w PL temp ponizej -15 ? nawet na Dolnym Śląsku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 417
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Nie widzę sensu dyskutować na temat kto jaką ma zimę. Ani gdzie kto jeździ :lol: zainteresowało mnie jedynie zużycie gazu w wypowiedzi autora tematu i kolegi maarec wspominającego zużycie przy niewielkich morzach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi pali 5 ? a gazu to zależy od towarzystwa ?

14 minut temu, marek230482 napisał:

Nie widzę sensu dyskutować na temat kto jaką ma zimę. Ani gdzie kto jeździ :lol: zainteresowało mnie jedynie zużycie gazu w wypowiedzi autora tematu i kolegi maarec wspominającego zużycie przy niewielkich mrozach

Nie ma to jak rzeczowa dyskusja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do wszystkich zimowników: Czy przy takim zużyciu, nie jest kłopotliwe tankowanie/wymiana butli? Rozważaliście montaż alternatywnego ogrzewacza spalinowego zasilanego paliwem z baku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie nie jest Na ogół staraczają mi 2 butle ktore mam ze sobą Z wymianą też nie ma najmniejszego problemu tym bardziej ze ja moge mieć mieszanke Ogrzewanie spalinowe potrzebuje prądu, a ja jezdze głównie na dziko dlatego pozostaje przy gazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Pytanie do wszystkich zimowników: Czy przy takim zużyciu, nie jest kłopotliwe tankowanie/wymiana butli? Rozważaliście montaż alternatywnego ogrzewacza spalinowego zasilanego paliwem z baku?

Co może być kłopotliwego w wymianie lub tankowaniu? ?

Jeśli kktoś potrafi zmienić koło lub zatankować sam paliwo to temat gazu ogarnia bez problemu. 

Po co jakieś alternatywy z ogrzewaczami skoro te ogrzewania działają świetnie. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może będę miał jutro czas to o tym popiszę więcej...

1) podczas tego wyjazdu spotkaliśmy w najbliższej okolicy kampery z webastem 2x...

raz stwierdziliśmy że tu nie zostajemy (powiedzmy to webasto było 80% naszej decyzji), drugi raz naszczęście van odjechał ...

Nam przeszkadza dźwięk webasta - też wiem że są cichsze głośniejsze itd...że w środku najczęściej nic nie słychać...ale na zewnątrz już tak...

2) w Crafterze będzie webasto a gaz będzie tylko do kuchenki...ale to auto raczej nie będzie do stanie w tłoku i zimą raczej bardzo sporadycznie gdzieś pojedzie, czyli webasto popracuje 1 góra 2h...

3) ON - też bywa problematyczny - np gdy auto ma spory apetyt a bak jest nieduży, a dodatkowo warto mieć tam sporo paliwa by nie brakło...dla mnie nie do pomyślenia by mieć dodatkowy zbiornik na ON w przestrzeni mieszkalnej...

 

Jak gdzieś tu pisałem - ruszyłem z 5 butlami...i "napełniając" (wymieniając je) pewnie wrócę z pełnymi dwiema...ale ja wolę zapas...a dziś np po 11dniach miałem 4,5butli propanu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 23:11, Misio napisał:

Może będę miał jutro czas to o tym popiszę więcej...

1) podczas tego wyjazdu spotkaliśmy w najbliższej okolicy kampery z webastem 2x...

raz stwierdziliśmy że tu nie zostajemy (powiedzmy to webasto było 80% naszej decyzji), drugi raz naszczęście van odjechał ...

Nam przeszkadza dźwięk webasta - też wiem że są cichsze głośniejsze itd...że w środku najczęściej nic nie słychać...ale na zewnątrz już tak...

 

Tydzien temu w Zakopcu mialem podobną sytuacje  Blaszanka z CamperTeamu całą noc huczala nam za plecami a rano chyba pradu braklo (-18) bo od 4:30 byl odpalony ... do 7 gdy odjechal ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasto na pewno żre sporo prądu w porównaniu do trumy. Do tego jest głośne. Bardzo głośne lub tylko głośne :) truma przy tym jest bezszelestna. Ale kwestia braku prądu to nie tylko webasto. Będąc 1,5tyg na objazdówce też nie miałem go skąd brać. A nie mam zbyt mocnego altka (sprawdziłem teraz to 70A) dlatego bez pracy na postoju się nie obeszło. Tak z godzinkę przed spaniem przynajmniej. Nie byłem w tym odosobniony :) spotykałem w niektórych miejscówkach kampery i prawie zawsze, któryś stał dłuższy czas na odpalonym silniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kit napisał:

Tydzien temu w Zakopcu mialem podobną sytuacje  Blaszanka z CamperTeamu całą noc chuczala nam za plecami a rano chyba pradu braklo (-18) bo od 4:30 byl odpalony ... do 7 gdy odjechal ?

najbardziej lubię takiego giganta na campingu, który zajedzie, oszczędzi 10zł na prądzie - przecież ma solary, jest samowystarczalny itd i nie będzie przepłacał a później od 3 w nocy silnik odpalony, kopci, hałasuje, przepala więcej niż ten prąd.... i jeszcze jest dumny z siebie jak to temat ogarnął.

na dziko, jeżeli miałbym taką sytuację, że brakło mi prądu, to jeżeli mam sąsiadów to pakuje się i jadę gdzieś dalej, nie będę im do rana fundował hałasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jednak ja nie lubię webasto, tym bardziej agregatu...

Nie wspominając o stanie na włączonym silniku...

 

Ale Hermanek niestety ma już kupione webasto (mimo pośniadania swych pieców trumy...)

Dodam iż np truma kombi też potrzebuje trochę prądu...

A mi przez dwie najsilniejsze noce (około -16stopni) poszły 2 butle Nano na około 50h...

Też niezły wynik...

A co do spalania ilości gazu...nasz osiołek nie jest mały, my lubimy ciepło, no i chodzi jeszcze bojler i lodówka (co ciekawe w takich temperaturach ona papusia dużo więcej niż w lato...)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tragedii z prądem do ogrzewacza spalinowego. Kiedyś to obliczałem na potrzeby mojego vana. Wziąłem pod uwagę jakiś ekstremalny przypadek: 
- będzie to najdłuższy z możliwych weekendów (8 nocy),
- bez możliwości doładowywania aku (żadnego uruchamiania silnika, bez solariów, prądu z zewnątrz)
- żelkówka 100Ah naładowana w domu, potem już bez doładowywania,
- używany tylko do zasilania ogrzewacza spalinowego webasto, teraz już nie pamiętam modelu, ale to był jakiś model 4kW, działający w górach powyżej 2000m.n.p.m
- używany tylko nocą, przez 9h/dobę, (w dzień nie siedzimy w aucie, więc nie ma sensu ogrzewać)

Wyszło że 8 nocy bardzo spoko, nawet powinien wytrzymać 11. Biorąc pod uwagę, że chyba nigdy się nie stoi tak długo w jednym miejscu, to dedykowana żelówka 100aH z możliwością doładowywania w czasie jazdy powinna być wystarczająca z dużą górką do normalnego użytku. A jak ktoś ma solary, to jeszcze bardziej spoko.

(Takie były rozważania teoretyczne z użyciem matematyki, danych technicznych. Finalnie nie zamontowałem, bo się okazało że w sumie to nie jeździmy na dziko, więc nie musimy być niezależni i ogrzewanie mamy na dzień dzisiejszy elektryczne. A co będize kiedyś to w sumie nie wiadomo, ale chyba przychylał bym się jednak do spalinowego, bo wożenie takiej baterii butli to byłby dla mnie kłopot :) zwłaszcza, że za granicą chyba jest problem z wymianą/dotankowaniem)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.