Skocz do zawartości

Druga lampa zewnętrzna Adra Altea 432


jacek00

Rekomendowane odpowiedzi

Hej. W zeszłym roku już postanowiłem podpiąć drugie światło zewnętrzne, z racji, że to fabryczne jest dość liche. Tak więc nad drzwiami zamontowałem sobie lampę LED od Fiamma (http://www.fiamma.com/EN/products/comfort/led/door_led/) i w załączeniu jak ta lampka wygląda.

 

O ile bez problemu udało mi się ją zamontować, uszczelnić i doprowadzić kabel do wnętrza to mam problem z jej prawidłowym podłączeniem. Myślałem, że jakoś się podepnę pod włącznik do fabrycznej lampy zewnętrznej ale się okazało, że to nie takie proste :) Z racji tego, że przyszły mrozy i pogoda nie sprzyjała, to pod koniec zeszłego roku już sobie darowałem zabawy w podłączanie. No ale idzie wiosna i niedługo czas wyjąć przyczepę spod plandeki i zająć się tym co nie zostało skończone :)

 

Lampa oczywiście jest na 12V. Idą od niej dwa przewody, które do czegoś muszę podłączyć. Przy wejściu do przyczepy mam dwa włączniki światła. Jeden do światła na zewnątrz, dugi do światła wewnątrz nad stołem. Obie lampy niby działają na 12V.

 

No i teraz co zrobić? Mam dwa pomysły, albo jakoś podłączyć lampę do lampy fabrycznej zewnętrznej, tak aby jednym włącznikiem włączać lampę nad drzwiami i tą fabryczną, która jest po środku przyczepy. Drugi pomysł to aby dokupić trzeci włącznik i zrobić osobny włącznik dla światła nad wejściem. No ale ma ktoś pomysł jak to w ogóle podłączyć, do czego aby to poprawnie w ogóle działało. Jakby co to mam wszystkie schematy elektryczne od przyczepy. Może znajdzie się ktoś bardziej kumaty w instalacjach elektrycznych kto mnie nakieruje :)

post-19021-0-35763700-1457385079_thumb.jpg

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dwa osobne włączniki do światła wewnętrznego i zewnętrznego, to zamień włącznik do światła zewnętrznego na włącznik podwójny i masz po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak o tym też myślałem :-) Tylko jak podłączyć te dwa kable, które idą od nowej lampy? Czy dobrze rozumuję, że to jest plus i minus? Bo do drugiej lampy zewnętrznej dochodzi jeden przewód, który jest przedzielony włącznikiem. No chyba, że gdzieś w ścianie idzie ukryty drugi przewód.

 

Tu mam dwa przewody czyli zakładam, że to jest plus i minus tak? I jak to mam podłączyć właśnie :-)

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, dobrze zakładasz. Tak w uproszczeniu "-" z lampy nowej łączysz z minusem lampy starej.

Po zmianie włącznika "+" starej lampy zostawiasz na jednym klawiszu a do nowej prowadzisz z drugiego włącznika.

To chyba najprostrze rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli teraz pozostaje kwestia kupienia odpowiedniego włącznika tak aby kolorystycznie mi pasował :-D Bo modele to jeszcze da się kupić. No i będę kombinować :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, ta stara lampa też jest ledowa, czy na żarówkę żarową? Jeżeli stara jest żarowa, to zasilana jest zwykłym napięciem stałym 12 V i do nowej lampy ledowej będziesz potrzebował zasilacz LED, więc musisz do nowej lampy zrobić nową instalację: osobny wyłącznik i zasilacz LED podpięty (np. pod 230 V). Prawidłowo wyłącznik powinien być wpięty w obwód 230 V, żeby wyłączał zasilacz, a co za tym idzie lampę LED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze zależy, gdzie ma wpięty wyłącznik do światła zewnętrznego. Raczej wyłącznik ma na obwodzie 12 V i wtedy niestety osobna instalacja na LED, z wyłącznikiem w obwodzie 230 V. Jak da podwójny wyłącznik na 230 V, przed trafo na 12 V, to oprócz oświetlenia wyłączy inne urządzenia na 12 V. Według mnie stare wyłączniki powinien pozostawić i dodać nowy wyłącznik na 230 V (np. na boku szafki) przed zasilaczem LED i zasilacz umieścić gdzieś w szafce na linii do lampy. Chyba, że stara zewnętrzna lampa też jest ledowa, to wystarczy podpiąć się pod nią i prawdopodobnie zmienić bezpiecznik i będzie OK.

Edytowane przez Port (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak jest różnica między zwykłym napięciem stałym 12 V, a napięciem z zasilacza LED (poza tym, że jest stabilizowane). W/g mnie ta lampa -nowa- winna świecić gdy podłączysz ją do zasilania w starej lampie. Mogą migotać diody w nowej lampie, ale nieduży elektrolit podłączony równolegle do nowej lampy załatwi sprawę. Musisz znaleźć oba przewody zasilające lampę (w szafce). Jeden idzie bezpośrednio do lampy a drugi przez wyłącznik do lampy. Jak to podłączyć już koledzy pisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi mętlik tylko robicie! Ale po kolei. Stara lampa zewnętrzna jest na 12V. Włożona jest tam żarówka halogenowa 12V. W całej przyczepie jest instalacja 12V chyba, a na pewno dla oświetlenia. W szafce na pewno jest przetwornik z 230 na 12V. Instalacji aku nie mam. Korzystam tylko z zasilania zewnętrznego.

 

Lampę nową pierwotnie podłączyłem razem z lampą starą i na pewno lekko migotało ale myślałem, że coś źle podłączyłem po prostu.

 

Teraz dlaczego, skoro instalacja jest już na 12V to nie można pod to podczepić lampy 12V tylko mam robić instalację 230V żeby potem zasilaczem LED zmienić napięcie znów na 12V? Wybaczcie, nie jestem biegły w elektryce, mój ojciec bardziej bo jest elektronikiem ;-) ale to dla mnie po prostu nielogiczne - no ale jestem elektrucznym debilem, chociaż coś tam w domu zrobić przy instalacji umiem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to jest zwykłe napięcie 12v i dlaczego ma migać?

Też się nad tym zastanawiałem po przeczytaniu posta #6. W instalacjach przyczep jest tylko mostek prostowniczy (bez filtra tętnień)i to daje napięcie tętniące co skutkuje migotaniem LED-ów. Właśnie kondensator elektrolityczny zapewnia filtrowanie napięcia.

To mi mętlik tylko robicie! Ale po kolei. Stara lampa zewnętrzna jest na 12V. Włożona jest tam żarówka halogenowa 12V. W całej przyczepie jest instalacja 12V chyba, a na pewno dla oświetlenia. W szafce na pewno jest przetwornik z 230 na 12V. Instalacji aku nie mam. Korzystam tylko z zasilania zewnętrznego.

 

Lampę nową pierwotnie podłączyłem razem z lampą starą i na pewno lekko migotało ale myślałem, że coś źle podłączyłem po prostu.

 

Teraz dlaczego, skoro instalacja jest już na 12V to nie można pod to podczepić lampy 12V tylko mam robić instalację 230V żeby potem zasilaczem LED zmienić napięcie znów na 12V? Wybaczcie, nie jestem biegły w elektryce, mój ojciec bardziej bo jest elektronikiem ;-) ale to dla mnie po prostu nielogiczne - no ale jestem elektrucznym debilem, chociaż coś tam w domu zrobić przy instalacji umiem ;-)

Nie kupuj zasilacza do ledów - to dodatkowy niepotrzebny wydatek. Zrób jak napisałem w poście #10. Kondensator kilkaset mikrofaradów na 25 V. Migotanie nie jest spowodowane złym podłączeniem. Gdy odwrotnie podłączysz ledy nie będą świecić. Porozmawiaj z tatą on CI to trochę przybliży. A tak na marginesie: Najłatwiej wydaje się cudze pieniądze.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już porozmawiałem właśnie. Powiedział, że jak jest 12V to musi działać. Na pewno powiedział, że nie ma sensu wracać na 230 żeby potem znowu robić 12V, bo skoro 12V jest to jest i to to samo. O migotaniu nic nie wiedział i nie miał pojęcia czemu się tak dzieje

 

Wrzucam też schemat, może ktoś chce zobaczyć.

 

.post-19021-1457465705,17_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem Ci napisać, że te kondensatory mają wyraźnie plus i minus. Koniecznie podłącz go zgodnie z ze znakami napięcia plus do plusa i t d. Tato Ci to też podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.