Skocz do zawartości

Akumulatorki


Commander

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Nadszedł obecnie u mnie taki czas, że ilość zużywanych przez dzieciaki bateryjek typu AA (paluszki) przyprawia o zawrót głowy. 

Dlatego zdecydowałem się na zakup większej ilości akumulatorków m-ki Eneloop, bo ponoć najlepsze. Pilotażowo zakupiłem takie o pojemnosci 1900 mA. Jednocześnie wygrzebałem z domowych czeluści ładowarkę TYP ZSŁ 3/0,2 o mocy 60 mA i coś wydaje mi się, że to za mało...

Znalazłem w necie wzór matemetyczny dot. bezpiecznego czasu ładowania tj. T = poj.aku X 1,4 / prąd ładowarki. Wyszło prawie 45 h :look: .

 

Mam też inną ładowarkę FBC-CE2 od "łoki-toki" firmy TopCom o parametrach:

 

Rated input:

DC 12V, DC 1,6 A

 

Rated autput:

2 AA: 2,8V, DC 2A

2 AAA: 2,8V, DC 1,8A

4 AA: 2,8V, DC 2A

4 AAA: 2,8V, DC 1,8A

2AA + 2 AAA: 2,8, DC 2A + DC 1,8A 

 

W zastawie "łoki-toki" są akumulatory 600mA i na ładowarce jest napisane 2 HOUR.

 

I teraz pytania:

 

1. Czy pierwsza ładowarka jest faktycznie za słaba?

2. Czy druga nie jest za mocna i jaki tak na prawdę ma prąd ładowania, bo wyraźnie (dla mnie) nie jest napisane jak na tej pierwszej...

3. Na tej wiekszej jest jeszcze oznaczenie NIMH/NICD. Rozumiem, że naładuję tym Eneloopa?

 

Proszę o komentarz i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Commander - przechodziłem dokładnie to samo co ty. :blagac: miałem dokładnie ten sam dylemat.

Zakupiłem takie tanie "dziwadło" mikroprocesorową ładowarkę z Biedronki.

Akurat ona pokazuje procentową pojemność w akumulatorku.

Jak na razie zdaje egzamin. Wszystkie akumulatorki jakie zakupiłem hurtowo to energizer 1,5 V 2300mAh,  małe 900mAh oraz 9V 

Już ponad rok eksploatuje te akumulatorki - na razie wszystko działa. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulatorki to tylko eneloopy, nie ulegają samorozładowaniu i trzymają jak głupie. Nie katować ich szybkimi ładowarkami, a bedą działać wiele lat. Ćwiczę w moich lampach błyskowych od kilku lat polecam, nigdy nie zawiodły !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, ale powiedzcie coś o moich ładowarkach. Mają parę lat i z ich wagi sądzę, że nie są tanimi wydmuszkami, dlatego wstrzymałem się chwilowo z zakupem dedykowanej do Eneloopów za 70 zł. Coś obiło mi się o uszy, że optymalny prąd ładowania to 10% pojemności i ładowanie przez 10-14h. Z kolei w sklepie facet stwierdził, że im słabszy prąd ładowania tym lepszy... Więc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, ale powiedzcie coś o moich ładowarkach. Mają parę lat i z ich wagi sądzę, że nie są tanimi wydmuszkami, dlatego wstrzymałem się chwilowo z zakupem dedykowanej do Eneloopów za 70 zł. Coś obiło mi się o uszy, że optymalny prąd ładowania to 10% pojemności i ładowanie przez 10-14h. Z kolei w sklepie facet stwierdził, że im słabszy prąd ładowania tym lepszy... Więc?

Nie wiem czy się ze mną zgodzicie ale właśnie przez te wszystkie ładowarki starszej generacji - przynajmniej w moim wypadku wiele akumulatorków podczas ładowania popsułem. Nawet najlepiej dobrana ładowarka zmusza użytkownika do przestrzegania czasu ładowania. Przynajmniej w moim przypadku wiele akumulatorków podczas ładowania przeładowałem. Wydaje mi sie, że każda ładowarka spełni swoje zadanie aby tylko po naładowaniu akumulatorka sama się wyłączyła :hmm: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam modelarskie ładowarki np icharger 106b+ a z tańszych to vista power 606 lub imax b6 (ale oryginał) i koszyczki do paluszków. Może i drogo, ale taka ładowarka ma szerokie możliwości, można tym akumulator w samochodzie ładować , wszystkie ni-mh i li-xx. Co ciekawe z akumulatora lub zasilacza o niższym napięciu naładują taki o wyższym....

Osobiście mam te pierwszą i jest mega

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę polecić: http://www.hurt.com.pl/zestawy-ladowarek-z-akumulatorkami,c276.htmlOczywiście i ja jestem fanem Eneloopów, zaraziłem nimi kilku kolegów i mimo  sceptycznych opinii przed zakupem (tylko 2000mAh itp), to widzę, że i u nich ilość zakupionych akumulatorków tej marki wzrasta. Lepiej kupić "tylko" 2000mAh i korzystać z nich kiedy potrzeba, niż 2600 i rozczarowywać się, bo kiedy są potrzebne, to są rozładowane. Po za tym nieporównywalnie lepiej działają w temperaturach ujemnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że akumulatorki ładujemy prądem 1c czyli równym pojemności z kontrolą temperatury i delta peak. A co do Eneloop'ów to faktycznie nie ma nic lepszego nawet pilot do tv działa długo. Musisz sobie odpowiedzieć czy potrzebujesz ładować szybko-drogo, czy bez pośpiechu i taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko i drogo = ładowarka modelarska z zasilaczem - naładuje wszystko i szybko prąd max to 5-10A a cena 200-450 pln, tanio ładowarka o której wspominałeś - naładuje akumulatorki paluszki w kilka godzin i tylko paluszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.