Skocz do zawartości

tachograf w kamperze ?!


Lucek0706

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich , jestem tu nowy mam nadzieję że pomożecie mi rozwiązać problem  przy okazji badania technicznego pan na stacji okręgowej zapytał o tachograf..   jaki tachograf ,  przy poprzednim przeglądzie rok temu nikt nie zapytał o to i przejeździłem pół europy 

pan pokazał karteczkę na której ma napisane kogo nie dotyczy ( wyciąg z jakiegoś rozporządzenia )  i nic tam nie ma o kamperach ... i oczywiście badania nie podbił

na innej stacji pan podbił dowód nie pytając o tacho..

to jak z tym jest ?

będę wdzięczny za odpowiedzi i miło by było jakąś wykładnię prawną

pozdrawiam

Lucek

Edytowane przez Lucek0706 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może byłeś 1 kwietnia? :miga:

Może kampera wykorzystujesz do celów zarobkowych? pytanie czy jest zarejestrowany jako auto specjalne czy Bus?

czy jest zarejestrowany na działalność gospodarczą?

Czy kamper jest powyżej 3,5T? 

Zmień stacje - Nie wspominaj na innej o doświadczeniu z poprzedniej :]

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za kamper? Jakie ma DMC?

4000 kg

Może byłeś 1 kwietnia? :miga:

Może kampera wykorzystujesz do celów zarobkowych? pytanie czy jest zarejestrowany jako auto specjalne czy Bus?

czy jest zarejestrowany na działalność gospodarczą?

Czy kamper jest powyżej 3,5T? 

Zmień stacje - Nie wspominaj na innej o doświadczeniu z poprzedniej :]

Pozdrawiam 

zmieniłem ;)  mam pieczątkę :)  

ale dylemat pozostaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:nono:  Niestety koledzy, nie ma znaczenia czy wykorzystujecie auto do przejazdów zarobkowych czy do rekreacji. Jeżeli tacho jest zamontowane w pojeździe to powinno być zalegalizowane. Natomiast kierowca nie jest zobowiązany do przestrzegania przepisów o czasie pracy kierowcy, tzn tarczka nie musi być wymieniana.

 

Najprostszym wyjściem jest wymiana licznika na taki bez tachografu. Notabene sprawny tachograf można sprzedać za przyzwoitą kasę i jeszcze na tej zamianie zarobić. :]    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacekL bardzo dobrze to opisał, jeżeli jest tachograf ma być zalegalizowany.Co do tachografów to właściciel pojazdu ma obowiazek użytkowania tachografów jeżeli pojazd został wyposażony. Diagnosta ma obowiązek sprawdzić ważność legalizacji jeżeli pojazd posiada tacho nawet w pojeździe poniżej 3.5 tony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Lucek jest bardzo powściągliwy jeżeli chodzi o informacje. Przykład:Jeżeli jest to kamper zbudowany na podwoziu np. MB 410 i był/jest zarejestrowany jako ciciężarowy, to diagnosta słusznie domagał się tachografu i legalizacji.

Można gdybać tu bo tak naprawdę nie wiemy nic o tym aucie a przecież brakuje tu najistotniejszych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tutaj coś wyczytasz  :niewiem:

http://www.gitd.pl/jazda-bez-tachografu

http://www.kalmark.pl/dla_kogo_tachograf.html

http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?t=20916

 

P.S

Dla mnie kamper jest zwolniony z posiadania tachografu.

Edytowane przez TOM3653 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. Lucek jest bardzo powściągliwy jeżeli chodzi o informacje. Przykład:Jeżeli jest to kamper zbudowany na podwoziu np. MB 410 i był/jest zarejestrowany jako ciciężarowy, to diagnosta słusznie domagał się tachografu i legalizacji.

Można gdybać tu bo tak naprawdę nie wiemy nic o tym aucie a przecież brakuje tu najistotniejszych informacji.

rzeczywiście malo informacji , już prostuję ... samochód specjalny kempingowy , dmc 4000 kg na podwoziu Ducato  przy poprzednim przeglądzie nikt nie pytał o tachograf

dzisiaj googlowałem dość dużo i nie znalazłem jednoznacznej wykładni ale generalnie dotyczy to kierowców którzy zatrudnieni sa w stosunku pracy    np znalazłem odpowiedz na interpelację poselska dot. rolnikó 

rolnik rozwożący swoje płody nie musi mieć tachografu ale juz pracownika zatrudnionego w gospodarstwie rolnym obowiązuje to urządzenie

no to ja jestem osoba fizyczna i wożę co najwyżej żonę :) więc na logikę nie powinno mnie obowiazywać        chyba tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fak, tachograf Cię nie obowiązuje. Widocznie trafił Ci się jakiś nadgorliwy diagnosta. Obowiązuje Cię za to odpowiednia kat. prawa jazdy.

Który to rok produkcji auta? Zabudowa fabryczna?

Edytowane przez DOMINO7 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam dla świętego spokoju wymienić licznik. Operacja jest prosta i wykonać ją można w każdym punkcie gdzie legalizują tachografy. Zapewne jeszcze Ci za to dopłacą.

Jeżdżąc samochodem bez zalegalizowanego  tacho narażasz się na mandat lub jeżeli trafisz na nadgorliwego inspektora ITD lub policjanta nawet na zabranie dowodu rejestracyjnego.  I zapewniam, a znam sytuację z autopsji, nie pomogą żadne tłumaczenia, że jesteś rolnikiem samodzielnie wykonującym przewozy na potrzeby własne lub wozisz jedynie żonę.

Sytuacja jest identyczna w przypadku wyindy (nawet dla niepełnosprawnego) - jeżeli jest na wyposażeniu to musi być zgłoszona do dozoru technicznego. 

Edytowane przez jacekL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.