Skocz do zawartości

Przebudowa przyczepki towarowej na kemping


ipy

Rekomendowane odpowiedzi

Skąd weźmiesz podwozie, w jaki sposób i z kim zamierzasz konsultować przebieg prac nad przyczepą?

Podwozie zrobi mi firma produkująca przyczepy i lawety. Rozmawiałem już z właścicielem takiego małego biznesu i twierdził, że można nawet zrobić resory, co mi się spodobało. Konsultowałem się bodajże z Instytutem Maszyn Rolniczych w Kobyłce, stąd moja wiedza, o kosztach (3000 zł). Podczas rozmowy z osobą odpowiedzialną z takie procedury, odniosłem wrażenie, że sprawa nie jest taka beznadziejna, gdyby każdy etap pracy uzgadniać z Instytutem, co akurat w moim przypadku nie jest wielkim problemem. Szacuję, że koszt podwozia wyniesie ok. 6000 zł , a budy z płyt warstwowych podobnych do tych z cieciówki, czy izotermy - 7000 zł. Wyposażenie będzie osobnym kosztem i będę się starał, by niczym nie nawiązywało do dziadostwa fabrycznych przyczep. Kuchnia gazowa, zlewozmywak, kabina prysznicowa, średnice rur odpływowych będą "budowlane/domowe", żadnych campingowych cudaków.

Zewnętrznie przypominać to będzie izotermę, nie planuję jakiegokolwiek dziurawienia dachu, cała wentylacja i kominy ,będzie wychodzić ze ścian.

Waga konstrukcji to prawdopodobnie 900 kg do czego należy dodać wyposażenie. Biorąc pod uwagę koszt jakiejkolwiek nowej budy, to ta "moja", bez możliwości "gnicia", z doskonałą izolacją termiczną i dzielnością w terenie, wychodzi niedrogo , nawet z kosztami homologacji.

Edytowane przez adamkwiatek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli będzie to przyczepa typu SAM, ale wykonana przez firmę?

 

Ja zamierzam budkę zbudować samodzielnie, jako że mam pewien projekt który idealnie odpowiada moim potrzebom, a stolarka nie jest mi obca. Problemem byłoby jedynie podwozie, ale adaptacja z towarówki rozwiązuje problem niewielkim kosztem.

 

Jaki szacunkowo jest koszt uzyskania homologacji dla pojedynczej sztuki przyczepy typu SAM?

 

Czy w dalszym ciągu tego typu przyczepę może wykonać osoba prywatna, czy musi to być firma o pewnym zdefiniowanym typie działalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem nieco nazwę, bo powinno być :

Przemysłowy Instytut Maszyn Budowlanych Sp. z o.o.
ul. Napoleona 2
05-230 Kobyłka
tel.: (+48 22) 786 23 26
fax: (+48 22) 786 18 30
pimb@pimb.com.pl
www.pimb.pl

 

Proponuję byś tam zadzwonił i będziesz miał miarodajne informacje.

Z tego, co zrozumiałem, to możesz sobie sam wszystko zrobić , ale musisz mieć poza rachunkami, wyciągi z homologacji na oś i zaczep.

Całkowity koszt badań, by wyjechać "przyczepą campingową" to ok. 3000 zł.

Instalacjami gazowymi w budzie zajmuje się Dozór chyba gazowy, ale teoretycznie możesz wyjechać zarejestrowana przyczepą, a w kuchenki i grzejniki , doposażyć się później.

Niejasna jest kwestia ewentualnego przeglądu, bo przecież na stacji diagnostycznej nie sprawdzają kuchenek.

Istnieje jeszcze inny sposób, by mieć budę, a polega on na zmianie przeznaczenia np. lawety, czy przyczepy towarowej.

Podobno zmiany można zrobić w warsztacie posiadającym stosowne uprawnienia i z tymi papierami zgłosić się do Stacji Diagnostycznej , a taka procedura nie kosztuje 3000 zł, tylko parę stów.

Na homologowaną przyczepę/lawetę montujesz budę w odpowiednim warsztacie, jedziesz na przegląd i teoretycznie jest po sprawie.

Proponuję, byś nie czerpał wiedzy od mędrców forumowych, tylko kontaktował się osobiście z odpowiednimi instytucjami, by uniknąć korowodów z papierami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na homologowaną przyczepę/lawetę montujesz budę w odpowiednim warsztacie, jedziesz na przegląd i teoretycznie jest po sprawie.

 

Jedno pytanie- czy warsztat tylko montuje mi budę którą ja sam wykonałem, czy wykonuje ją od zera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno pytanie- czy warsztat tylko montuje mi budę którą ja sam wykonałem, czy wykonuje ją od zera?

 

tak naprawdę to warsztat musi mieś w papierach Krs odpowiedni zapis działalności - do kamperów jest to adaptacja samochodów specjalnego przeznaczenia - na stacji powiedzą ci dokładnie który to numerek działalności, następnie znajdujesz taki warsztat , umawiasz się na fakturę za przeróbkę i mając taki papier jedziesz do diagnosty po zmianę przeznaczenia, wystarczy faktura za przysłowiowe pińcet i to wystarczydo zmiany przeznaczenia , warsztat nawet nie musi oglądać twojego dzieła, dokładnie tak samo wygląda zmiana ciężarowego blaszaka na kampera 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ipy- a widziałeś przyczepkę Qek Junior? Dmc 500 kg, Mw ok. 380kg. , hamulec.

https://www.google.pl/search?q=qek+junior&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=TjYHVYmRL4LoatTjgagJ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=643

Moim zdaniem bardzo fajna, mała przyczepka, wyjątkowo niska (dach można umyć stojąc na ziemi) . Często służy jako baza żeby zrobić fajną, nietuzinkową budkę. Trudno dostępna, ale w tym momencie jest jedna na allegro. Osobiście jej nie widziałem na żywo, ale po zdjęciach mi osobiście się podoba, cena moim zdaniem też przyzwoita

http://allegro.pl/przyczepa-cempingowa-qek-junior-i5164709584.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.Chciałem obejść pewien przepis,który obowiązuje na wodzie,na której wędkuję.Jest tam zakaz stawiania przyczep kempingowych blisko brzegu.Posiadając przyczepkę towarową (w dowodzie-przyczepa lekka),po zdjęciu podłogi i burt ,do jej ramy przykręciłem zbudowaną kapsułę.Jej masa nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej wagi.Kapsuła oczywiście może być zdjęta,choć chwilę to trwa.Mocne było moje zdziwienie,kiedy służby kontrolujące wodę uznały to za przyczepę kempingową.Bo ma ''okno,drzwi wentylację i legowisko".Czy mam jakieś szanse na obronę przed tą decyzją?

post-5189-0-29089000-1496733885_thumb.jpg

post-5189-0-43544300-1496733900_thumb.jpg

post-5189-0-69719300-1496733910.jpg

post-5189-0-70667900-1496733920_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Chciałem obejść pewien przepis,który obowiązuje na wodzie,na której wędkuję.Jest tam zakaz stawiania przyczep kempingowych blisko brzegu.Posiadając przyczepkę towarową (w dowodzie-przyczepa lekka),po zdjęciu podłogi i burt ,do jej ramy przykręciłem zbudowaną kapsułę.Jej masa nie przekracza maksymalnej dopuszczalnej wagi.Kapsuła oczywiście może być zdjęta,choć chwilę to trwa.Mocne było moje zdziwienie,kiedy służby kontrolujące wodę uznały to za przyczepę kempingową.Bo ma ''okno,drzwi wentylację i legowisko".Czy mam jakieś szanse na obronę przed tą decyzją?

założony nowy temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest zakaz to nie stawiaj tam przyczepy. Nie rozumiem takiego kombinatorstwa. Przez takie kombinatorstwo ludzie, którzy chcą normalnie biwakować, bez łamania zakazów, są coraz częściej postrzegani jako inwazyjni intruzi. Jest zakaz to go przestrzegaj, albo jedź tam, gdzie zakazu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Wydaje mi sie ze najlepszym pomyslem by bylo przystosowac rame do wymiennego nadwozia taj jak sie to robi z przyczepami w ciezarowce + przyczepa BDF czy tez kontenerach morskich. Na BDF wyciagasz z kontenera cztery stopy i wyjezdzasz samym podwoziem. Jak by dobrze pomyslec to przyczepka wy byla uniwersalna tz do przewozu towarow i do zaladowania budki co nie zmienia nic ze w papierach wy figurowala jako towarowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.