Skocz do zawartości

Knaus Sudwind 550


seba222

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko nie próbuj tym e blokiem (Miko) ładować jakikolwiek akumulator bo go zabijesz.

 

Miałem na myśli: zabijesz akumulator.

 

A to wiem - energoblok nie służy do ładowania akumulatora.

 

 

Przeciwnie. Ten Miko jest zdolny aż nadto, ma siłę, ale ma na wyjściu za wysokie napięcie.

Możesz/musisz go przerobić, łatwo. Odwiń po 3 zwoje z wtórnego, z jednej i drugiej strony. 

W tym bardzo wydajnym transformatorze na wyjściu jest 2x13,8V względem ZERA prądu przemiennego na wyjściu.

(Zero (masa, minus) w środku)

Po wyprostowaniu i przefiltrowaniu jest ponad 17,1V to zabije każdy aku w ciągu doby.

Odwinięcie z wtórnego zmniejszy napięcie do bezpiecznej górnej voltowej bariery dla aku, by go nie zabić i  w stanie pełnego naładowania napięcie się zrówna do bezpiecznego "nadawanego". Będzie zapas,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Aż tak nie będę kombinował. Mam osobną ładowarkę i niech ona działa i ładuje akumulator. 

 

Na chwilę obecną mam zamiar powymieniać wszystkie źródła światła na LED-y, ale już plan jest na następne modyfikacje. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zatem okazje odzyskać trochę wagi.

Fabryczne źródła światła to prądożerne żarówki halogenowe, by sprostać zapotrzebowaniu na prąd zastosowano ciężkie duże trafo.

Teraz jak idziesz w oszczędność, to możesz całkowicie pozbyć się tego e-bloku bo tak ogromny zapas jakim dysponuje nie był potrzebny nawet przy starym oświetleniu. 

W miejsce ciężaru e-bloku wstawisz lekką ładowarkę i akumulator. Bilans będzie niezmieniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przyjechały moje nowe opony - Kormorany - zdemontowałem na razie jedno koło i zawiozłem do wymiany - i tu mały zonk, stare opony były jeszcze z roku 1998. Oczywiście bieżnik super, ale stan samych opon już bardzo kiepski. Oczywiście kupując cepkę miałem tego świadomość, że opony do wymiany, ale i tak rocznik mnie zaskoczył (już wiem, czemu DOT był jakiś taki dziwny :P)

Tak na marginesie - czy warto od razu wymienić amortyzatory? Przypuszczam, że lat maja tyle, co sama przyczepa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj z oponami to potrafi być wesoło. Moje tez miałem od nowości i wygladaly super ale jak mi zmieniali i oglądałem te sparcenia po zdjęciu z felgi to aż się zdziwiłem ze to jakkolwiek powietrze trzymało... A amortyzatorów nie zmieniłem. Podczas jazdy nie odczuwam dyskomfortu, nic mi ogonkiem nie podskakuje i wybiera raczej ładnie. Moja z 2004 ale ta wypowiedzią się raczej nie sugeruj. Myślę że najbardziej miarodajne są.wrażenia z holowania ale są bardziej doświadczeni koledzy może coś podpowiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Oświetlenie całe wymienione na LED-y. Co do akumulatora ... Już niedługo będzie niespodzianka ... i relacja. Zmian będzie o wiele więcej, ale czekam na bardziej sprzyjającą pogodę. Oczywiście tu na forum pokażę co nieco. Na chwilę obecną wiele rzeczy przygotowuję w domu i tylko czekają na założenie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pogoda przyszła, to można dzisiaj było się udać do przyczepy i w końcu coś zrobić. Oto efekt dzisiejszej pracy:

- założone radio + gniazda 12V i woltomierz

- pociągnięte zasilanie do radia

- złożony okap kuchenny (rozebrany wcześniej do malowania)

- wstępnie pociągnięte kable do głośników tylnych

- przymierzone tylne głośniki - nie zmieszczą się tam gdzie bym chciał.

- kilka innych pierdół

 

Efekt dzisiejszego dnia wygląda tak jak na załączonych zdjęciach!

post-17461-0-08361000-1425139987_thumb.jpg

post-17461-0-78448800-1425139998_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z racji zbliżającego się sezonu i poprawy pogody postanowiłem wykonać mały tuning :) przyczepy.

Na dobry początek (o czym napomknąłem wcześniej) poszło radio i głośniki. Najpierw wstępna przymiarka ramki pod radio i panel przycisków i gniazd z woltomierzem. Ramkę wyciąłem ze zwykłej sklejki, na nią poszła płyta PCV laminowana aluminium dwustronnie. Niestety tego PCV nie da się wycinać laserowo, więc pozostało mi tylko rzeźbienie ręczne, ale efekt końcowy wydaje mi się nie najgorszy :)

Wstępna przymiarka:

7b91b498804130f2m.jpg
 
Już działające, niestety jeszcze bez głośników.
d3f4541f364c8a96m.jpg  
 
Kabelkologia :) czyli podłączenie panela i przycisków od tej "brzydszej" strony! 
80b7432585b50f66m.jpg  52b33cb3f44633cem.jpg
 
Przyszedł czas na głośniki przednie. Po wycięciu otworu ukazał mi się oto taki widok (przyczepa z własnym myśliwcem obronnym). Dalej widok gotowego  otworu pod głośnik przedni i efekt końcowy (prawie).
 
143cde7f9af8eb4em.jpg  d28b776ff39b1035m.jpg  4e11fe2d922cfcadm.jpg  f8336e7e225e6f69m.jpg  1a6a59b5ed88f1cdm.jpg
 
Tylne głośniki są dopiero w fazie produkcji, tzn. robi się pod nie obudowa bo się nigdzie zmieścić nie chcą i będą stały w tylnej części przyczepy.
W ramach przygotowań, zawitał też do przyczepy akumulator TOYAMA żelowy 45Ah. 
821f6018df5750dfm.jpg
Oraz jego kolega - regulator paneli i dwójka braci - Panele 2 x 60W (tutaj podziękowania dla kolegi Bartka z Ledon za doradzenie, odradzenie i ogólną pomoc w zakupie).
3cf311bd99c0e049m.jpg  5d8089b222bc1b33m.jpg  1a7e301a750d6dabm.jpg  c0015a84c0e4e911m.jpg
 
Z racji tego, że moja przyczepa posiada relingi dachowe, montaż paneli był BANALNIE prosty. Wprawne oko zauważy, że lewy panel jest zamocowany dość "niestarannie". Uprzedzając pytania napiszę tylko, że zabrakło mi podkładek i w poniedziałek muszę dokupić :) Akumulator tez nie jest jeszcze do końca przymocowany. W związku z tym, że jak montowałem panele to lało, kable są na razie przepuszczone tymczasowym otworem. Docelowo oczywiście szczelny przepust przez dach z dławikami.
5792278638c78012m.jpg
Ponieważ Bartek odradził mi kupno wyświetlacza do paneli (jak to dobrze ujął zabawka na pierwsze kilka razów) a zakupiony przeze mnie regulator ma możliwość podłączenia przez konwerter RS232 <-> USB do komputera to w pobliżu "podkowy" wylądowało gniazdko Rj45 wpięte do regulatora. Na zdjęciu poniżej zrobiony przeze mnie kabelek do podłączenia do komputera. Obudowa wykonana ze starego zakreślacza :) Tak na marginesie, ostatnio polubiłem mój nowy nabytek - klejarkę na sztyfty (teraz będzie nawet chyba w Lidlu) - bardzo uniwersalne urządzenie - kleje nią, zalewam elektronikę, uszczelniam itd.
ede7825c5c5642c0m.jpg
Kolejnym małym usprawnieniem był montaż anteny telewizyjnej Telmor Digit Activia wraz z wymianą starego przewodu antenowego na nowy, żelowany zewnętrzny.
3a5d4c99426b24bam.jpg
 
Jak na początek roku, to chyba dosyć owocny on był. 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba co na takim zestawie solarnym będzie działało w cepce?

Tak na prawdę, to wszystko będzie działało.

- Oświetlenie - w całości LED.

- radio

- TV (jak dokupię przetwornicę lub wymienię na 12V), DVD, tuner naziemnej (jak zostanie stary TV)

- zasilacz do anteny dachowej

- pompka wody (jeszcze jej nie ma)

- nadmuch pieca

- oświetlenie lodówki

- wyciąg nad kuchenką

Pobór prądu przez każde z nich jest niewielki i nie będą one działać wszystkie równocześnie. Poza tym, jak okaże się to za mało, zawsze mogę coś pokombinować i pozamieniać.

 

Co do montażu paneli - montowałem z dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo zawsze doradzano mi akumulator przynajmniej 90Ah.

Czy cały komplet kupiłeś u Bartka łącznie z aku?

Mam rozumieć ze normalnie bez problemu wyszedłeś na dach przyczepki.

W którym miejscu zamierzasz przewiercić dach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo zawsze doradzano mi akumulator przynajmniej 90Ah.

Muszę się sam przekonać - jak będzie za mało, to ograniczę dzieciom TV, sobie radio, zostanie tylko oświetlenie + pompka wody :) W ostateczności wymienię akumulator.

 

Czy cały komplet kupiłeś u Bartka łącznie z aku?

Nie - u Bartka panele + regulator + kable. Akumulator osobno.

 

Mam rozumieć ze normalnie bez problemu wyszedłeś na dach przyczepki.

46cd9a789b1734e6.jpg

 

Jak widzisz producent przewidział, że ktoś może chcieć wchodzić na dach i zamontował drabinkę :)

 

W którym miejscu zamierzasz przewiercić dach?

 

W okolicach szafy, czyli kawałek dalej niż jest maszt anteny naziemnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.