Skocz do zawartości

Lodówka wywala bezpiecznik


haras

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nadszed czas na zmiany po sprzedaniu mojej adri upatrzylem cepke LMC luxsus i przy wstepnych ogledzinach lodowki czy dziala po wcisnieciu przycisku zasilania sieciowego 230V wywala bezpiecznik tak zwaną różnicówkę bedący w domu z którego braliśmy zasilanie a w bezpieczniki w przyczepie nawet nie drgnęły czy coś jest nie tak z lodówką czy tez ta różnicowy bezpiecznik jest trefny  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczalnie grzałka lodówki na 230V ma przebicie na masę. Podłącz na chwilę lodówkę bez uziemienia i będziesz wiedział (tylko jej nie dotykaj gołymi rękami).

Czyli odczepic uziemienie  włączyć i w tedy powinna zadziałac ? bez wywalania bezpiecznika w domu, tylko mnie zastanawia to ze w domu wywala różnicowke a bezpieczniki w cepie nawet nie drgnęły do tego zabiegu trzeba pewnie lodówkę wysunąć z zabudowy/szafki, a czy taka grzałka jest żeczą naprawialną czy trzeba sie nastawić na zakup nówki ? :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w teorii tak ma być, w przyczepie jest zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe, w domu z którego braliście zasilanie różnicowo-prądowe i tak jak pisał wcześniej kolega wywaliło różnicówkę z prawdopodobnej przyczyny przebicia. Natomiast nic nie da odłączenie uziemienia jeżeli, całej przyczepy nie odizolujesz od podłoża. Łapy są galwanicznie połączone z ramą, ona z obudową budy, ta z kolei z obudową lodówki. Prąd upływający do ziemi poprzez łapy czy nawet mokre opony wystarczy aby zabezpieczenie zadziałało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak na marginesie czy ta grzałka jest naprawialna, co może być powodem przebicia, w przyczepie jest lodówka elektroluks to grzałkę trzeba tylko dedykowaną do tego modelu, bo jak patrzyłem po alledrogo to do elektroluksa nie widziałem i jeszcze jedno pytanko czy trudno wyjac lodoweczke z zabudowy  :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjęcie lodówki raczej nie jest trudne, ale może być upierdliwe. U mnie trzeba było odkręcić dwa wkręty od strony drzwiczek oraz zdjąć zewnetrzne kratki wentylacyjne żeby ją wypchnać. Do wsunięcia jej na swoje miejsce musiałem jeszcze zdemontować zlew ponieważ ciężko było ułożyć na swoim miejscu rurki gazowe, okablowanie i odpływ od zlewu. Dobrze jest robić to we dwie osoby.

Co do samej grzałki to jest ona nienaprawialna. Trzeba kupić nową. Koszt to ok 150-200 zł, w zależności od mocy. Ważne, aby w momencie zakupu sprawdzić ze sprzedającym dokładny typ grzałki, aby mieć pewność, że pasuje do Twojego modelu lodówki. W tym celu musisz podać numer produktowy lub seryjny lodówki - jest na naklejce wewnątrz lodówki. Jak gość siedzi w temacie to sprawdzi w katalogu.

Zupełnie już osobno, sprawdź miernikiem po wysunieciu lodówki i odlaczeniu grzałki, czy nie ma zwarcia w innym miejscu niż grzałka,. Raczej to będzie wina grzałki, ale ponieważ przyczepa jest używana, to nie wiadomo co przy niej majstrowal poprzedni właściciel. U mnie np. grzałka była padnieta i odlaczona od zasilania, ale przewody zostawione w taki sposób, że robiły zwarcie. Acha, i raczej nie probowalbym podłączania lodówki bez uziemienia. Dotkniesz przypadkiem jakiejś metalowej części np. obudowy lodówki, trumy czy zlewu i może być nieciekawie. To taka moja drobna rada, ale mnie już życie nauczyło pokory do prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o odkręceniu przewodu gazowego pod przyczepą. Takie wywalanie różnicówki świadczy o przebiciu grzałki lub jej instalacji. Za kratkami wentylacyjnymi lodówki są przyłącza lodówki. Rozłącz zasilanie i sprawdź, jeżeli dalej to samo to trzeba szukać uszkodzenia kabla, jeżeli nie to grzałka. Musisz najpier wymontować grzałkę a potem szukać takiej samej; moc i średnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o odkręceniu przewodu gazowego pod przyczepą. Takie wywalanie różnicówki świadczy o przebiciu grzałki lub jej instalacji. Za kratkami wentylacyjnymi lodówki są przyłącza lodówki. Rozłącz zasilanie i sprawdź, jeżeli dalej to samo to trzeba szukać uszkodzenia kabla, jeżeli nie to grzałka. Musisz najpier wymontować grzałkę a potem szukać takiej samej; moc i średnica.

czyli zeby sie dostac do instalacji elektr. to wystarczy wyjać kratki wentylacyjne? sa dwie przewod gazowy to on nie jest przykręcany wewnątrz przyczepki? mam na mysli szafke w której znajduje sie lodóweczka, bo do puki nie włączam lodowki to wszystko działa, tylko wcisne przycisk właczenia lodówki z sieci 230V leci bezpiecznik 

Edytowane przez haras (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od sposobu montażu lodówki. Raczej będziesz musiał ją wysunąć całkowicie z szafki. Grzałka jest umieszczona z tyłu natomiast na górze, na lodówce są kostki łączące przewody do termostatu, grzałek i włączników. Tak jest u mnie. Wyjęcie kratek ułatwia manewrowanie lodówką i układanie wszystkiego spowrotem na miejscu podczas montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zeby sie dostac do instalacji elektr. to wystarczy wyjać kratki wentylacyjne? sa dwie przewod gazowy to on nie jest przykręcany wewnątrz przyczepki? mam na mysli szafke w której znajduje sie lodóweczka, bo do puki nie włączam lodowki to wszystko działa, tylko wcisne przycisk właczenia lodówki z sieci 230V leci bezpiecznik 

Przynajmniej tak jest w mojej, jak pisałem wcześniej.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.