Skocz do zawartości

Knaus 450 Brak zasilania lewych świateł pozycyjnych


BronekB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Uszkodziłem tylne lewe górne światło pozycyjne w przyczepie Knaus 450 TF (rocznik 1999). Doszło tam do zwarcia. Naprawiłem wszystko, ale dalej nie świecą mi wszystkie światła pozycyjne z lewej strony. Gdzie szukać rozwiązania? Czy ten obwód ma swój oddzielny bezpiecznik? Czy w samochodzie, czy w przyczepie? 

 

Dziękuję za pomoc

Bronek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w samochodzie to nie będą również świecić światła postojowe z prawej strony i postojowe z lewej.A najlepiej odłącz przyczepę i sprawdź światła postojowe w samochodzie jeżeli nie świecą to już wszystko wiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w samochodzie to nie będą również świecić światła postojowe z prawej strony i postojowe z lewej.A najlepiej odłącz przyczepę i sprawdź światła postojowe w samochodzie jeżeli nie świecą to już wszystko wiesz.

Rzecz w tym, że nie świeci mi tylko lewa strona w przyczepie (pozycyjne górne tył, pozycyjne dół tył i pozycyjne białe z przodu przyczepy). W aucie jest wszystko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym, że nie świeci mi tylko lewa strona w przyczepie (pozycyjne górne tył, pozycyjne dół tył i pozycyjne białe z przodu przyczepy). W aucie jest wszystko OK.

Nie korzystasz przypadkiem z przejściówki gniazda 7 na 13 pin lub odwrotnie? Mi w podobnym przypadku poleciała właśnie przejściówka, a co się naszukałem to moje  :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie korzystasz przypadkiem z przejściówki gniazda 7 na 13 pin lub odwrotnie? Mi w podobnym przypadku poleciała właśnie przejściówka, a co się naszukałem to moje  :oslabiony:

Nie, bez przejściówki. Ale cały czas nie wiem, czy każdy obwód w przyczepie ma swój bezpiecznik. Wyczytałem w instrukcji, że za zasilanie tych świateł odpowiada jeden z pinów (chyba nr 5). Czy takie zwarcie przy 12V mogło mi coś przepalić w tym obwodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przyczep w instalacji  przewody w rozgałęzieniach spinane są na złączki zaciskane - być może właśnie w takiej spince nastąpiło przerwanie przewodu (przy zaciskaniu metalowe zworki nacinają przewody, a zwarcie zrobiło swoje). Wyjmij żarówki ze wszystkich lamp postojowych z lewej strony i podepnij omomierz do plusa której z żarówek i szukaj w przyczepie który to przewód i czy ma przejście do zasilania z wtyczki przy haku. Możesz skorzystać z kolorów przewodów idących od tych lamp. Jeżeli wszzystkie nie świecą to najprawdopodobniej nie masz przejścia od przewodu przychodzącego z wtyczki przy przyczepie. Zasilanie oświetlenia lewej strony i tablicy rejestracyjnej biegnie z 7 pinu. Sprawdź kolor przewodu we wtyczce na 7 pinie i szukaj pod łóżkiem gdzie rozchodzą się przewody - myślę, że tutaj znajdziesz usterkę. A może masz bezpieczniki w przyczepie od tych i innych świateł?

Życzę powodzenia.

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Spróbuję zrobić tak jak piszesz. A co do bezpieczników w przyczepie, to chyba ich nie ma - przejrzałem całą dokumentację, zrewidowałem przyczepę i nic nie znalazłem. Chyba, że są jakoś sprytnie ukryte. Gdyby tak było, proszę o informację - Knaus 450 TF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden sposób. Odłącz przyczepę od samochodu , podaj napięcie 12V bezpośrednio na końcówki żarówki świateł pozycyjnych w lampie - tej uszkodzonej i naprawionej. przewód którym będziesz podawał napięcie zabezpiecz bezpiecznikiem 5 lub 7,5A. Jeżeli bez problemów zaświecą wszystkie żarówki tego obwodu, znajdź próbnikiem napięcia czy jest napięcie na właściwym pinie we wtyku. Jeżeli to wszystko gra, przeglądamy samochód zaczynając od stanu gniazda. Ciąg dalszy zależy od tego jaki to samochód i jaka instalacja gniazda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że oślepiło mnie słońce, zaćmiła głupota i w rezultacie dostałem pomroczności jasnej. W słoneczny dzień wydawało mi się, że postojowe w samochodzie świeci. Okazało się, że nie. Nie wiedziałem też, że obwody w przyczepie są powiązane z analogicznymi w samochodzie (jak wyjaśnił ed). Więc sprawa sprowadziła się do wymiany odpowiedniego bezpiecznika. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.