Skocz do zawartości

Iskrownik piezoelektryczny w piecu Carver 1800


JurekM

Rekomendowane odpowiedzi

Mam piecyk który ma jak cepka 21 lat. Często mam kłopot z zapalaniem. Stosuję się do instrukcji serwisowej i raz piecyk zapala od ręki innym razem można jajko znieść.

Zastanawiam się czy to nie wina iskrownika. Jaka jest trwalość takiego elementu i czym się objawia jego niesprawność ? Jak to najlepiej sprawdzić , czy też nie bawić się i wymienić na nowy.

Czy może takie szalone podejrzenie że zależy to od warunków "pogodowych" pod przyczepką że np. nie ma ciagu itp. Wlot i wylot jest akurat pod podogą.

Jak już pojawi się płomień to zero problemu, piecyk grzeje że hej i regulacja bardzo dobra.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ikrownik raczej się nie psuje,ale musi mieć dobrą mase z obudową, co by dał iskre.Aby sprawdzic czy daje 100/100 iskre spróbuj zasłonić okna,co by ciemnośc w środku nastała i patrząc w okienko pstrykaj i lukaj czy jest iskra jak pstrykniesz.Jak będzie zawsze można wtedy szukać dalej problemu.Może być że iskrownik się oddalił z lat użytkowania od osłony  dysz z gazem w środku i nie masuje i dlatego nie odpala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piecyk który ma jak cepka 21 lat. Często mam kłopot z zapalaniem. Stosuję się do instrukcji serwisowej i raz piecyk zapala od ręki innym razem można jajko znieść.

Zastanawiam się czy to nie wina iskrownika. Jaka jest trwalość takiego elementu i czym się objawia jego niesprawność ? Jak to najlepiej sprawdzić , czy też nie bawić się i wymienić na nowy.

Czy może takie szalone podejrzenie że zależy to od warunków "pogodowych" pod przyczepką że np. nie ma ciagu itp. Wlot i wylot jest akurat pod podogą.

Jak już pojawi się płomień to zero problemu, piecyk grzeje że hej i regulacja bardzo dobra.

Witam ,też to miałem w moim piecyku ,na 100 % iskrownik ,poszedłem kupiłem jakiś podobny do piecyka ,i też szukałem a to ciąg, a to pająki , morze pogoda .Po wymianie iskrownika piecyk hula jak szalony .Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podepne sie pod temet też mam problem z odpaleniem w tym samym piecyku, czy kupiłeś ten iskrownik i ci pomogło, czy możesz podac jakis link gdzie go kupiłeś,i jeszcze jedno tam gdzie jest okienko do patrzenia czy jest plomien czy nie, ja to rozkreciłem i popekała mi uszczelka czy mozna ja zamienic na jakas zwykła czy bedzie sie ulatniał gaz tamtedy dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęstrzą przyczyną gorszego odpalania piecyka jest zanieczyszczenie i zestarzenie przewodu i samej końcówki iskrzącej. W warunkach większej wilgotności straty w wysokim napięciu są tak duże, że są kłopoty z zapąlaniem. Problem rozwiąże wymiana przewodu z iskrzącą końcówka na nowe. Można to kupić w każddym sklepie zczęściami do urządzeń gazowych.

A tak poza tym zastanawiam sie nad zamianą ręcznego, dosyć głośnego zapalacza na bateryjny który działa znacznie sprawniej , ma mocną iskrę i iskrzy z dość dużą częstotliwościa. Widziałem takie na stronie junkersa za ok 70 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Problem wraz z zimniejszymi nocami wrócił. Raz zapala od ręki innym razem walka. W ciemności widać iskrę ale na końcówce iskrownika. Te co kupiłem klapa. Kupuję elektroniczny iskrownik na 12V. Zasilanie z akumulatora. Jak zainstaluję i sprawdzę, to napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadziłem próby z iskrownikiem, !!! REWELACJA !!! Pali od ręki. Przeprowadziłe kilkanaście odpaleń.

Na zdjęciu jest układ "pajączek" z iskrownikiem. Teraz muszę to zgrabnie zabudować w piecyku.

Zachęcony, myślę zainstalować iskrownik też w lodówce.

Iskrownik kupiłem model W09-2A na 12VDC tu: http://www.tme.eu/pl/deta...ory-wn/miflex/  Cena ok 22zł

 

Zastanawiam się czy warto zainstalować z dwa wentylatorki 12V na kretce aby wydmuchiwały do kabiny ciepłe powietrze. Jakie jest wasze zdanie, da to lepszy efekt ogrzewania ?

post-3850-0-55283000-1379527732_thumb.jpg

Edytowane przez JurekM (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepne sie pod temet też mam problem z odpaleniem w tym samym piecyku, czy kupiłeś ten iskrownik i ci pomogło, czy możesz podac jakis link gdzie go kupiłeś,i jeszcze jedno tam gdzie jest okienko do patrzenia czy jest plomien czy nie, ja to rozkreciłem i popekała mi uszczelka czy mozna ja zamienic na jakas zwykła czy bedzie sie ulatniał gaz tamtedy dzieki za odpowiedz

 

z tą uszczelką bym uważał - może nie tyle gaz co tlenek węgla mógłby się tam ulatniać..... także zakup nową (pewnie nie będzie łatwo) - albo wklej to na jakiś specjalny uszczelniacz.

 

ja też mam problem z odpalaniem - ale ja mam iksrownik "manualny" - taki, który trzeba wciskać aby była iskra - działa za 1 razem, ale później muszę trzymać ok 3 minut wciśnięte pokrętło - zanim nagrzeje się piec - inaczej gaśnie.

 

Ktoś podpowie od czego zaczynać poszukiwania ?  - wcześniej wystarczyło trzymać ok minuty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Witam.

 

Tez tak mam,ale ja wiem co go bloi ,i daje mu czasu ile potrzebuje.

W okienku widać płomień a płomieniu widać termoparę.Jest za bardzo oddalona od żródła ognia i słabo się nagrzewa.Rozbiez piec i przygnij blaszke na której jest umocowana termopara i będzie hasać  jak ta lala.

 Jak termopara się dostatecznie nie nagrzeje to nie przytrzymie zaworka elektroststycznego i dlatego gaśnie bo zamyka dopływ gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest zdublowany więc dubluję odpowiedź :

Sprawny piec, to podstawa udanych wakacji nad naszym morzem i nie tylko :oslabiony:

Prawdopodobnie płomień się nie pojawia z powodu nadmiaru gazu w stosunku do powietrza.

Dysze w piecu mają taką konstrukcję, że ich zatkanie jest raczej niemożliwe.

Zabawę z piecem należałoby rozpocząć od demontażu „grzybka” na dachu, celem sprawdzenia, czy w wylocie przewodu kominowego nie tkwią kawałki plastiku, ewentualnie ściągając rurę komina z króćca samego pieca.

Zdemontować należy też wlot powietrza pod podłogą, aż będzie widoczny palnik.

Po demontażu staramy się uruchomić piec poprzez ciągłe podawanie iskry, jeszcze przed wciśnięciem pokrętła zaworu gazu – zadziałanie pieca w takim układzie oznacza sprawność samego urządzenia ale problem z przepływem, czyli kominem lub wlotem powietrza.

W przypadku braku oznak działania pieca, próbujemy uruchomić go metodą faszystowską :swieca:

Jeżeli nie mamy pomocnika, by uruchomić piec od strony wlotu powietrza, to demontujemy szybkę pokazującą płomień w działającym piecu.

Wkładamy głęboko, aż do palników, poprzez otwór szybki drut z nawiniętą watą, nasączoną płonącą ropą i wciskamy pokrętło rozruchu.

Należy uważać na oczy i twarz, bo może strzelić nam wybuchająca mieszanka gazu i powietrza :look:

Powyższym sposobem dochodzimy do wniosku, czy gaz dochodzi do palników pieca.

Udane odpalenie i utrzymanie pracy po puszczeniu zaworu, oznacza sprawność termopary, zaworu i dysz, a wszelkie problemy to brak odpowiedniego ciągu  kominie.

Zadziałanie pieca podczas testów, wcale nie oznacza, że będzie on pracował poprawnie podczas wietrznej pogody, zwłaszcza w górach – symulację wiatru można uzyskać jadąc z włączonym piecem, z określoną prędkością.

Wynikiem moich doświadczeń w tym temacie, jest dziwne i obrotowe zwieńczenie mojego komina, i specjalna osłona wlotu powietrza pod podłogą przyczepy.

Identyczne problemy może stwarzać również lodówka na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Witam  dołączę do tematu Piecyka  w przyczepie. Piecyk ma zapalanie samoczynne czyli sam PYKA =Iskrzy po tym jak przekręcę pokrętło. Zapala nie kiedy po kilka razy i znów zapala, ale w końcu po kilku np 3-5 próbach już Działa. Problem pojawił się niedawno  jak po Grzaniu kilkunastu minutowym zaczyna PYKAĆ= Iskrzyć pomimo iż płomień Jest i Grzeje. Pytanie co jest winne i jak to naprawić ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.