Skocz do zawartości

Ogrzewanie a nagrzewanie się szafy


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy tegoroczny wyjazd zaliczony. W nocy postanowiliśmy trochę dogrzać przyczepę i jak załączyłem ogrzewanie na max tzn na 10 to bardzo mocno grzała się dolna półka w szafie.

Macie u siebie też taki efekt włączenia mocno ogrzewania? Jak tak to jak sobie z tym radzicie bo ja się obawiałem że może mi się szafa spalić. Ogrzewanie mam trumatic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moro a w jakim celu piec ustawiłeś na 10?

U mnie w budce przy -17 piec na ustawieniu 5-6 dawał w budce około 20 st.

 

A na poważnie, to przy normalnych dogrzewaniu, piec ustawiam na 1-2, góra 3 i mam wszystkie rzeczy w szafie przyjemnie ciepłe.

Półka jest ciepła, ale bez przesady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem tak bo była 2 w nocy, a zachciało się spać, a nie chciałem spać przy włączonym ogrzewaniu więc chciałem szybko nagrzać i wyłączyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to kolejny błąd, ogrzewanie w budkach o ile przeszło przegląd jest bezpieczne. Spokojnie mogłeś ustawić na 1-2 i iść spać, budka sama by się dogrzała.

Jesli jednak zrobiłeś sobie saunę - to normalne.

Zdejmij sobie dla swiętego spokoju półke i zobacz jak wyglada ten piec z drugiej strony - czy masz plecki od niego.

A jak kwestia nadmuchu - masz na wyposażeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak nadmuch działa. Sprawdzę czy są te "plecy" no i nie będe już tak żyłować tego ogrzewania tylko właśnie na słabszej mocy ale zostawię na noc w razie czego. Dzięki za wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę Kolegów, że w tym przypadku, nie jedną miarką wszystko można mierzyć :nono: .
Piec "Truma 3002" jest zarówno w przyczepach o długości np. 3,6 m, jak i 6 m. W dłuższych często jest już "Truma 5002".
Z profilu Kolegi "moro" widać, że posiada Hobby 535, a to nie mała budka.
To prawda, że włączenie ogrzewania na max 10 stopień, to zbyt dużo, jednak szybkość nagrzewania małej i większej przyczepy będzie zupełnie inna. To samo dotyczy podtrzymania temperatury - w mniejszej przyczepie, aby utrzymać 23 st. C, wystarczy ustawienie np. na 3, natomiast w większej trzeba już 4 lub 5. Znaczenie ma również rodzaj zabudowy, konstrukcja ścian, dachu i podłogi (nie wszystkie są przecież identyczne), ilość okien, szyberdachów i wreszcie ilość osób w przyczepie i temperatura zewnętrzna.

P.S.
Kolega Bluesmen podał optymalny sposób postępowania (oczywiście ustawienie należy sprawdzić sobie indywidualnie).
Również stwierdzenie: "Plecy" na pewno są - zostało przemyślane :ok:

"Plecy", a raczej metalowa obudowa wewnętrzna jest na pewno, ponieważ to część konstrukcyjna pieca, do której mocowanych jest wiele elementów, a zwłaszcza dmuchawa i osłona przednia.
W każdej przyczepie, półka szafy, ta nad obudową pieca, mocno się nagrzewa, dlatego przy wyższych ustawieniach temperatury (od ok. 5-tki), producent zaleca już włączenie nadmuchu i najlepiej w pozycji "Auto". W takim ustawieniu, intensywność nadmuchu i temperatura utrzymywane są automatycznie, a wspomniana półka jest tylko delikatnie ciepła. Ciepło w szafie jest również od ciepłej osłony (rury) komina.

Większe niebezpieczeństwo pożarowe, gdy piec pracuje bez nadmuchu, istnieje nie ze strony półki, tylko krawędzi drzwi szafy, tym bardziej, jeśli ktoś zapomni o ich całkowitym zamknięciu i pozostaną lekko uchylone.

 

W niektórych przyczepach, producenci montują właśnie na tej krawędzi, specjalną osłonę.

 

:hej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Kristofer za te rady bo nie wszystko miałem przemyslane w sprawie ogrzewania a mam budkę bez nadmuchu więc takie rady są na wagę złota a moze i zycia :blagac:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuję za rady. Na pewno będę się do nich stosował bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

 

Celem wyjaśnienia - ogrzewanie na 10-tce pracowało tylko 15 minut i w przyczepie było naprawdę bardzo ciepło ( to było życzenie kobiet ). Potem je wyłączyłem bo chciałem tylko zagrzać przyczepę przed snem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Oj tam oj tam - ja kiedyś stojąc w Gdyni na stacji benzynowej w listopadzie rozkręciłem piec bo mojej małżonce było zimno, rano obudziliśmy się zlani potem, po szybach płynęło a we wnętrzu było 28 st.... - to taka mała dygresja względem "rozkręcania" pieca na 10... przepraszam za odejście od tematu  :]  :]  :]

Pozdrawiam 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Panowie czy ktoś robił nawiew w odwrotną stronę tzn. z wnętrza szafy przez grzejnik na zewnątrz? 

Mam małą przyczepę składaną Gobur i piecyk Trumatic S2200. 

Montaż trumavent wydaje mi się bezcelowy ze względu na bardzo małe odległości i w sumie ciągle rozłożone łóżko ?

Myślę nad montażem wentylatora motocyklowego 12V z regulatorem obrotów... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi temperatura w szafie nie odpowiadała i zrobiłem tak:

IMG_20200828_072032.thumb.jpg.083c2a6e968e865c0de44043dee55e88.jpg

2 kratki w miarę wyglądają, a cyrkulują powietrze super. W szafie można suszyć ubrania w razie czego. I nie mam już miejscowych, wysokich temperatur. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.