Skocz do zawartości

Chłodziarka Mobicool nie chłodzi


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, o ile większej mocy moduł kupiłeś :hmm:

Weź pod uwagę jeszcze przekrój "starych" przewodów i połączeń (często producenci robią je dosłownie na styk do zastosowanych podzespołów.

34 W, które miałeś to ok 2,8 A, ale np 60 W, to już 5 A. Pamiętaj też, że nawet "na trochę" nie możesz podłączyć modułu odwrotnie.

Dobrze by było, abyś przed wlutowaniem nowego, sprawdził i oznaczył sobie polaryzację (gdzie masz plus).

 

Z przekrojem przewodów nie ma problemu, bo mogę je wymienić na grubsze, ale jeśli płytka drukowana ma małe ścieżki lub podzespoły są wyliczone na tamtą moc to mogę mieć kłopot.

 

Dear Kristofer - chyba "cuś nie teges" z tą polaryzacją. Wszak "lodówka turystyczna z Peltierem" z powodzeniem może by użyta do podgrzania i utrzymania temperatury dodatniej wewnątrz komory (do +60st.C). Moduł Peltiera jest "elektrycznie odwracalny". Jako pompa cieplna działa w dwie strony. Owszem, "peltier" ma biały i czerwony kabelek, tak dla orientacji, aby chłodziło/grzało zgodnie z oryginalnym ustawieniem wtyczki (w niektórych modelach odwrócenie funkcji realizowane jest przez odwrotne włożenie wtyczki) lub ustawieniem przełącznika Cold/Warm.

 Czyli jeśli Was rozumiem to przy okazji i tak rozebranej elektroniki mogę sobie zrobić przełącznik polaryzacji przed samym modułem Peltiera i wyposażyć tym samym swoją chłodziarkę w funkcję grzanie/chłodzenie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przekrojem przewodów nie ma problemu, bo mogę je wymienić na grubsze, ale jeśli płytka drukowana ma małe ścieżki lub podzespoły są wyliczone na tamtą moc to mogę mieć kłopot.

 

 Czyli jeśli Was rozumiem to przy okazji i tak rozebranej elektroniki mogę sobie zrobić przełącznik polaryzacji przed samym modułem Peltiera i wyposażyć tym samym swoją chłodziarkę w funkcję grzanie/chłodzenie..

Przeanalizuj, czy po PCB rzeczywiście "biegną" duże prądy. Zawsze można w "ramach rozpaczy" zeskrobać zielony lakier izolacyjny, odsłonić newralgiczne ścieżki i "nasmarkać" równomiernie lutowiem. Wtedy wytrzyma Ci nawet kiloampery ;-) Ponadto, tam nie ma innych elementów niedoszacowanych :-)

Wspomniany przełącznik (odwracający biegunowość zasilania modułu) jak najbardziej możesz wstawić tuż przed peltierem. Wówczas, o ile tak było, zmiana charakteru pracy nie będzie odbywała się przez odwrócenie wtyczki. Dodam, że wentylator zasilany jest przez mostek Graetza, więc zawsze otrzymuje właściwą polaryzację, niezależnie od pozycji wtyczki/przełącznika.

 

Kristofer :piwo:

Edytowane przez mot (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) ;-) Ponadto, tam nie ma innych elementów niedoszacowanych :-) (...)

Miałem na myśli płytke odpowiedzialną za pracę przy napieciu 230V gdzie wg mnie znajduje się prostownik który to może mieć (i na pewno ma) określoną moc. Jeśli przesadzę z mocą Peltiera to może być nieciekawie. Stary miał 3A, a kupiłem 4,5 A, więc chyba nie przesadziłem, ale wszystko sie zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli płytke odpowiedzialną za pracę przy napieciu 230V gdzie wg mnie znajduje się prostownik który to może mieć (i na pewno ma) określoną moc. Jeśli przesadzę z mocą Peltiera to może być nieciekawie. Stary miał 3A, a kupiłem 4,5 A, więc chyba nie przesadziłem, ale wszystko sie zobaczy.

Faktycznie, to może być pewien problem. Natomiast ciekawi mnie, czy ten zasilacz to przetwornica impulsowa, czy tak po prostu "na chama" - trafo + Graetz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Ci nie powiem bo sie na tym nie znam, ale jak wkleję zdjęcia, to z pewnościa poznasz. Puki co złożyłem wszystko na nowym module który już doszedł. Wszystko działa, chłodzi dobrze i nadwyraz szybko spada temperatura, wcześniej tak nie było. Teraz myślę nad jakimś przełącznikiem który zmienia bieguny. Dam go przed samym Peltierem i bedę mial i grzanie i chlodzenie. Fabrycznie jest na niego miejsce, tylko go nie dali z oszczędności kilku złotych. Myśle iść do zwykłego kiosku z pierdułkami motoryzacyjnymi tam jest mnóstwo przełączników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już gratuluję :-) Co do wyłącznika - wybierz solidny, o odpowiedniej obciążalności prądowej. Ciepło wydziela się do kwadratu natężenia prądu ;-) Może być taki na 12-24VDC
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.