Skocz do zawartości

Jak sprawdzić sprawnosc hamulca najazdowego?


COLLINS18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

 

Na początku życzę Wszystkim wesołych i zdrowych Swiat Bozego Narodzenia :)

 

 

Przed wiosną chcę sprawdzić sprawnosc hamulca najazdowego ale nie wiem w jaki sposób to uczynić.

 

Moze ktoś już testował w domowych warunkach ten arcu trudny mechanizm:-) Hamulec ręczny ok.

 

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wiosną chcę sprawdzić sprawnosc hamulca najazdowego ale nie wiem w jaki sposób to uczynić.

 

Moze ktoś już testował w domowych warunkach ten arcu trudny mechanizm:-) Hamulec ręczny ok.

 

Pozdrawiam

 

Sposobów pewnie znalazło by się kilka ale najbezpieczniej podjechać na OSKP i sprawdzić przyrządem lub na rolkach. Nie wiem jaki koszt pewnie nieduży.

 

Jak koniecznie chcesz sam to proponuje podnieść po jednym kole i wciskając powoli najazd ( potrzebne 2 osoby i miarka ) sprawdzać równomierność i siłę zadzałania. Potem na drogę najlepiej szutrową lub piaszczystą rozpędzić zestaw i hampel do dechy. Wysiadamy i oglądamy ślady hamowania cepki czy obydwa koła zblokowało i czy ślady są równe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam jeszcze jedno. Sprawdzić czy cofniesz z

 

przyczepą pod górkę. Jeśli na placu to wystarczy

 

pod koła podłożyć cegły i spróbować cofnąć.

 

Na początku w miarę wyraźny opór i za moment

 

powinna cofać gładko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doradził beruang pojade do OSKP i tam sprawdze najazd tym bardziej, że mam tam znajomego więc pewnie za małe piwko sprawdze to:-)

 

 

Dzieki Wszystkim i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak doradził beruang pojade do OSKP i tam sprawdze najazd tym bardziej, że mam tam znajomego więc pewnie za małe piwko sprawdze to:-)

Dzieki Wszystkim i pozdrawiam

 

To jest najlepsze wyjście i miarodajne - przyrząd.

Tak na marginesie:

sprawdzenie działania hamulca najazdowego, moim zdaniem, powinno wchodzić w zakres corocznych przeglądów technicznych przyczepy. Z własnych obserwacji wiem, że obowiązkowe przeglądy naszych budek, wykonywane są mało rzetelnie.

O ile samochody są obecnie sprawdzane dokładniej, niż kiedyś, to przyczepy są traktowane po macoszemu.

Prawdopodobnie nawet nie każda stacja diagnostyczna posiada odpowiedni przyrząd, a jeśli nawet, to nie jestem przekonany, czy diagności wiedzą, jak go używać (z racji częstotliwości korzystania z niego), :( .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyrządem na stacji diagnostycznej sprawdzą amortyzator U.N i sprawność hamulców, urządzenie najazdowe składa się również z innych elementów które należy konserwować czy wymieniać w ramach eksploatacji ;)

 

 

Prawda jest taka ,że mało który diagnosta wie coś na temat tuleji ślizgowych w UN ( luz na suwadle) a wskaznik zużycia zaczepu też jest im mało znany :look: .Nie pozostaje nic innego jak wizyta w warsztacie gdzie na codzień mają do czynienia z takimi naprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.