Skocz do zawartości

Hamulce hydrauliczne


kuba85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Czy ma ktoś może w swoich przyczepach hamulce hydrauliczne? Ostatnio widziałem lawetę która miała właśnie układ hamulcowy oparty na układzie hydraulicznym i zacząłem się zastanawiać czy to powszechne i dobre rozwiązanie w przyczepach.

Pozdrawiam :hmm:

 

Jest kilku producentów przyczep kempingowych , którzy już w latach 60-tych stosowali hydrauliczne hamulce .

Ja w mojej przyczepce z budy syrenki bosto miałem hydrauliczne na pompie z syreny (pozostawiony cały układ hamulcowy) . Całkiem całkiem się sprawdzało.

 

post-8248-0-94165100-1353168553_thumb.jpg

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w mojej przyczepce z budy syrenki bosto miałem hydrauliczne na pompie z syreny (pozostawiony cały układ hamulcowy) .

 

Z ciekawości bo nie bardzo widzę na fotce - czy była tam u Ciebie dźwignia redukująca skok suwadła względem nacisku na pompę czy wajcha ładowała prosto w pompę :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości bo nie bardzo widzę na fotce - czy była tam u Ciebie dźwignia redukująca skok suwadła względem nacisku na pompę czy wajcha ładowała prosto w pompę :hmm:

 

Fotka nie przedstawia mojego rozwiązania . To zaczep przyczepy kempingowej BASTEI z bodajże 74 roku.

Nie mam niestety foty swojej cepki . To były czasy klisz i wywoływania u fotografa a ja mając16 - 17 lat miałem inne zamiłowania niż fotografia ;) Ale szkoda bo miło było by powspominać mając ją uwiecznioną .

 

Co do samego rozwiązania w mojej bostonce to suwadło miało cięgło zaopatrzone w sprężynę tak by maksymalny nacisk suwadła był redukowany. Poza tym była regulacja docisku na śrubie cięgła.

 

W prezentowanej Bastei'ce natomiast dobrze widzisz .Nie ma tam redukcji docisku. No ale harakterystyka pracy pompy jest inna niż pompy z syrenki. Ja musiałem zastosować redukcję docisku.

Na fotce dźwignia u góry to blokada hamulca do cofania (odchylana do tyłu )

U dołu widoczna jest śruba ( jakby korbka) ustalająca skok dyszla . Samo cięgło - śruba dociskowa do pompy też ma nakrętkę regulacyjną .

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z tego co zauważyłem to w USA bardzo dużo przyczep ma hamulce elektryczne.

hamulce elektryczne (retardery) są wydajne ale drogie w utrzymaniu,zabezpieczeniem jest zasilanie własne ,w razie odpięcia co zab iera juz dodatkowe miejsce

naprawiałem kiedyś w samochodach LOHR takie ,byly częste awarie,retarderó jak i intarderów,także najlepiej linkawaytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mam.

Dokładnie to mają standardy kul :

1 7⁄8 cala (47.6 mm)

2 cale (50.8 mm)

2 5⁄16 cala (58.7 mm)

 

no tak :hmm: ta druga ale nie ostatnia to jest nasz nowa :swiety: ta pierwsza jako pierwsz jest to nasza stara ( zużyta ) :tuptup: a ta druga jako trzecia jest do radzieckiego czolgu :winner: EUREKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak :hmm: ta druga ale nie ostatnia to jest nasz nowa :swiety: ta pierwsza jako pierwsz jest to nasza stara ( zużyta ) :tuptup: a ta druga jako trzecia jest do radzieckiego czolgu :winner: EUREKA

 

Myślałem że ktoś mi wyjaśni jaki błąd ( zamierzony) popełniłem -ale czasami dobrze życ w nieświadomosci :oslabiony:

Edytowane przez r_apa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że ktoś mi wyjaśni jaki błąd ( zamierzony) popełniłem -ale czasami dobrze życ w nieświadomosci :oslabiony:

 

Ok... r_apa. Zgadzam się z Twoją teorią ;) tylko z jednym ale : a dokładnie z tą " zużytą kulą" ;) bo już następna jest za duża na nasz europejski standard (50mm) czyli z amerykuńskiego 1,97 cala.

 

A tak wygląda Trefl o jakim wspominałem wcześniej .

Na fotce podane są przedziały mas przyczep w LBS'ach bo tak dzielą Oni przyczepy na klasy , których jest chyba z 5. pod osobówki i jeszcze ze 2 - 3 klasy pod ciężarowe holowniki i przyczepy ponad 5 ton ale to już odrębna bajka.

Bywają jeszcze takie czpienie z czwartym zaczepem najczęściej w postaci haka.

 

post-8248-0-52560700-1354378997_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.