Skocz do zawartości

Terma TT2- grzałka zasilana 12V i 220V (znalazłem!)


Speedy

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę się rozpiszę..

Jestem na etapie przerabiania swojej budki to kempingowania na dziko/półdziko. W tym celu dostosowuje instalację elektryczną (napisze jak skończę osobny temat). Utknął w momencie gdy doszedłem do ciepłej wody. Podłączenie grzałki jaka jest oryginalnie (300W, 220V) do akumulatora (z solarami czy bez) generalnie mija się celem (tu dziękuję kolegom Pasjonat i za uświadomienie mnie w tym temacie). Dlatego nie ma sensu, gdyż taka grzałka podłączona przez przetwornice, będzie miała pobór powyżej 25A. Trzeba by mieć więc akumulator(-y) o pojemności min 250Ah ,aby uzyskać prąd rozładowywania rzędu 10% pojemności akumulatora (każdy większy ma przykre konsekwencje dla samego akumulatora). Pomijam już kwestię ładowania takich akumulatorów.

Temat prawie porzuciłem,ale przypadkiem znalazłem firmę która jest w stanie dostarczyć takie rozwiązanie w postaci grzałki zasilanej zarówno 220V jak i 12V - czekam na określenie max mocy jaką można zamówić dla poszczególnej grzałki. W takiej grzałce są 2 spirale grzejne zasilane niezależnie.Przewidziano też kapilarę na umieszczenie termometru. Cena: 200zł brutto (+18zł kurier).

Zamierzam skorzystać i stworzyć taką hybrydę:

- 1 grzałka 220v 300W. Do używania przy podłączonej przyczepie do 220V. Grzałka jest odpowiednikiem oryginału

- 2 grzałka 12v 150W . Dlaczego akurat tyle? Bo taka grzałka weźmie 12,5A ( do przeżycia dla aku o pojemności 120Ah), więc awaryjnie można ją odpalić z akumulatora. Można będzie też jej używać podczas jazdy do zagrzania wody, bez zbytniego obciążania instalacji samochodu. Dodatkowo będąc na dzikim kempingu i mając np. wodę w baniaczku w temp. otoczenia (załóżmy 25st), możemy uzyskać 40st (komfortowo ciepła woda) w 34min. Bez dramatu. 120Ah aku ,tez powinien przeżyć 2-3 kąpiele.

- do tego termostat elektroniczny ,który będzie pilnował całościowo zasilania obu grzałek (np taki ). To też bardzo mi się podoba, bo:

* będę wiedział kiedy woda "gotowa" ,ew ile jej brakuje

* ustawiając niższą temp. docelową, oszczędzę energię z akumulatorów

 

Ciekaw jestem Waszych opinii

 

Aaaa. Zamawiać grzałki w tej cenie można bezpośrednio u producenta, przez maila wind.ew@o2.pl lub pod nr tel: 609971519 ( oczywiście powołując się na forum.karawaning)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem Waszych opinii

 

Mocno potrzebna Ci ta ciepła woda?

 

 

Jeśli do mycia siebie i dzieci, zmywania garów na dziko to proponuje bardzo tanie i skuteczne rozwiązanie: :winner:

 

Do zbiornika zimnej wody dolej czajnik wrzątku lub dwa (zależy ile litrów masz zbiornik) zagotowany na kuchence gazowej w przyczepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno (3 dzieciaków). Trenowałem ten styl w tym roku. Gotowanie wody, odmierzanie w zbiorniku żeby była odpowiednia ( za każdym razem rozkopywanie salonu (bo zbiornik mam pod kanapą).Zbiornik mam 45L ,więc też trzeba kombinować ile wody ma być ,żeby 10 czajników nie gotować. Generalnie upierdliwość na dłuższą metę nie warta oszczędności rzędu 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako że temat przerabiałem na własnej skórze ,powiem że i tak pietą ahillesa bedzie aku . Mogę doradzić że rozwiązaniem bedzie aku trakcyjny ( taki do zasilania łodzi wózków akum itp) posiada on zdolność oddawania prądu ( mowa o aku 100 A) 70 A non stop bez szkody dla siebie co jest nie osiagalne przy aku samochodowych one dają 700-900 A ale bardzo krótko ( czego nie da trakcja) lecz przy poborze 70 A padną bardzo szybko . To temat dla elektryka . ja mam i używam takich aku do pływania pontonem i zasilania cepki, prąd pobierany przez silnik to ok 50 A gdy płynę a czasami płynę i 1-2 km non stop ,spadek napiecia jest nieznaczny co jest bardzo ważne gdy używamy go do zasilania cepy po spadku ponizej wartości ( u mnie ok 11,8 V ) nastepuje wyłaczenie odbiorników takie zabezpieczenie ( tu temat dla elektryka) zasilam to z paneli solar 300 W mam 3 aku 100 A dwa się ładują na jednym pływam ( jeszcze mi pradu nie zabrakło) żona sporo oglada TV a TV + dekoder to ok 40 W non stop + lapek itd radio calą noc .Nie wiem jak to wyglada na wykresach i wyliczeniach ale w praktyce zdaje egzamin ( może dlatego że mam nawe aku ??? ) wcześniej mialem samochodowe aku używane i czasami przy ogladaniu TV w najlepszym momencie odcinało prąd ,swiatło i pompki do wody mam podpiete bez tego zabezpieczenia ze wzgledu na znikomy pobór prądu .Zaraz się zacznie że kwasiaki są be bo sie wylewają ( raz przewrucił mi się w bagażniku jak jechałem na rybki i nic nic się nie wylało aku słuzy cały czas bez jakiejkolwiek wady ) co do szkodliwości oparów :hmm: to w samochodach są stosowane aku we wnętrzach przy samych skrzynkach i komputerach i co i nic się nie dzieje nic nie gnije i nic nie truje ( bo już pewnie bym nieżył ) teoria a życie :sciana: więc powodzenia jak bedą pytania to pytać ja tylko z praktyki nic z teori :hehe:

Edytowane przez r_apa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno (3 dzieciaków). Trenowałem ten styl w tym roku. Gotowanie wody, odmierzanie w zbiorniku żeby była odpowiednia ( za każdym razem rozkopywanie salonu (bo zbiornik mam pod kanapą).Zbiornik mam 45L ,więc też trzeba kombinować ile wody ma być ,żeby 10 czajników nie gotować. Generalnie upierdliwość na dłuższą metę nie warta oszczędności rzędu 200zł.

 

a czym będziesz ładował aku ? bo tu jest największy problem

łatwo policzyć bilans, jak wiesz ile prądu ubędzie i ile musisz dostarczyć

solar ? a co jak nie będzie słońca przez kilka dni ?

 

tak się zastanawiam czy nie lepszym rozwiązaniem do wyjazdów na dziko (nie ma nikogo w okolicy)

byłby mały generator, odpalasz w ciągu dnia na te 30min żeby "zagotować" wodę w zasobniku

u siebie mam 10L zasobnik, który jeszcze w domu podgrzewam do 70'C, potem ciepła woda jest dość długo

bez kąpieli, do mycia to na cały weekend starczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega chyba nie czytał co napisałem wyzej TABELKI -PRECZ ( a co jak nie będzie słońca przez kilka dni ----- solary ładują jak słońca niema -co ciekawe dla dociekliwych nawet w nocy od księzyca oczywiscie nie jest to ładowanie co naładuje aku niemniej jednak jest ).PODZIWIAM ( siebie mam 10L zasobnik, który jeszcze w domu podgrzewam do 70'C, potem ciepła woda jest dość długo

bez kąpieli, do mycia to na cały weekend starczy ) u mnie 50 L na dwa dni dla dwóch osób to nie za wiele ,do gotowania i picia mam wodę w 5L butelkach -JESTEM PEŁEN PODZIWU 10L + 10 ZIMNEJ chyba że na jedną osobę może żle zrozumiałem :dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

solary ładują jak słońca niema -co ciekawe dla dociekliwych nawet w nocy od księzyca oczywiscie nie jest to ładowanie co naładuje aku niemniej jednak jest

 

no i ile ładuje jak słońca nie ma ?

wiesz u mnie nawet pod wiatą świeci się dioda że ładuje, tyle że ładowanie to jakieś miliampery smirk(1).gif

a tu jest mowa o dostarczeniu 150W do grzałki przez dłuższy czas

 

PODZIWIAM

dzięki :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alternatywą, nie tanią ale jest - zakup boilera z angielki - Cascade 2, który pięknie śmiga na 230V i na gazie, grzeje do 70C.

 

może udałoby się jakąś używkę wyczesać. Koszty na pewno wyższe, ale i później masz gorącą wodę w środku lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alternatywą, nie tanią ale jest - zakup boilera z angielki - Cascade 2, który pięknie śmiga na 230V i na gazie, grzeje do 70C.

 

może udałoby się jakąś używkę wyczesać. Koszty na pewno wyższe, ale i później masz gorącą wodę w środku lasu.

 

:yes:

 

niestety towar deficytowy, więc i ceny "kosmiczne"

trza by z wysp ściągać

http://www.ebay.co.uk/itm/CARAVAN-CAMPER-CARVER-CASCADE-2-WATER-HEATER-NORTH-DEVON-AREA-/130776818794?pt=UK_Campervan_Caravan_Accessories&hash=item1e72e7e46a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i ile ładuje jak słońca nie ma ?

wiesz u mnie nawet pod wiatą świeci się dioda że ładuje, tyle że ładowanie to jakieś miliampery smirk(1).gif

a tu jest mowa o dostarczeniu 150W do grzałki przez dłuższy czas

 

 

dzięki :yes:

 

Dlatego napisałem że nie mierzę bo to bzdura 300W solar wystarcza ( 150 W to pryszcz w stosunku do silnika 500W jaki ja używam ) Jestem bezpośrednio po urlopie we wrześniu Mało slońca i krótko a jednak wystarczało na wszystko i jeszcze nie stalem w pelnym słońcu .zużywajac energię do silnika i tV nie miałem dnia żeby przez pełne 2 tygodnie brakło pradu więc ???? co do podgrzewacza na gaz fajna sprawa tylko o ile mi sie wydaje to grzeje on tylko jak piec jest włączony sam o tym myslałem ale narazie mam inny pomysł po ostatnim wyjeździe zauważyłem że leci mi ciepła woda z kranu jak dłuzej nie uzywam i okazało się że wężyk z wodą jest poprowadzony za lodówką ( sam go tam w trakcie remontu poprowadziłem ) i o dziwo cieplo z wymiennika podgrzewa wodę tylko jest jej mało ,myślę o jakieś wężownicy co by miała większą pojemność na tyle żeby mozna było umyć ręce twarz w ciepłej wodzie lodówka przecież chodzi cały czas i grzeje do wiosny moze coś stworzę :mlot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem że nie mierzę bo to bzdura 300W solar wystarcza

 

300W solar powiadasz, jaki to koszt ? :skromny:

ta grzałka za 200zł okaże się kroplą w morzu potrzeb :hmm:

 

i wyjdzie że taniej szukać gazowej trumy z angielki, podobno do 1000zł można już wyrwać

(one nie wymagają piecyka, to są niezależne urządzenia)

 

policzmy, 200zł grzałka, solar a z 1000zł ...

sprzedaż trumy którą ma kolega 400zł

razem 1600zł :hmm: za to spokojnie kupi bojler gazowy, bez kombinacji :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie składa że ja nie liczę kosztów bo inwestycja jest na lata żeby usciślić 300W to ok 1500 + regulator .w to miejsce bojler na gaz ale jak by nie patrzeć dalej nie bedziemy mieli pradu ( a jak kolega pisze NA DZIKO tak jak ja ) ale to wszystko zależy od możliwości i potrzeb osobiście solary kupowałem systematycznie wiec rozłożylo sie to w czasie jak cała inwestycja w cepe .Czasami słyszę za tą kase to byś jeździł tu i tam a ja na to nigdzie nie odpocznę tak jak w cepie w ciszy i w spokoju jadąc na grzyby i ryby mając do czynienia z wężami jadowitymi ( w tym roku prawie nadepnąłem żmije w zeszłym roku prawie niedźwiedź wpadł mi pod samochód w bieszczadach więc po co mi egzotyczne choroby piasek i czarne plaże mam wiecej i lepiej u nas w Polsce ale BEZ CEPY NIE MIAŁBYM TEGO WSZYSTKIEGO wiec koszty są nieważne ważna jest wygoda jak nie ma 220 V albo nafta albo solar wybór należy do nas :smirk:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sie składa że ja nie liczę kosztów bo inwestycja jest na lata żeby usciślić 300W to ok 1500 + regulator .w to miejsce bojler na gaz ale jak by nie patrzeć dalej nie bedziemy mieli pradu ( a jak kolega pisze NA DZIKO tak jak ja ) ale to wszystko zależy od możliwości i potrzeb osobiście solary kupowałem systematycznie wiec rozłożylo sie to w czasie jak cała inwestycja w cepe .Czasami słyszę za tą kase to byś jeździł tu i tam a ja na to nigdzie nie odpocznę tak jak w cepie w ciszy i w spokoju jadąc na grzyby i ryby mając do czynienia z wężami jadowitymi ( w tym roku prawie nadepnąłem żmije w zeszłym roku prawie niedźwiedź wpadł mi pod samochód w bieszczadach więc po co mi egzotyczne choroby piasek i czarne plaże mam wiecej i lepiej u nas w Polsce ale BEZ CEPY NIE MIAŁBYM TEGO WSZYSTKIEGO wiec koszty są nieważne ważna jest wygoda jak nie ma 220 V albo nafta albo solar wybór należy do nas :smirk:

 

policz jeszcze duży aku

a do oświetlenia i TV wystarcza mi instalacja 1/3 tego co masz :hmm:

 

i nie chodzi tu o liczenie kasy "żeby wydać jak najmniej", ale żeby wydać kasę sensownie

tak jak lodówka najsensowniej pracuje na gazie, ogrzewanie na gazie, tak niestety woda też rozwiązaniem najlepszym jest gaz :hmm:

reszta to jakieś tam kompromisy i kombinacje

 

widzisz ja taki półśrodek właśnie zamontowałem (bojler na 220V) i teraz problem powraca bo chciało by się być niezależnym od 220V

tylko że mnie bojler kosztował 150zł, sprzedam go za podobną cenę w razie czego, a co założyć :niewiem:

jednak rozwiązania z grzałką na 12V nie kupuję

 

myślałem nad rozwiązaniem z wykorzystaniem słońca, są takie fajne podgrzewacze do basenów np

KM_Solar_Plast.jpg

http://www.hewalex.p...olar-plast.html

pozostaje kwestia jak to wszystko sensownie połączyć, żeby najlepiej pracowało (grawitacyjnie)

 

może ktoś przetrze szlaki ;)

Edytowane przez konrad_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

policz jeszcze duży aku

a do oświetlenia i TV wystarcza mi instalacja 1/3 tego co masz :hmm:

 

i nie chodzi tu o liczenie kasy "żeby wydać jak najmniej", ale żeby wydać kasę sensownie

tak jak lodówka najsensowniej pracuje na gazie, ogrzewanie na gazie, tak niestety woda też rozwiązaniem najlepszym jest gaz :hmm:

reszta to jakieś tam kompromisy i kombinacje

 

widzisz ja taki półśrodek właśnie zamontowałem (bojler na 220V) i teraz problem powraca bo chciało by się być niezależnym od 220V

tylko że mnie bojler kosztował 150zł, sprzedam go za podobną cenę w razie czego, a co założyć :niewiem:

jednak rozwiązania z grzałką na 12V nie kupuję

 

myślałem nad rozwiązaniem z wykorzystaniem słońca, są takie fajne podgrzewacze do basenów np

KM_Solar_Plast.jpg

http://www.hewalex.p...olar-plast.html

pozostaje kwestia jak to wszystko sensownie połączyć, żeby najlepiej pracowało (grawitacyjnie)

 

może ktoś przetrze szlaki ;)

 

 

więc 1/3 to solar 100 W ? ! niestety do tego i tak potrzeba akumulatora ,już taki zestaw 100W miałem 3lata wstecz i niestety do tv+sat ZA MAŁO jak chcesz ogladać bez ograniczeń ( no może mój LCD za dużo bierze ?) w słoneczne dni OK lecz jeden aku z tv do 2 w nocy małe szanse że napiecie nie spadnie poniżej progu bezpieczeństwa 100A aku nie wyrabiał jak oglądasz wiadomości to ok .ale jak bedzie Be z pogodą to co zwijasz się i jedziesz do domu??? co do grzania słońcem to powiem tak że mam taki worek ala prysznic co podgrzewa słońce i bedąc teraz we wrześniu pomimo słońca nie nagrzał mi wody do prysznica więc lipa moze latem lipiec sierpień ale maj -czerwiec wrzesień -październik !!!! a wtedy jestem nad wodą lub w lesie na grzybach Piątek po pracy do niedzieli w nocy co wtedy ??? może jeszcze udało by się wykorzystać piecyk do ogrzewania bo wtedy grzeje nie lubię wilgoci w cepie ani zimna nad ranem u siebie zlikwidowałem całą instalacje na 220 i jeżeli bedzie taka potrzeba zamontuję jeszcze dwie 100W paneli wtedy w słoneczny dzień na polanie będę mógł włączyć lodówkę na prąd i do tego nawet grzałak 150 W nie zrobi bubu i zagrzeje wodę razem z chodzacą lodówką . teraz to samo tylko latem wystarcza z nadmiarem .

Edytowane przez r_apa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc 1/3 to solar 100 W ? ! niestety do tego i tak potrzeba akumulatora ,już taki zestaw 100W miałem 3lata wstecz i niestety do tv+sat ZA MAŁO

 

a mnie wystarcza, ja TV nie oglądam na wyjazdach, TV mam dla dzieciaków "do bajek" i ew jak to napisałeś wiadomości

dzieciaki mają małe DVD z 10" monitorem i to jest max co wsadzę do przyczepy :skromny:

 

i jeżeli bedzie taka potrzeba zamontuję jeszcze dwie 100W paneli wtedy w słoneczny dzień na polanie będę mógł włączyć lodówkę na prąd i do tego nawet grzałak 150 W nie zrobi bubu i zagrzeje wodę razem z chodzacą lodówką . teraz to samo tylko latem wystarcza z nadmiarem .

 

dlatego pytałem na początku jak autor ma zamiar naładować aku, bo jeśli tylko do grzania ciepłej wody ma się bawić w dodatkowe 200W solarów, plus wielki aku

to IMO bez sensu, za porównywalne pieniądze dostanie rozwiązanie niezależne od warunków słonecznych, tylko o gazie musi pamiętać ;)

 

powiedz czy gdybyś nie miał solarów do ładowania aku pływadła to dla samej ciepłej wody instalował być 300W ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.