Skocz do zawartości

Lodówka czyszczenie wnętrza


Rekomendowane odpowiedzi

W swej wypowiedzi odniosłem się do faktu, że niektóre odmiany chromu są rakotwórcze. Z powodu zawartości chromu+6 w opakowaniach lakierowanych i plastykowych obudowach były wycofane produkty spożywcze, chińskie zabawki a nawet chińskie czajniki elektryczne.

 

Z całą pewnością masz rację, że niektóre produkty z niezbyt pewnych źródeł mogą zawierać szkodliwe substancje (w tym związki chromu na szóstym poziomie utlenienia), jednak moim zdaniem, ma to niewiele wspólnego z omawianym przykładem. No, chyba że będziemy pracownikiem takiej galwanizerni, ale o tym za chwilę :hmm:

Pisaliśmy tu o powłokach uzyskanych w wyniku chromowania, natomiast to, o czym wspomniałeś, to zupełnie coś innego.  Z Twojej wypowiedzi ktoś mógłby wywnioskować, że wystarczy kontakt chromu z tlenem zawartym w powietrzu i w wyniku tego powstanie w pewnej chwili chrom (VI):

[...]  bo związki chromu z tlenem +6 są szczególnie rakotwórcze....sanepid ma inne zdanie na ten temat.

 

Nie jestem chemikiem i nie wiem, czy uda mi się to dobrze wytłumaczyć, ale nie chodzi o reakcję chromu z tlenem, a o to, że pewne jego związki są bardzo silnymi utleniaczami (właśnie te na szóstym stopniu utlenienia) i tylko one faktycznie są szkodliwe. Chrom(VI), to wyłącznie chromiany, dichromiany i tlenek chromu(VI). Najczęściej spotykane są dichromian(VI) potasu oraz chromian(VI) potasu, a trwałe są wyłącznie w określonym środowisku (dichromian w kwaśnym, natomiast chromian, w zasadowym).

Pamiętajmy, że sam chrom znajduje się przecież w zestawie pierwiastków niezbędnych człowiekowi do życia i samodzielnie jest nietoksyczny.

Zresztą, chrom z którym stykamy się w naszym życiu, posiada pochodzenie naturalne i jest to chrom na trzecim stopniu utlenienia chrom(III) - tu akurat nie ma żadnego niebezpieczeństwa.

Jak wspomniałem, szkodliwy chrom(VI) występuje w postaci wyłącznie kilku związków chemicznych, które otrzymuje się tylko w wyniku określonej działalności człowieka, czyli przede wszystkim działalność przemysłowa (np. przemysłowe utlenianie rud chromu na potrzeby różnych producentów, spalanie niektórych odpadów lub paliw). Nietrudno się domyślić, że możliwość zatruciem chromem(VI), mają właśnie pracownicy

takich zakładów lub innych, gdzie wykorzystuje się tego typu związki (choćby wspomniana wcześniej galwanizernia). Takie osoby mogą wchłaniać szkodliwy związek w najbardziej szkodliwy sposób - wdychając z powietrzem lub przez skórę.

Gdyby chcieć sklasyfikować, która z metod wchłaniania chromu(VI) jest najbardziej szkodliwa, a która najmniej, to na pierwszym miejscu byłaby właśnie ta wziewna (oddechowa), później kontakt przez skórę, a dopiero na końcu, metoda pokarmowa, uznawana w tym przypadku za najmniej agresywną.

Generalnie, ze związkami chromu(VI) normalnie raczej się nie zetkniemy i dobrze, bo to "wredne" substancje.

IMHO

 

PS

W kwestii chińskich produktów (wielu), to wszyscy wiemy, jak często mogą być one niebezpieczne i nie tylko

z uwagi na swój skład chemiczny, dlatego wycofanie takich wyrobów z rynku jest całkowicie słuszne.

 

źródła:

http://www.elsimet.pl/chromowanie.html

http://sklep.technica.pl/meble-ze-stali-nierdzewnej/regaly-dla-gastronomii/regaly-chromowane.html

http://winoszarnia.pl/maszynka-do-makaronu-multipast-150-chromowana-p-263.html

http://www.mcgilllaw.com/artykul/30610/chromowanie-jako-ochrona-metalu

http://mobile.euro-inox.org/health/food_contact/PL_food_contact.php

 

post-8228-0-50524200-1425955369_thumb.jpg

 

post-8228-0-87558700-1425955372_thumb.jpg

 

post-8228-0-93491500-1425955370_thumb.jpg

 

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mój temat powrócił :]

 

Ostatecznie temat półek metalowych rozwiązałem poprzez zamianę na szklane. Zamówiłem u szklarza dwie odpowiednich rozmiarów oszlifowane półki i po problemie. Całość kosztowała naście złotych i z cała pewnością nie są rakotwórcze.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jak w takim przypadku wygląda obieg powietrza w lodówce przy mocno załadowanych produktami półkach drzwi ?

 

To chyba nie będzie wielki problem w takiej małej lodówce bez systemów antyfrost (z wymuszeniem przepływu powietrza). W sumie malowanie farbami tych drucianych półek też nie powinno być problemem w końcu nigdy nie trzymamy produktów nie opakowanych w papier, folię, pojemnik (np na masło). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od kształtu wnętrza lodówki oraz sposobu jej załadowania i ilości upakowanych produktów.

Przy "pełnych" półkach może być problem z przedostawaniem się "chłodu" do produktów pod pierwszą od góry ze szklanych półek  :hmm:  , tym bardziej, że lodówka jest absorpcyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Jak w takim przypadku wygląda obieg powietrza w lodówce przy mocno załadowanych produktami półkach drzwi ?

 

Daniel jedyne produkty jakie tam trzyma to :piwko: więc szczelnie półek nie załaduje i zawsze jest miejsce na ruch powietrza między puszkami :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.