Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to nie ale dobrze je mieć ze sobą żeby nie było problemu dla dzieci dowody tymczasowe też są honorowane, przekraczając Chorwację ze Słowenii, musisz mieć Paszport lub dowód tymczasowy dla młodycht, raczej po to żeby się liczba dokumentów zgadzała niż żeby ktoś tam w nie wnikał :-) 2 dni temu wróciłem z Chorwacji wiec mam świeże dane :-)

To tez zależny gdzie jedziesz bo jak do Dubrownika to musisz przejechać przez Bośnię i Hercegowinę a tu niestety KONIECZNIE :-(

Edytowane przez Rafal_Kulak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tez zależny gdzie jedziesz bo jak do Dubrownika to musisz przejechać przez Bośnię i Hercegowinę a tu niestety KONIECZNIE :-(

 

paszporty - lepiej mieć, a jak nie to dowody osobiste dla wszystkich.

 

odnośnie Dubrownika - na upartego można przepłynąć promem z Ploce do Trpanj i ominąć BiH - i w ten sam sposób wrócić, z przyczepą w obie strony ok 600zł :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to nie ale dobrze je mieć ze sobą żeby nie było problemu dla dzieci dowody tymczasowe też są honorowane, przekraczając Chorwację ze Słowenii, musisz mieć Paszport lub dowód tymczasowy dla młodycht, raczej po to żeby się liczba dokumentów zgadzała niż żeby ktoś tam w nie wnikał :-) 2 dni temu wróciłem z Chorwacji wiec mam świeże dane :-)

To tez zależny gdzie jedziesz bo jak do Dubrownika to musisz przejechać przez Bośnię i Hercegowinę a tu niestety KONIECZNIE :-(

 

Ja też jestem zwolenników posiadania paszportu lecz co do BiH od jakiegoś roku obywatele UE co za tym idzie Polski mogą w pobycie czasowym przebywać na terenie w/w Państwa na Dowód Osobisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To tez zależny gdzie jedziesz bo jak do Dubrownika to musisz przejechać przez Bośnię i Hercegowinę a tu niestety KONIECZNIE :-(

 

NIE TRZEBA paszportów na przejazd do Dubronika przez BiH. Jechaliśmy w ubiegłym tygodniu tylko z dowodami i nie było żadnego problemu. Na wyrywki sprawdzają dokumenty Bośniacy, my zaczęliśmy podawać dowody przez okno to tylko machneli ręką żeby jechać dalej - nawet ich nie brali do ręki. W drodze powrotnej poprosili pasports - co jest jednoznaczne dla nich z dowodem os. Podaliśmy dowody popatrzyli kazali jechać :).

 

PS. oczywiście mam na myśli trasę wzdłóż Adriatyku bo przez centrum BiH jak ktoś leci z góry odrazu na Dubrownik to oczywiście trzeba mieć.

Edytowane przez gusia-s (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dokładnie to jest tak.

Paszport jest wymagany, gdyż Chorwacja nie jest w Unii.

Na granicy nie ma różnicy czy dasz paszport czy dowód. Ichniejsze Ministerstwo Spraw Zagranicznych poleciło przepuszczać obywateli Unii na dowód osobisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS. oczywiście mam na myśli trasę wzdłóż Adriatyku bo przez centrum BiH jak ktoś leci z góry odrazu na Dubrownik to oczywiście trzeba mieć.

 

poprawiam sama siebie, można przez całą BiH na dowód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje ze strony polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

 

Chorwacja.

Przekraczanie granicy chorwackiej odbywa się na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno dorośli, jak i dzieci), jednak brak paszportu może spowodować trudności w skorzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z niektórych usług banków lub poczty; także niektóre linie lotnicze wymagają przedstawienia paszportu.

 

Bośnia i Hercegowina

Obywatele UE mogą przekraczać granicę bośniacką także na podstawie dowodów osobistych. Turyści legitymujący się w Bośni i Hercegowinie tylko dowodem osobistym mogą spotkać się jednak z innymi problemami lub utrudnieniami, np. przy korzystaniu z bezpłatnej opieki medycznej w nagłych przypadkach, z usług niektórych banków, poczty czy Western Union. W przypadku przekraczania granicy na dowodzie osobistym należy się upewnić, że legitymujemy się WAŻNYM dokumentem tj. - data jego ważności jest dłuższa od okresu planowanego pobytu (generalna zasada - min. 3 mies.) oraz, że dokument nie był uprzednio zgłoszony jako zagubiony lub ukradziony, ponieważ, automatycznie figuruje on na liście INTERPOLU i przy kontroli granicznej może zostać odebrany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chorwacja sezon ... tuż, tuż...

 

Na granicy SLO/HR Macelj zawsze korki w obie strony.

 

Kamery Macelj - Izlaz=Wyjazd + Ulaz=Wjazd < zerknij, przed wyjazdem

 

Wracając z urlopu do domu proszę zwrócić uwagę na tablicę info < zerknij ... NIE PRZEGAP!

...na górze oraz lokalizacę punkt A na mapie (czerwone auto, "odbiło w prawo")

Obie mapy ruchome kursorem, przybliż/obracaj... itd,itp...

 

Prosto > GOTOWINA = Gotówka, zawsze kilometrowe korki...

...w punkcie A "odbijamy w prawo" NO CASH,

zawsze jest PUSTO, bez kolejek ja zawsze płacę kartą VISA ELEKTRON

Po odbiciu w prawo mijam kolejkowiczów patrząc w lewo i podziwiam ich gapiostwo.

 

Kamery Lućko  < zerknij

 

Pozdrawiam,

Edytowane przez ired (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już niedługo Chorwacja wejdzie do Unii i ie będzie problemu z paszportem. Pojawi się tylko problem opłacalności wyjazdu jak sporo wszystko zdrożeje.

 

masz racje - Chorwacja wchodzi do UE, ale nie do układu z Schengen  i  granice dalej będą kontrolowane, a paszporty czy też D.O dalej potrzebne - przynajmniej do pomachania celnikowi - jak mu się nie będzie chciało wyjść z budki do sprawdzenia. - Jeżeli się mylę - niech mnie ktoś wyprostuje, podobno Cro ma kiepsko chronioną granicę z Bośnią i prędko do układu z Schengen nie dołączy.

 

2 - Kolego Ired- masz 100% racji - też raz trafiłem na bramki płatne kartą - ale to ze względu na brak gotówki - faktycznie zyskałem kilka minut - w stosunku do załogi jadącej bramkami gotówkowymi - ale wtedy nie było korka (te nam się wcale w 2012 nie trafiły - ale to był czerwiec).

Te bramki są o tyle ciekawe że nie podaje się tam pinu a karta płatnicza działa prawie jak kwit na parkingu - dostajesz tylko kwitek potwierdzający pobranie opłaty :].

 

Dla jadących do Chorwacji 1 raz (tak jak my rok temu) - płacąc na miejscu kartami debetowymi - jeżeli bank nie dolicza dodatkowych opłat - wychodzi taniej niż w kantorze i to dużo taniej - w 2012r było to ok 0,58 - a w kantorze w tym czasie 0,65 - nawet bardziej opłaca się w Chorwacji wymieniać złotówki lub Euro - jeżeli mamy zakupione po dobrym kursie (np 4,05 w grudniu 2012). Aktualnie kuna stoi nisko, niby obniżyli też trochę podatki więc jest szansa że wakacje w Chorwacji w 2013 nie będą droższe niż w 2012r. Jedynie paliwo (przynajmniej) LPG - podrożało o ponad 10% - aktualnie solidnie tanieje.

 

Dla jadących za granicę z małymi dziećmi - sprawdźcie teraz paszporty bo później będzie nerwówka w czerwcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maarec napisał:

... masz 100% racji - też raz trafiłem na bramki płatne kartą - ale to ze względu na brak gotówki...

 

Ja tylko raz zapłaciłem PLN, ponieważ na tym terminalu  Śestanovac < moja karta nie była honorowana,

nie miałem żadnej waluty ... zawsze płacę w Chorwacji kartą, lub wymieniam złote na kuny na poczcie.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jadących za granicę z małymi dziećmi - sprawdźcie teraz paszporty bo później będzie nerwówka w czerwcu.

 

Odnośnie paszportów ... bo może nie wszyscy wiedzą, obecnie zniesiono rejonizację i wniosek paszportowy można składać w dowolnym punkcie paszportowym bez wzgledu na miejsce pobytu.

W dużych miastach czeka się dłużej na wydanie paszportu, mozna też co gorsza nie załapać się na złożenie wniosku w danym dniu. Zatem jak komus się spieszy mogę poradzić udanie sie do odleglejszego punktu paszportowego w mniejszej miejscowości aby załatwić sprawę szybciej. 

Dla przykładu, w Warszawie oczekiwanie ok. 1 mc u mnie w Siedlcach do 2 tyg. a jak komuś się bardzo bardzo spieszy to i w ciągu kilku dni.

Babebczka przyszła we wtorek z kończącym się paszportem, wróciła z zagranicy a w sobotę wylatuje ponownie z kraju, na piątek udało się jej ustawić odbiór :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeżeli się mylę - niech mnie ktoś wyprostuje, podobno Cro ma kiepsko chronioną granicę z Bośnią i prędko do układu z Schengen nie dołączy.


 

Prostuje Cię :) Byłem w Bośni kilka lat temu, mieszkaliśmy na kwaterze w Neumie. To jedyna Bośniacka miejscowość nad morzem. Tranzytowo, "jadranką" przejazd jest o mało co, ze płynny ale jak spróbowaliśmy wyjechać z Neumu w głąb Bośni - ulala...od razu posterunek wojskowy, śmigłowce, kolejka i pełna kontrola. Uniknęliśmy trzepania tylko dlatego, ze jechaliśmy z właścicielem pensjonatu w którym mieszkaliśmy i on nas po prostu przepchnął przez kontrolę. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.