Skocz do zawartości

lodówka


bora

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem nowym użytkownikiem przyczepy kemp. i mam problem z lodówką działa mi na 12 i 230 ale na gaz mi nie za bardzo ponieważ nie chciała odpalić ale to już działa ,ale nie chłodzi niby się zapala świeczka bo widzę to przez małe szkiełko w lewym dolnym rogu co mogę zrobić że by mi to chłodziło co mogło być przyczyną bo poprzedni właściciel prawie nie używał na gaz czy mogło się coś zatkać! prosze o pomoc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Po pierwsze niepotrzebnie klonujesz temat. Są już tematy dotyczące uszkodzeń lodówki i wystarczy odszukać i się dopisać.

 

Teraz podstawa co do lodówki.

 

Wszelkie prace przy gazie polecam powierzyć osobie znającej się na instalacjach gazowych. Może być nawet serwisant pieców CO czy łazienkowych junkersów jeśli nie wyspecjalizowany serwis.

 

We własnym zakresie możesz zrobić wstępny przegląd. Zacznij od zakręcenia gazu i wymontowaniu lodówki z zabudowy oraz oczyszczeniu zarówno tyłu lodówki jak i wnęki zabudowy. Jeśli dawno nie była używana możesz się spodziewać niezłego brudu na tyłach lodówki.

Sprawdź czy rurka prowadząca od dyszy do palnika posiada drożny otwór doprowadzający powietrze . Może być zapchany i płomień jest małokaloryczny a co za tym idzie może niewystarczająco podgrzewać termoparę , która nie załącza.

 

Pamiętaj że w przypadku wielokrotnych prób przy odpaleniu lodówki należy stosować co najmniej pół minutowe przerwy między cyklami nieudanych odpaleń.

Nie wolno długotrwale próbować odpalić iskrownikiem utrzymując kurek w pozycji rozruchowej dłużej niż kilkanaście sekund kiedy z problemami usiłujesz odpalić lodówkę będącą w zabudowie. Gdyż w tym czasie kumuluje się gaz , który w końcu może pierdyknąć . Do tego są te przerwy na ulotnienie się gazu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Po pierwsze niepotrzebnie klonujesz temat. Są już tematy dotyczące uszkodzeń lodówki i wystarczy odszukać i się dopisać.

 

Teraz podstawa co do lodówki.

 

Wszelkie prace przy gazie polecam powierzyć osobie znającej się na instalacjach gazowych. Może być nawet serwisant pieców CO czy łazienkowych junkersów jeśli nie wyspecjalizowany serwis.

 

We własnym zakresie możesz zrobić wstępny przegląd. Zacznij od zakręcenia gazu i wymontowaniu lodówki z zabudowy oraz oczyszczeniu zarówno tyłu lodówki jak i wnęki zabudowy. Jeśli dawno nie była używana możesz się spodziewać niezłego brudu na tyłach lodówki.

Sprawdź czy rurka prowadząca od dyszy do palnika posiada drożny otwór doprowadzający powietrze . Może być zapchany i płomień jest małokaloryczny a co za tym idzie może niewystarczająco podgrzewać termoparę , która nie załącza.

 

Pamiętaj że w przypadku wielokrotnych prób przy odpaleniu lodówki należy stosować co najmniej pół minutowe przerwy między cyklami nieudanych odpaleń.

Nie wolno długotrwale próbować odpalić iskrownikiem utrzymując kurek w pozycji rozruchowej dłużej niż kilkanaście sekund kiedy z problemami usiłujesz odpalić lodówkę będącą w zabudowie. Gdyż w tym czasie kumuluje się gaz , który w końcu może pierdyknąć . Do tego są te przerwy na ulotnienie się gazu.

 

Pozdrawiam

dzięki bardzo za radę, poszukam jakiegoś fachowca od takich rzeczy bo nie chcę wylecieć w powietrze przez moją głupotę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo za radę, poszukam jakiegoś fachowca od takich rzeczy bo nie chcę wylecieć w powietrze przez moją głupotę

 

:ok:

 

W sklepach z armaturą CO . Mają wiele kontaktów do ludzi z branży . Podjedz albo zaproś takiego gościa . Dla niego konstrukcja lodówki to banał a nie powinien Cię skroić więcej niż za typowy przegląd junkersa a to max 50zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że fachowiec od lodówek nic tu nie zrobi. Jeżeli lodówka chłodzi na 12/230 V to na gazie też musi zwłaszcza, że jak piszesz gaz się zapala. Moim zdaniem powinieneś włączyć ją na gazie i odczekać dłuższy czas bo skuteczność chłodzenia na gazie jest mniejsza niż na 230 V. Jeżeli schłodzi, ale bardzo słabo to trzeba przeczyścić dyszę palnika. Jest to czynność dosyć prosta, ale wymaga wyciągnięcia lodówki. Za pierwszym razem jest to dość trudne, ale później dochodzi się do wprawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... bo skuteczność chłodzenia na gazie jest mniejsza niż na 230 V. ...

 

z moich obserwacji na kilku przyczepach jest wręcz odwrotnie :skromny: najbardziej wydajna jest lodówka na gazie, potem 230V i dopiero 12V Chociaż podejrzewam że wszystko zalezy jak się trafi i nie można uogólniać :niewiem:

 

 

 

W kolegi przypadku przedmuchał bym palnik Ogólnie włożyłbym łapsko w kratke obmacał wszystko sprawdził w jakim jest stanie czy niema zanieczyszczeń jakiś uszkodzeń mechanicznych itp A jak zwykłe zabiegi czyszcząco sprawdzające się nie sprawdzą a właściciel nie czuje się na siłach to radze udać się do fachowca To musi być zrobione profesjonalnie bo to gaz+płomień :czacha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście gaz może być bardziej wydajny niż 230 v - u mnie po zmianie lodówki się tak właśnie zrobiło

 

ja bym najpierw odkręcił kratkę - popatrzył przeczyścił, etc.

pewnie wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skuteczność chłodzenia na gazie jest mniejsza niż na 230 V.

 

jak juz Kit napisal... najlepiej lodowka chlodzina gazie... pozniej 230V... a na 12 V potrzymuje temperature jedynie a w upaly nawet temperatura wzrasta po dluższym czasie wzgledem wczesniejszego schlodzenia na gazie czy 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, widocznie u mnie jest inaczej, pomimo wyczyszczenia dyszy. Jak była przytkana to ledwo co chłodziło. Nie wiem czy uda się wyczyścić dysze bez demontażu całej lodówki. Ja robiłem to w warunkach polowych na kempingu, a dyszę przeczyściłem starą szczoteczką do zębów. Może jakbym się bardziej przyłożył to też by mi na gazie chłodziła lepiej niż na 230 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz Kit napisal... najlepiej lodowka chlodzina gazie... pozniej 230V... a na 12 V potrzymuje temperature jedynie a w upaly nawet temperatura wzrasta po dluższym czasie wzgledem wczesniejszego schlodzenia na gazie czy 230V

 

Chłodzenie na 12 V zależy o tego w jaki sposób wykonana jest instalacja. Przy przewodach 6mm2 nie ma różnicy między 12 a 230 V nawet przy upałach (grzałki różnią się mocą o kilka W więc nie może być gorzej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam odpowiednio przgotowaną instalacje a i tak widać że 12 jest troche słabsza niż 230 :niewiem: za to przy gazie widać najlepsze efekty :-] a przy załączeniu wentylatorka w kretce jest jeszcze lepiej :yay:

 

 

 

A właśnie ... niewiem w jakich warunkach sprawdzałeś działanie gazu ale w upalne dni a w dodatku gdy ściana lodówki jest "na patelni" to spada wydajność chłodzenia ... wtedy super wyjściem jest wymuszenie obiegu :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Przy przewodach 6mm2 nie ma różnicy między 12 a 230 V

(...)

 

Farmazon.

Jeśli jest różnica w mocy grzałek pomiędzy 12 a 230V to i najlepsze przewody z auta nie pomogą a skuteczność nigdy nie będzie identyczna.

Ale wrócę do tematu.

.

.

.

 

(...)

mam problem z lodówką (...)

zapala świeczka bo widzę to przez małe szkiełko w lewym dolnym rogu co mogę zrobić że by mi to chłodziło co mogło być przyczyną bo poprzedni właściciel prawie nie używał na gaz czy mogło się coś zatkać! prosze o pomoc .

 

Płomyczek po odpaleniu powinien mieć kształt "korony" , mniejszej lub większej, nie ważne, ale wyraźne.

Odczekaj po odpaleniu godzinę lub dwie i sprawdź zamrażalnik czy się zmroził.

Jeśli nie, to z zewnątrz odepnij górną kratkę, tam będzie wylot spalin-komin o średnicy około 35mm.

Wyłącz lodówkę i za pomocą 50cm drutu i nawiniętej na jego końcu szmatki, przeczyść i udrożnij ten komin.

Po tej czynności weź odkurzacz i wyssaj z komina wzruszony kurz, zanieczyszczenia itp a przy okazji odkurz z pomocą pędzla cały tył lodówki na ile dostęp pozwoli.

Po tych czynnościach Wykonaj 2 godzinną próbę na gazie.

.

Pamiętaj, zasada działania lodówki jest jednakowa dla wszystkich 3 sposobów: Trzeba coś podgrzać, żeby chłodziło.

Nie ważne czy to grzałka elektr 12, 230, czy płomyk, ale różnica jest ta, że płomyk miewa trudności z wykonywaniem swojego zadania i należy mu zapewnić poprawność wylotu spalin.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.