Skocz do zawartości

VULCAN


arturro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich znawców zasad elektryki.

Mam pewien problem, raczej poważny. Jestem od niedawna posiadaczem Przyczepy Bailey Pageant, cały czas jestem na etapie poznawania i uruchamiania zainstalowanych w niej urządzeń, do wczoraj wszystko działo raczej sprawnie aż do chwili kiedy uruchomiłem podgrzewacz wody Cascade2. Pod siedziskiem "znalazłem" puszkę z napisem VULCAN. Angielski znam tylko z grubsza, a z napisów na tejże puszce wyczytałem że można przeprowadzi jakiś test wciskając przycisk na niej. W czasie kiedy to zrobiłem wszystko było podłączone (lodówka, radio itp. oraz ten bojler) kiedy wcisnąłem przycisk zapaliła się lampka i było słychać klapnięcie jakby przekaźnika w okolicy bojlera. Kiedy po chwili wcisnąłem ponownie - znowu klapnięcie i lampka zgasła. Pomyślałem że to pewnie załączyło się grzanie elektryczne oprócz gazowego i wcisnąłem drugi raz - na dłużej, wtedy zgasło wszystko, absolutnie wszystko. Nie ma nawet napięcia w gniazdkach, gdzie było nawet jak wszystkie przełączniki na tablicy były na OFF. Sprawdziłem wszystkie bezpieczniki o których istnieniu wiedziałem i nic - bezpieczniki OK a zasilania brak. Świeci tylko ta kontrolka na puszce z napisem VULCAN.

Proszę o jakieś sugestie i rady jak to ugryźć.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu na urządzeniu wynika, że jest to "coś" do zmiany polaryzacji i testowania zasilania.

Nie chcę źle wróżyć, ale z opisu wynika, że mogłeś coś popalić.

Z grubsza tłumacząc to pisze:

 

Urządzenie do zmiany polaryzacji i testowania.

Wyłącz urządzenie przed podłączeniem zasilania i testowania.

Świecąca lampka wskazuje nieprawidłową polaryzację.

Jeżeli lampka się świeci - wciśnij aby zmienić na prawidłową polaryzację.

Jeżeli się nie zapala sprawdź lampkę.

 

PROCEDURA TESTOWA - Jak poniżej:

1. Wciśnij przełącznik. Lampka powinna się zapalić.

2. Wciśnij jeszcze raz, aby zgasić lampkę.

 

Wtedy możesz używać zasilania.

Jeżeli lampka kontrolna się nie zapala (w pkt 1) NIE UŻYWAJ zasilania zanim nie sprawdzisz polaryzacji innym urządzeniem.

 

UWAGA: Przed zdjęciem obudowy odłącz zasilanie.

 

pozdrawiam i mam nadzieję że będzie OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Urządzenie widniejące na zdjęciu z opisu to tester a zarazem przełącznik polaryzacji .

 

Najwidoczniej poprzedni właściciel przyczepy podróżował bądź miał zamiar po Europie i nie tylko.. Dlatego zaopatrzył się w to urządzonko.

 

Już wyjaśniam do czego to służy tak w bardziej przystępny sposób.

 

Jak pewnie wiele osób wie w sieci 230v~ obecnie standardy wyglądają tak że jednofazowe zasilanie (typowe do większości urządzeń elektrycznych ) poprowadzone jest trzema przewodami.

Jeden , zwany Fazą płynie w przewodzie koloru brązowego , w miedzynarodowym kodzie graficznym oznaczony " L" (z angola "Line" - linia)

Drugi , zwany Neutralnym płynie w przewodzie koloru niebieskiego ("N" - neutral)

Trzeci przewód to uziemnienie w kolorach żółto zielonym.

 

Przyczepa podłączona do sieci powinna na ramie i poszyciu być podpięta do uziemnienia . Tego wymagają względy bezpieczeństwa.

Patrząc w domu na gniazdo elektryczne w ścianie powinno być tak że :

W prawej dziurce mamy Fazę . W lewej Neutral , a środkowej uziemnienie.

Niestety owe standardy nie były i nie są stosowane we wszystkich krajach . Do tego dochodzi błąd ludzki i wszelkie samoróbki w instalacjach.

W różnych krajach było to różnie ustalone , Do niedawna dopuszczalne było nawet podłączenie w gnieździe Neutralnego z Uziemnieniem.

 

Urządzenie ze zdjęcia pozwala sprawdzić czy podpięta przyczepa gdzieś na jakimś kęmpingu w Wołchocku nie jest podłączona do skrzynki gdzie sołtys elektryk amator nie podpiął do skrzynki odwrotnie kable niż trzeba. Albo kiedy przyczepa została do skrzynki na kempingu podłączona kilkoma przedłużaczami i wystarczy że jeden jest bez bolca zerującego - uziemnienia i zachodzi możliwość wówczas odwrócenia wtyczki wraz z polaryzacją L.N.

 

I aby się uchronić przed uszkodzeniem urządzeń przyczepy oraz porażeniem stosujemy owy tester zanim uruchomimy cokolwiek.

 

Urządzenie te ma tę dodatkową funkcje że jeśli polaryzacja będzie zamieniona jest możliwość bez ingerencji w czyjeś przyłącze odwrócić polaryzacje i zasilić swą przyczepę prawidłowym podłączeniem.

 

Koledze z problemem wynikającym ze złego postępowanie (dokładnie tak jak zakazano w instrukcji na obudowie) proponuje sprawdzić bezpieczniki. Zarówno w przyczepie (energoblok oraz bezpieczniki w zewnętrznym ściennym przyłaczu przyczepy - pod bolcami gniazda) oraz w miejscu skąd została zasilona przyczepa . domu, garażu etc. i tu wraz z bezpiecznikiem różnicowoprądowym jeśli jest.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

Jak pewnie wiele osób wie w sieci 230v~ obecnie standardy wyglądają tak że jednofazowe zasilanie (typowe do większości urządzeń elektrycznych ) poprowadzone jest trzema przewodami.

Jeden , zwany Fazą płynie w przewodzie koloru brązowego , w miedzynarodowym kodzie graficznym oznaczony " L" (z angola "Line" - linia)

Drugi , zwany Neutralnym płynie w przewodzie koloru niebieskiego ("N" - neutral)

Trzeci przewód to uziemnienie w kolorach żółto zielonym.

 

Przyczepa podłączona do sieci powinna na ramie i poszyciu być podpięta do uziemnienia . Tego wymagają względy bezpieczeństwa.

Patrząc w domu na gniazdo elektryczne w ścianie powinno być tak że :

W prawej dziurce mamy Fazę :nono: :nono: :nono:. W lewej Neutral , a środkowej uziemnienie.

 

Witam, czytając tego posta muszę zareagować i dodać małe sprostowanie nie w prawej lecz w lewej dziurce przynajmniej mnie tak uczono 25lat temu i myślę że nic się nie zmieniło w tym temacie jeśli chodzi o polaryzacje przyłączenia gniazda 230V czy 400V standard jest jeden nie zmienny . tu można poczytać żeby nie było że się wymądrzam http://pl.wikipedia.org/wiki/Gniazdo_elektryczne , i proszę kolegów w sprawie doradztwa o bezpieczeństwie sprawdzić najpierw swoje wiadomości na dany temat bo robicie innym kolegom nie znającym tematu zamieszanie w głowie

 

Pozdrawiam serdecznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie , masz racje . zamotałem się sam chcąc dalej pisać o wtyczce i przyłączach.

 

 

W orientacji z bolcem uziemiającym u góry

Prawa . Neutral (niebieski)

Lewa . Faza (brąz)

Witam, :bravo::ok:

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka zmiana polaryzacja 230V - jaka jest różnica czy podłączysz wtyczkę np radia do gniazda normalnie lub na odwrót.

Jak dla mnie to chodzi o zmianę 12V, ale zawsze mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - skrzynka sprawdza polaryzację prądu STAŁEGO!, Chciałbym wiedzieć, jak kolega sprawdzi polaryzację prądu zmiennego? Bo, choć nie jestem elektrykiem, to chyba ciężko by to było. Przed takimi samoróbkami wystarczająco chronią 2 bezpieczniki w budce - jeden na fazie, drugi na "zerze" i problemu nie ma. Natomiast prąd zmienny, jak sama nazwa wskazuje ma 50 zmian polaryzacji na sekundę, przepraszam 100, bo jest to pełna fala.

 

Odwrócenie stron w gniazdku nie grozi niczym, jeśli występuje uziemienie. Do budki wchodzi prąd zmienny, jest zmieniany na stały i bez względu, po której stronie gniazdka była faza i tak zawsze prostownik + będzie miał po jednej stronie.

Edytowane przez Michalc3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka zmiana polaryzacja 230V - jaka jest różnica czy podłączysz wtyczkę np radia do gniazda normalnie lub na odwrót.

Jak dla mnie to chodzi o zmianę 12V, ale zawsze mogę się mylić.

 

Dokładnie - skrzynka sprawdza polaryzację prądu STAŁEGO!, Chciałbym wiedzieć, jak kolega sprawdzi polaryzację prądu zmiennego? Bo, choć nie jestem elektrykiem, to chyba ciężko by to było. Przed takimi samoróbkami wystarczająco chronią 2 bezpieczniki w budce - jeden na fazie, drugi na "zerze" i problemu nie ma. Natomiast prąd zmienny, jak sama nazwa wskazuje ma 50 zmian polaryzacji na sekundę, przepraszam 100, bo jest to pełna fala.

 

Odwrócenie stron w gniazdku nie grozi niczym, jeśli występuje uziemienie. Do budki wchodzi prąd zmienny, jest zmieniany na stały i bez względu, po której stronie gniazdka była faza i tak zawsze prostownik + będzie miał po jednej stronie.

 

Koledzy Urządzenie niema nic wspólnego z prądem stałym!! . Świat nie kończy się na Polsce a jest wiele standardów elektrycznych na świecie.

Pojęcie "polaryzacji" nie występuje wyłącznie w prądzie stałym . W tym przypadku chodzi o układ L-N-PE w gnieździe i angol (poprzedni właściciel) dla tego sobie zainstalował to urządzenie by strzec się tak jak podałem to wyżej.

 

A to jest nowsza wersja prezentowanego urządzenia . Wersja podręczna do wpinania bezpośrednio w gniazdo sieciowe .(a nie zapalniczki) :) Tester sprzedawany jest w UK najczęściej w zestawie z najpopularniejszymi przejściówkami do przedłużaczy sieciowych.

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było już całkowicie wątpliwości to wyjaśniam co wskazuje powyższy testerek.

 

"Jeśli wszystkie diody (3 )świecą to wszystko jest OK.

Jeśli diody świecą się w następnej konfiguracji znaczy że:

 

(świecąca dioda X , nie świeci O )

 

OXX - No Neutral ( brak Neutralnego )

OOX- L and E reversed ( Faza z uziemieniem zamienione miejscami)

XOO- L and N reversed ( Faza z Neutralem zamienione miejscami)

XXO- No Erth ( brak uziemienia )

 

a na panelu pisze "see instructions 240v ac. (przejżyj instrukcję 240v prądu zmiennego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, "pasjonat" bardzo przydatne i treściwe informacje ,a ci co się nie znają niech nie zabierają zdania z wyjaśnieniami bo robią zbędny bałagan w rozważaniach bezpieczeństwa biwakowania. Ale namieszałem ale chyba wszyscy zrozumieją :bzik:.

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.