Skocz do zawartości

problem z zasilaniem na 12V


cosik3

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem i działa. Jeszcze raz wielkie dzieki.

A nie jest tak, że jak jest prąd z trafo to poprzez ten czarny kabelek odcina się plus akumulatora?

 

Ale mam kilka pytań:

- czy z trafa powinienem wykorzystać te dwa grubsze przewody? podłączenie do mostka do nóżek ~ obojętnie, który gdzie?

 

- jaki mostek Gretza wykorzystać, mam 10A czy to wystarczy?

 

- jak i gdzie w ten układ włączyć akumulator? rozumiem, że przez jakiś przekaźnik, ale jaki i jak go podłączyć

 

A co by było wersją bogatszą, pewnie jakieś gotowe urządzenie, tylko jakie?

 

" Podłączyłem i działa. Jeszcze raz wielkie dzieki "

 

Cieszę się że mogłem pomóc . więc niema za co ;) .

 

" - czy z trafa powinienem wykorzystać te dwa grubsze przewody? podłączenie do mostka do nóżek ~ obojętnie, który gdzie? "

 

Musisz miernikiem sprawdzić między którymi odczepami trafa masz 12-13v~ a do mostku trafo podłączasz bez różnicy który drut do ~

 

" - jaki mostek Gretza wykorzystać, mam 10A czy to wystarczy? "

 

Mostek im większy tym lepszy zwłaszcza jeśli będziesz chciał ładować aku przez niego. a skoro tak to dodatkowo przydało by się go jakimś radiatorem chłodzić bo w trakcie ładowania będzie się grzał.

 

" - jak i gdzie w ten układ włączyć akumulator? rozumiem, że przez jakiś przekaźnik, ale jaki i jak go podłączyć "

 

W Twojej płytce jest to rozwiązane w ten sposób że jeśli zostanie podłączony akumulator to zasilanie z trafa zostanie rozłączone.

Wszystko zależy jak chcesz wykorzystać trafo względem akumulatora.

Najprostszym rozwiązaniem dla Ciebie jest zakup regulatora ładowania do systemów solarnych.

Podłączasz do owego regulatora trafo z ładowaniem przez gretza, akumulator i listwę bezpieczników i owy regulator będzie ładnie pracował z w/w urządzeniami , pilnując ładowania i wyładowania akumulatora a zarazem ładowanie akumulatora przeprowadzi Tobie w najlepszym sposobem.

 

" A co by było wersją bogatszą, pewnie jakieś gotowe urządzenie, tylko jakie? "

 

" Na dobrą sprawę ja bym zrobił to tak: .(wersja uboga)"

Ja podałem Tobie wersje ubogą bo budowa rozszerzonej to nie takie chop siup.

 

W moim przypadku nic kupnego. Bo nic nie spełnia wszystkich moich wymagań jakie miałem do tego urządzenia. Dlatego zbudowałem cały energoblok od podstaw. Który poprzez regulator ładowania współpracuje z solarami.

Jest zbudowany na 4mm płycie alu z dodatkowymi radiatorami chłodzącymi mostek Gretza i diody solarów .

 

Posiada takie funkcje jak pełen zakres prądowy do ładowania.

Układ automatycznego przełączania zasilania / ładowania pomiędzy dwoma 140Ah akumulatorami. Kiedy jeden zjedzie mi do wartości krytycznej , jego miejsce zasilania cepki przejmuje drugi a osłabiony zostaje ładowany z prostownika bądź solarów . Taka sekwencja w ciągłym cyklu.

Układ zabezpieczenia przed przeładowaniem i krytycznym rozładowaniem.

Układ niezależnego zasilania zewnętrznych lamp przyczepy z akumulatora pokładowego.

Mogę dzięki temu zostawić w razie czego samą cepkę w nocy na poboczu z zapalonymi pozycjami/obrysami i migającymi awaryjnymi na baaaaaardzo długo (wszędzie ledy).

Układ kontroni i wskazań poziomu wody w zbiorniku.

Wszystko zamontowane w wentylowanej komorze z kontrolą temperatury.

A to mój kombinat :)

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozjaśnienie tematu, rozejżałem sie u siebie w przyczepie i poważne przeróbki przed wakacjami już nie wchodzą w grę. Ewentualnie pociągnę od wtyczki od samochodu oddzielny kabel do lodówki (po zapłonie) bo jak zauważyłem u mnie prąd do lodówki 12V jest po stałym zasilaniu co może powodować rozładowywanie akumulatora na dłuzszym postoju.

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy przy takim działaniu mostka Gretza (jak to nazwałeś połówkowo) możliwe jest podłączenie ledów pod zasilanie 12V DC (tam gdzie pompka wody) tak żeby nie mrugały, rozumiem, ze przy niewielkim obciążeniu ledami (myśle o 4x1,5W + 2-3 W, zapewne wszystkie razem nie będą włączane) 10 amperowy mostek wytrzyma.

Edytowane przez cosik3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rozjaśnienie tematu, rozejżałem sie u siebie w przyczepie i poważne przeróbki przed wakacjami już nie wchodzą w grę. Ewentualnie pociągnę od wtyczki od samochodu oddzielny kabel do lodówki (po zapłonie) bo jak zauważyłem u mnie prąd do lodówki 12V jest po stałym zasilaniu co może powodować rozładowywanie akumulatora na dłuzszym postoju.

 

Mam jeszcze jedno pytanie czy przy takim działaniu mostka Gretza (jak to nazwałeś połówkowo) możliwe jest podłączenie ledów pod zasilanie 12V DC (tam gdzie pompka wody) tak żeby nie mrugały, rozumiem, ze przy niewielkim obciążeniu ledami (myśle o 4x1,5W + 2-3 W, zapewne wszystkie razem nie będą włączane) 10 amperowy mostek wytrzyma.

 

Witam

 

"Ewentualnie pociągnę od wtyczki od samochodu oddzielny kabel do lodówki (po zapłonie) bo jak zauważyłem u mnie prąd do lodówki 12V jest po stałym zasilaniu co może powodować rozładowywanie akumulatora na dłuzszym postoju "

 

:ok: :ok: :ok: W przyczepie to zasilanie z samochodu wepnij : minus pod wspólny minus (masę) natomiast plus pod pin 12 lub 13.

To samo z ewentualnym akumulatorem pokładowym cepki.

 

" Mam jeszcze jedno pytanie czy przy takim działaniu mostka Gretza (jak to nazwałeś połówkowo) możliwe jest podłączenie ledów pod zasilanie 12V DC (tam gdzie pompka wody) tak żeby nie mrugały, rozumiem, ze przy niewielkim obciążeniu ledami (myśle o 4x1,5W + 2-3 W, zapewne wszystkie razem nie będą włączane) 10 amperowy mostek wytrzyma. "

 

Rozumiem że masz mostek 10A i chcesz go wykorzystać do podpięcia ledów. ?

Więc zgodnie z przelicznikiem : Ampery razy napięcie = Watty (10Ax12v=120) możesz na tym mostku 10A podłączyć 100W (20W zapasu przy pełnym wykorzystaniu ) ale skoro masz zamiar obciążyć tylko " 4x1,5W + 2-3 W = 9W to śmiało podłączaj i nawet świeć wszystkie jednocześnie

 

Możesz zarówno przez swój mostek podpiąć je tam gdzie masz jednopołówkowe wyjście pompki - czyli pin 2,3,4 , jak i w piny gdzie wyjście jest zmienne czyli

5 - 9 .Z. Nie podpinaj się tylko z niczym pod pin 11 od lodówki. Niech ma to 15A tylko dla siebie.

 

Jak już sobie ledy podepniesz przez mostek to chyba więcej przeróbek robić nie musisz. chyba że chcesz swój układ wzbogacić o ładowanie pokładowego akumulatora.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.