Skocz do zawartości

Ładowanie akumulatora w cepce


r_apa

Rekomendowane odpowiedzi

tyle razy czytałem i dopiero się doczytałem ze aku minn koty scs 150 12V nie są to żelowe tylko trakcyjne ? co by to znaczyło . W takim razie ładujemy to jak zwykły aku w samochodzie -czy się mylę ? Teraz dopiero mam metlik w głowie , jak ktoś wie to niech podpowie zasilanie silnika elektrycznego ( stały pobór prądu sporego pradu do 50 A ) jaki aku żel ? trakcyjny? AGM ? samochodówka ( czym to sie różni od trakcyjnego -polecanego przez producenta silnika ) i zalecana metoda ładowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle razy czytałem i dopiero się doczytałem ze aku minn koty scs 150 12V nie są to żelowe tylko trakcyjne ? co by to znaczyło . W takim razie ładujemy to jak zwykły aku w samochodzie -czy się mylę ? Teraz dopiero mam metlik w głowie , jak ktoś wie to niech podpowie zasilanie silnika elektrycznego ( stały pobór prądu sporego pradu do 50 A ) jaki aku żel ? trakcyjny? AGM ? samochodówka ( czym to sie różni od trakcyjnego -polecanego przez producenta silnika ) i zalecana metoda ładowania

 

Trakcyjne stosuje się do wózków widłowych i do maszyn . charakteryzują się dużym kopem . Mogą być i kwasowe i żelowe i AGM

"Agm" to tylko technologia budowy i charakterystyka wewnętrznych procesów. Jednak jak dla Ciebie (do łodzi) jest lepszy od zwykłego bo jest bezobsługowy, zamknięty i możesz nim obracać jak żelówką . Sam standard AGM to sposób rekombinacji gazów wewnątrz bloku akumulatora. Elektrolit w AGM'ie jest zamknięty w separatorach z włókna szklanego.

Z racji właśnie tych gazów , które w procesie ładowania nie wydostają się na zewnątrz takie aku i żelówki są dobre też w przyczepach do montażu wewnątrz budy bez strachu o skutki uboczne w procesie ładowania.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku aku jest poza cepka .teraz odnośnie cen minn kota -trakcja 700 zł, trojan jest nieco tańszy, żel znalazłem 730 zł, AGM 690 zł wszystkie 100 Ah ,najprostszy w ładowaniu bedzie chyba trakcja bez zadnych problemów w samochodzie i z panela jak zwykły aku czy tak ? żel i AGM wymaga lepszego traktowania i ładowanie impulsowe coby nie zniszczyć ( samochód odpada ) jeszcze jedno jak to bedzie sie mialo do wytrzymałości . No i trakcja powinna być do wykorzystania w samochodzie coby nie lezała calą zime czy tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moim przypadku aku jest poza cepka .teraz odnośnie cen minn kota -trakcja 700 zł, trojan jest nieco tańszy, żel znalazłem 730 zł, AGM 690 zł wszystkie 100 Ah ,najprostszy w ładowaniu bedzie chyba trakcja bez zadnych problemów w samochodzie i z panela jak zwykły aku czy tak ? żel i AGM wymaga lepszego traktowania i ładowanie impulsowe coby nie zniszczyć ( samochód odpada ) jeszcze jedno jak to bedzie sie mialo do wytrzymałości . No i trakcja powinna być do wykorzystania w samochodzie coby nie lezała calą zime czy tak ?

 

Generalnie możesz ładować w samochodzie też tylko tak jak pisałem wcześniej . chcesz mieć akumulator głębokiego rozładowania do pracy cyklicznej (charakterystyka akumulatorów do łodzi) i okazjonalnie go ładować przy jeździe na zakupy więc ładując w aucie alternatorem nie doładujesz go do końca, Na wodzie będzie szybciej zdechły bo niedoładowany przez co będziesz zmuszony szybciej ponownie go naładować zwiększając przez to ilość bezwartościowych cykli ładowań , których żaden akumulator niema w nieograniczonej ilości.

Impulsowe ładowanie polega na tym że akumulator dostaje w każdym impulsie dużą stałą dawkę energii co znacznie wpływa na czas jego naładowania nie tracąc na jego żywotności. Owszem , najlepiej ładować jest małym prądem w długim czasie ale w Twoim przypadku to niewykonalne.

 

" No i trakcja powinna być do wykorzystania w samochodzie coby nie lezała calą zime czy tak ? "

Żadnego akumulatora nie powinno się pozostawiać na zimę niedoładowanego. Zawsze w okresie zimowego odpoczynku dobrze jest dać akumulatorowi popracować by go doładować do fula na kolejną przerwę . Ta zasada tyczy się każdej bateri. Począwszy od telefonu do dużych molochów trakcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.