Skocz do zawartości

Hobby de Luxe 420 88r.


bigozz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych użytkowników, z racji, że jest to mój pierwszy post, proszę o wyrozumiałość.

 

Od niedawna stałem się posiadaczem przyczepy campingowej jak w tytule.

Przyczepa przyjechała z NL, użytkowana przez jednego właściciela od początku, ale nie to jest istotne.

 

Zabrałem się za przegląd i przeróbki no i zaczęły się schody.

 

Pierwsze co chcę zrobić to dołożyć akumulator, ale tu pojawił się problem, zasilanie pompki wody i oświetlenia 12V zostało poprowadzone z halogenu.

Moje pytanie:

Czy Hobby w tych rocznikach nie miały żadnego transformatora?

Przeszukałem wydaje mi się wszystkie zakamarki i go nie znalazłem, czy ktoś posiada jakieś informacje na ten temat?

Jeśli nie posiadały to jakiego szukać i co kupić.

Druga sprawa, to niestety nie udało mi się uruchomić lodówki :(, to jest elektrolux, dwa włączniki 230/12V i pokrętło. Czy ktoś mi odpowie na pytanie, czy to możliwe, że ona chodzi bezszelestnie, czy ktoś posiada jakąś instrukcję bądź schemat jej podłączenia? Dodam tylko, że nie mam jeszcze podłączonej butli z gazem :)

 

Jestem na etapie zamiany zamiany zasilania 7 przewodowego na 13 ale to akurat najmniejszy problem.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie pompki wody i oświetlenia 12V zostało poprowadzone z halogenu

 

:niewiem: co to znaczy ?

a w "halogenie" skąd się bierze prąd 12V ?

 

musi być jakiś transformator skoro pompki działają

co fabryka dała w tak starej budce ma drugorzędne znaczenie, u mnie np był wrzucony prostownik pod zlewozmywak i z niego szło 12V

na 100% nie był to oryginał ;)

 

prześledź skąd idzie 12V i będziesz miał odpowiedź gdzie się wpiąć aku

poczytaj w tematach o podłączaniu aku jak to zrobić bo tu sprawa jest trochę bardziej skomplikowana

 

co do lodówki, to tak chodzi bezszelestnie, włącz ją na 220V i poczekaj kilka godzin, jak działa to pojawi się szron w zamrażalniku

ale musi to bić dobe kilka godzina, najlepiej zostaw na noc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem napisałem oględnie.

Zasilanie 12V pojawia się w budce tylko wtedy gdy jest podpięta pod auto i włączone są tylne światła przeciwmgłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem napisałem oględnie.

Zasilanie 12V pojawia się w budce tylko wtedy gdy jest podpięta pod auto i włączone są tylne światła przeciwmgłowe.

 

czyli ktoś 7 wolnym pinem ( właśnie na światła przeciwmgłowe)podłączył i puścił 12 V - i zagadka rozwiązana

 

sprytnie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ktoś 7 wolnym pinem ( właśnie na światła przeciwmgłowe)podłączył i puścił 12 V - i zagadka rozwiązana

 

sprytnie:)

 

i dość popularne w NL ... jak widać nie tylko Polak potrafi :-]

 

 

a temacie, to po kabelku idź do puszki ... może być tak że ktoś wymontował coś, a może nie było od nowości :hmm:

masz pompki do wody/wc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WC jest oryginalnie, tak jak krany w wc i kuchni. Po przewodach doszedlem do puszki w narożniku pod tylną kanapą. Niestety jest to tylko przyłącze do haka. W szafie tam gdzie ogrzewanie są tylko bezpieczniki zespolone typu s i nic więcej. Niestety jeśli chodzi o instalację 12V to jak to zwykłem mówić, nasi już tam byli :) teraz ja muszę to wszystko odtworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WC jest oryginalnie, tak jak krany w wc i kuchni. Po przewodach doszedlem do puszki w narożniku pod tylną kanapą. Niestety jest to tylko przyłącze do haka. W szafie tam gdzie ogrzewanie są tylko bezpieczniki zespolone typu s i nic więcej. Niestety jeśli chodzi o instalację 12V to jak to zwykłem mówić, nasi już tam byli :) teraz ja muszę to wszystko odtworzyć.

 

czyli wszytsko masz zasilane z auta ? - pompki też rozumiem ?

 

pisałeś że robisz wtyczkę 13pin

to zrobił bym tak (jeśli ma być budżetowo i praktycznie ;))

 

w luku bagażowym przyczepy robisz gniazdo 13pin które jest zasilane z aku przyczepy,

do niego będziesz wpinał tą samą wtyczkę co do auta

czyli masz 12V z auta jak jest podpięta do holownika, albo z aku przyczepy jak podepniesz do gniazda w luku :hmm:

 

to jest najprostsze rozwiązanie :hmm: jeśli ma być prąd w czasie jazdy a holownika, a na postoju z aku budki

pozostaje kwestia ładowania aku ?

 

innym rozwiązaniem jest odłączenie zasilania z auta i podpięcie tylko pod aku :hmm: - tak zrobiłem u siebie

 

 

i trzeba sprawdzić tylko jak podłączona jest lodówka na 12V, bo to i tak musisz przekopać jak robisz 13pin gniazdo

napięcie na lodówkę powinno być tylko "po stacyjce" tzn jak silnik pracuje ... żeby na postoju nie rozładować aku w aucie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego niestety tak, zasilanie 12V jest tylko z auta, stąd moje pytanie czy to jest możliwe, że fabrycznie, buda nie została wyposażona w zasilacz do urządzeń zamontowanych na jej pokładzie.

Edytowane przez bigozz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja budka daleko od Twojej nie lezy ,zwlaszcza rocznikowo i wg mojego schematu powinien znajdowac sie transformator 220/12 30VA.CZy to duzo czy malo tego nie wiem,elektrykiem nie jestem.Byc moze sie spalil i ktos go wyrzucil.U mnie cudak wstawil prostownik ktory wiecznie ladowal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos jest może posiadaczem takiej cepki i powie mi gdzie taki trafo jest u niego zamontowany fabrycznie? Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos jest może posiadaczem takiej cepki i powie mi gdzie taki trafo jest u niego zamontowany fabrycznie? Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie.

 

ja mam 90r i transformator mam zamontowany w szafce pod zlewem, ale czy on tam od nowości, czy dokładany to nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja w szafie ma takie ustrojstwa ale co do czego sam będę pytał.

 

Cezary Urządzenie z pierwszej foty to taki swoisty stróż żywotności akumulatora. Pilnuje byś nie rozładował akumulatora.

Jego zadaniem jest wyłączenie zasilania urządzeń 12v pobierających zasilanie z aku jeśli na akumulatorze napięcie spadnie do 10,7 v (stan "krytyczny" )

Załącza zasilanie ponownie jeśli na akumulatorze będzie minimum 11,5v.

 

Niestety po kablach widać że ustrojstwo nie podłączone.

AUSgang (wyjście ) przewód gdzieś idzie . Powinien do instalacji oświetleniowej 12 v przyczepy in reszty odbiorników na 12v.

EINgang (wejście)niestety brak przewodu a tu powinien być podpięty akumulator.

 

Resztę urządzeń to chyba poznajesz..

 

Rozumiem, że nikt nie jest w stanie mi pomóc :(

 

bigozz obfotografuj wszystko co Ci się wydaje dziwne a ma związek z kablami i wężami a My Tobie powiemy co się z czym je . Tak całkiem wirtualnie po samym modelu to enigma. Bo trzeba brać pod uwagę ewentualne przeróbki innych użytkowników. Jak to ma miejsce właśnie u Kolegi Cezarego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.