Skocz do zawartości

Przetwornica 12/220 V


Pierzasty

Rekomendowane odpowiedzi

(...)

Czy ja dobrze kombinuję?

(...)

gdzieś tu musi być bzdura w kalkulacji,

(...)

Wyprowadźcie mnie, proszę na prostą, (...)

 

A proszę bardzo, zacytuję samego siebie:

 

"Nie oczekujmy od przetwornic perpetum mobile. Szczególnie od przetwornic! Trzeba pamiętać, że podawane moce tych przetwornic to jeden wielki zlepek bzdur, z reguły o jedno zero za dużo.

Obciążanie ładowarkami, laptopem, ba, nawet TV to raczej małe obciążenia dla przetwornicy, ale grzałka lodówki (ponad 100W) dla akumulatora będzie już odczuwalne dotkliwie.

Natomiast duże obciążenia np czajnik, żelazko to tylko w krótkich potrzebach i najlepiej przy odpalonym silniku gdyż pobór prądu z aku będzie porównywalny do tego, jaki pobiera z niego rozruch silnika w aucie. "

.

Nie ukrywam, że Świstak by się tu zrozumiale wypowiedział, On ma talent do przekazywania wiedzy technicznej.

Jesteśmy po jednej szkole ;)

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

To i ja się podepnę pod temat przetwornic. Mam w przyczepie 12V i nie chcę na razie instalować paneli. Raczej jeździmy na kempingi i tak sobie kombinuję, że mogę na kempingach korzystać z 230 tylko czasami, żeby podładować akumulator. Takie sobie niby oszczędności :-) Ale w końcu jest laptop, ładowarki do komórek, akumulatorów aparatu, kamery itp itd. To wszystko potrzebuje 230V. No więc przetwornica. No i zobaczyłem sobie przetwornice, różne. Zasilacz do lapka ciągnie ok. 120 W, więc wymyśliłem przetwornicę 300W. Tylko potem sobie to przekalkulowałem - 300W na wyjściu, to i na wejściu conajmniej podobny prąd powinien być pobierany, tak? 300 W na 12 V, to wychodzi 25A. Pomijam jeszcze straty. Wiem, nie ciągle te 300W jest pobierane, ale już te nieszczęsne 120W samego lapka, to jest 10A! A te przewodziki do zasilania tej przetwornicy, to nie wiem czy to były 2x4? Chyba nawet nie. Więc gdzie te 25A ma przepływać przez te włoski? Czy ja dobrze kombinuję? A jeśli już w miarę poprawnie, to jakie kabelki będą przy tych przetwornicach, o których piszecie - 2000W??? Przecież tam ma przepływać 167A???? Boże, gdzieś tu musi być bzdura w kalkulacji, albo piszecie o przetwornicach, które nie istnieją. Wyprowadźcie mnie, proszę na prostą, bo przy tych kalkulacjach wstawianie przetwornicy mija się z celem :-)

 

Tak, jak wcześniej pisaliśmy - Wojtek miał dodatkowo więcej cierpliwości :swiety: i tak, jak wspomniał, większość sprzedawanych przetwornic, zwłaszcza na Alle .. ma o jedno zero za dużo :]

 

Są jednak przetwornice markowe, spełniające wszystkie normy i posiadające deklarowaną moc.

Zwróćcie uwagę, jakie minimalne przekroje kabli oferują do nich ci sami producenci, aby wszystko było zgodne z zasadami.

Na foto zakreśliłem na niebiesko, są tam konkretne przekroje dla konkretnych mocy i nie jest to 2,5 czy 3 mm┬▓ :]

 

 

Te przekroje dają chyba do myślenia :hmm: .

Np. dla 2500 W przetwornicy, trzeba połączyć ją jak najkrótszym przewodem o przekroju 70 mm┬▓ :excl:

To nie jest błąd, nie powinno być 7, jest prawidłowo, czyli 70 mm┬▓ :]

Wyobrażacie sobie te "kabelki" :slina:

 

:hej:

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli dobrze zrozumiałem czytając o przetwornicach wysokiej mocy. Ale ostatnio w Leroy-Merlin widziałem przetwornicę 300W z przewodzikami rzędu ok. 4mm. Gdybym miał robić sam, pewno bym wziął grubsze, ale jest co jest - będzie podpinany laptop, ładowarki akumulatorów itp. Ma to sens? Cena ok. 160 PLN, więc chyba do przyjęcia. Jak pisałem lapek bierze ok 120 - 200 W max. Jednak bierze go przez cały czas pracy. Myślę, że to powinno wystarczyć, ale może ktoś miał doświadczenie w tym względzie? Warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli dobrze zrozumiałem czytając o przetwornicach wysokiej mocy. Ale ostatnio w Leroy-Merlin widziałem przetwornicę 300W z przewodzikami rzędu ok. 4mm. Gdybym miał robić sam, pewno bym wziął grubsze, ale jest co jest - będzie podpinany laptop, ładowarki akumulatorów itp. Ma to sens? Cena ok. 160 PLN, więc chyba do przyjęcia. Jak pisałem lapek bierze ok 120 - 200 W max. Jednak bierze go przez cały czas pracy. Myślę, że to powinno wystarczyć, ale może ktoś miał doświadczenie w tym względzie? Warto?

 

Spokojnie ;)

W tym przypadku będzie dobrze, pod warunkiem fabrycznej długości tych przewodów, a w praktyce, im krótsze, tym lepiej. Zasilanie lapka z przetwornicy 300W, jak i sama przetwornica tej mocy jest sensownym rozwiązaniem :ok:

Z jednym zastrzeżeniem: trzeba pamiętać o czasie pracy na akumulatorze przy tym obciążeniu.

W przybliżeniu: ok. 15 A / h. Zależy jak pojemny masz akumulator i jaką możliwość jego doładowania przewidujesz.

Tak na marginesie: dane, które podałeś, to chyba maksymalne z tabliczki znamionowej zasilacza.

W praktyce przypuszczalnie będzie jednak znacznie mniej.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na parametrach podawanych przez producenta mogę się opierać. Pisał, że 300W, to obciążenia ciągłego, zaś impulsowe może być i 600A. Jednak wolałbym, żeby takowe się nie pojawiało bo i po co przegrzewać? W praktyce przewiduję, że nie będę specjalnie kalkulacji obciążenia robił. Będzie to na zasadzie, że jadę i tak na kemping. Jeśli kemping będzie miał drogie podłączenie do prądu, to po prostu mogę zrezygnować z tej opcji. Na dzień przed wyjazdem wykupię sobie jeden dzień podłączenia i podładuję akumulator. A lapek będzie wyłącznie do zrzucenia i wstępnego przejrzenia zdjęć. Więc raczej nie będzie pracował ileś godzin. Aku mam zabezpieczony przed nadmiernym rozładowaniem, więc jeśli czegoś nie dopatrzę i w nocy się akumulator rozładuje, to odetnie wszystkie urządzenia w przyczepie. Muszę tylko jeszcze dopilnować, żeby przetwornica nie była na stałe podłączona, bo ona będzie poza tym zabezpieczeniem aku. Zresztą piszę o przetwornicy w czasie przyszłym, jakbym już ją kupował. Na razie są to wolne kombinacje i przemyślenia, czy w ogóle warta skórka za wyprawkę. Bo przecież ze zdjęciami też mogę poczekać do tego dnia, kiedy wykupię sobie podłączenie do prądu. Widziałem przetwornicę, zobaczyłem również temat na forum i połączyłem, żeby przemyślenia mieć kompletne :-)

 

Dzięki za wyjaśnienia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 2000W wystarczy na chwilę... optymalna to max 300 W, choć sam mam 600W i 100W to ubolewam,że nie mam jednej nawet mniejszej mocy, ale pełny sinus zamiast kombinowanego trapezu. Do laptopa to przetwonica zamiast ładowarki podbijająca napięcie do właściwego dla danego ustrojstwa np. 19V, bo nieekonomicznie 2x zmieniać prąd.Tej 600watowej to raz do suszarki na parę ładnych lat jazdy i tylko waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz oczywiście Made in P.R.C.

A czego dziś nie robią małe skośnookie ludziki?

Nawet dobre szanujące się firmy przenoszą się do Chin aby tam produkować.

Nie każdy Chiński produkt jest zły. Zależy to od tego jak ma przebiegać cały proces produkcji, jakie są zaostrzenia dotyczące norm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz oczywiście Made in P.R.C.

A czego dziś nie robią małe skośnookie ludziki?

Nawet dobre szanujące się firmy przenoszą się do Chin aby tam produkować.

Nie każdy Chiński produkt jest zły. Zależy to od tego jak ma przebiegać cały proces produkcji, jakie są zaostrzenia dotyczące norm.

 

Sylwek, masz rację, tym bardziej, że Manta nie ma aspiracji, aby być w jednej linii z liderami branży.

W swojej klasie jest :ok:

Po drogach nie mogą przecież jeździć same Mercedesy ;)

 

http://www.manta.com.pl/o-firmie/

 

Jestem przekonany, że kupno np. przetwornicy marki "Manta" jest dużo lepszym wyborem, niż kupno przetwornicy "No name" Made in China.

 

 

:banan:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja w temacie przetwornicy od strony zakłóceń - w radiu samochodowym pojawiły się zakłócenia jak podłącze przetwornicę do gniazda (w radiu brzęczy w tle ciuchuteńko ale wnerwiająco).

nie wiem czym to jest spowodowane, po sprawdzeniu w innym samochodzie efekt jest ten sam. czy wszystkie tak mają czy coś się upaliło? (brak jakiegoś filtra)

Przetwornica 150W chwilówka 300W nie grzeje się nigdy nie wyłączyła z przeciążenia tylko w radiu słychać bzzzzzz.

Podpowiedzcie czy zmienić (kupić nową) czy jakiś filtr kupić i jak go podłączyć.

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Lidlu jest teraz przetwornica 300W /ciągłej .Tronic markuje raczej dobre towary i jest 3 lata gwarnacji .Nie wiem tylko czy na wyjścu ma sinus czy tylko trapez a niektóre sprzety nie rusza na trapezie.

Osobiście mam Ezetil 150W , tania i działa .Laptpa ładuje. Między bajki można włożyc przetwornice 1000W za kilkaset zł , sprawdźcie ile tak kosztuje na stronie Waeco ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.