Skocz do zawartości

Wiązka 13pin do Fiata Bravo


chomik

Rekomendowane odpowiedzi

Heh, jednak się łamię, fajna cena w ASO była za wiązkę 7 pin... :oslabiony: a za 13 jest masakra.

 

Czy ktoś z Was wie, gdzie kupię wiązkę 13 pin oryginalną do Fiata Bravo 2010 (to jest chyba wiązka do 2007+), i gdzie nie będę musiał na nią czekać miesiąca ;) ? Kupował ktoś ostatnio ?

 

Czytałem sporo na temat 13 pin. gniazdka, w ASO wychodzi ta wiązka 600 PLN drożej od 7 pinowej :czerwona:

No i też pytanie - na ile istotne jest w przyczepie to zasilanie z aku (to wiem, oświetlenie) i z ładowania (lodówka).

 

Jakie macie doświadczenia w tym kierunku?

Napewno taniej będzie mi założyć w przyczepce własne aku do oswietlenia + prostownik na poklad :D, pytanie co z lodówką? - moja ma działać na gaz również, nie wiem na ile poprawia się komfort życia z tym dodatkowym zasilaniem?

Edytowane przez chomik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wiązce 13PIN aku przyczepy jest podczas jazdy przyczepy cały czas ładowany. Dlatego masz pewność że prądu Ci nie zabraknie. Jeździłem kiedyś z angielską wersją przyczepy Adria Forma 400C z pełnym wyposażeniem (własny akumulator, ogrzewanie, gorąca woda, łazienka z natryskiem itp.) Przyczepa miała prostownik do zasilania 12V na postoju. Jeżelimasz prostownik i stajesz w miejscu gdzie jest możliwość podłączenia się do 220V, to ładowanie aku przyczepy podczas jazdy nie jest niezbędne. Niepotrzebny jest Ci również aku skoro masz prąd z sieci. Problem zaczyna sie gdy nie masz dostępu do 220V. Urządzenia elektryczne w przyczepie pobierają dość dużo prądu szczególnie pompa wody, wentylator rozprowadzający ciepłe powietrze z ogrzewania, że o odbiorniku radiowym a szczególnie telewizyjnym nie wspomnę (najoszczędniejszy TV led 15" około 25W). Po kilkugodzinnym korzystaniu z urządzeń bez ładowania aku prądu może zabraknąć. Jeżeli chodzi o lodówkę, która może pracować w systemie gaz/12V/220V, to aby była możliwość jej działania podczas podróży zostają opcje 12V i gaz. Bardziej wydajne jest chłodzenie elektryczne i uzyskuje się na parowniku niższą temperaturę. W czasie jazdy można używać obydwu systemów ( tzn. albo 12V albo gaz), ale z własnego doświadczenia wiem, że gaz w palniku lodówki lubi zgasnąć i z chłodzenia nici. Bezpiecznik odetnie co prawda dopływ gazu do palnika, ale chłodzenia nie mamy i nie wiemy o tym, aż do najbliższego postoju , na którym sprawdzimy stan lodówki. Przy zasilaniu lodówki 12V ( kabel 13 PIN) mamy pewność, że lodówka chłodzi gdy jest włączony zapłon holownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem, teraz pytanie tylko gdzie kupić wiązkę, bo w ASO wołają 1100 PLN za samą wiązke 13pin, podczas gdy 7 pin jest za 430 PLN. Jakby ktoś miał jakieś namiary to proszę tu albo PW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w Skodzie montowałem instalację do gniazda 13 PIN wserwisie tej marki w Myszkowie. Dostarczyłem elektrykowi gniazdo 13 PIN WEST ischemat połączeń, bo gniazdo takie widział po raz pierwszy w życiu. Sam wykonałwiązkę i podłączenie (łącznie z użyciem przekaźników do obciążonych prądowoprzewodów). Zapłaciłem za wszystko (5 lat temu) około 250 zł. Jeżeli samochód,który posiadasz nie utraci gwarancji, to radzę poszukać dobrego elektrykasamochodowego na miejscu lub zwrócić się do którejś z firm zajmujących się serwisemprzyczep np. „Klaja” w Bieruniu , „Carawans Mika” w Chorzowie. Możesz do nichnapisać i zapytać czy wykonują takie usługi i jaki ich jest koszt. Kiedyś tez miałem Fiata kupionego w salonie i korzystanie z ich ASO znacznie uszczupliło mój budżet. Ceny mają kosmiczne. Gdy chciałem kupić oryginalne kołpaki, gdyż stare popękały to zaaferowali mi kołpaki po 200zł/szt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, jednak się łamię, fajna cena w ASO była za wiązkę 7 pin... :oslabiony: a za 13 jest masakra.

 

Czy ktoś z Was wie, gdzie kupię wiązkę 13 pin oryginalną do Fiata Bravo 2010 (to jest chyba wiązka do 2007+), i gdzie nie będę musiał na nią czekać miesiąca ;) ? Kupował ktoś ostatnio ?

 

Czytałem sporo na temat 13 pin. gniazdka, w ASO wychodzi ta wiązka 600 PLN drożej od 7 pinowej :czerwona:

No i też pytanie - na ile istotne jest w przyczepie to zasilanie z aku (to wiem, oświetlenie) i z ładowania (lodówka).

 

Jakie macie doświadczenia w tym kierunku?

Napewno taniej będzie mi założyć w przyczepce własne aku do oswietlenia + prostownik na poklad :D, pytanie co z lodówką? - moja ma działać na gaz również, nie wiem na ile poprawia się komfort życia z tym dodatkowym zasilaniem?

 

Zakładałem wtykę 13 do Scenica - wtyczka około 20 zł + podłączenie ze sprawdzeniem instalacji 60 zł.Jakie znaczenie dla elektryka ma czy to jest Bravo czy czołg ???Jedyny komfort 13 to lodówka.Poza Niemcami dozwolone jest zasilanie lodówki w trakcie jazdy LPG - kwestia własnego bezpieczeństwa.Zdecydowanie radzę kupowanie wędlin w Polsce i wożenie ich w lodówce - wszytko co kupicie poniżej polskiej granicy ma smak siana lub papryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytsko zależy, gdzie i jak będziesz jeździł

 

u mnie nie ma zasilania w czasie jazdy i żyje, ba byłem w Grecji z budką i całą drogę lodówka na gazie

do oświtlenia mam aku, a do ładowania solar :)

 

masz jeszcze opcję założenia teraz 7 a po gwarancji dołożysz 13 ?

ile 13 ponowa poza aso kosztuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszytsko zależy, gdzie i jak będziesz jeździł

 

u mnie nie ma zasilania w czasie jazdy i żyje, ba byłem w Grecji z budką i całą drogę lodówka na gazie

do oświtlenia mam aku, a do ładowania solar :)

 

masz jeszcze opcję założenia teraz 7 a po gwarancji dołożysz 13 ?

ile 13 ponowa poza aso kosztuje ?

 

 

13 pinowa wiązka poza ASO 850 a w ASO 1050.

7 pinowa wiązka poza ASO nie wiem a w ASO 440, więc mam 600 roznicy...

 

Problem w tym ze auto mam na gwarancji, na elektryce się znam, sam mógłbym to zrobić, ale gwarancja to uwala. Wiązki są całkiem inne, więc zakładnie 7 pin i potem zmiana to będzie wymiana całej wiązki i to nie ma sensu. Muszę wybrać rozwiązanie docelowe.

 

I skłaniam się ku 13 pin (po co sobie odbierać pewne opcje już na starcie)... tylko szukam kto mi to sprzeda tanio i szybko.

Chyba, że mamy na forum akurat kogoś z okolic Turynu ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.