Skocz do zawartości

Holowanie przyczepy automatem.


Cezarr

Rekomendowane odpowiedzi

- HHC (Hill Hold Control), która zapewnia, że po zatrzymaniu się, można zwolnić pedał hamulca i auto stoi zahamowane, rusza się do przodu wciskając pedał gazu (tę funkcję mają nowsze modele skrzyń, a w zasadzie ich sterowniki). 

U mnie to działa troszkę inaczej. Hill Control włącza się, gdy samochód wyczuje, że stoi pod górkę i wcisnę hamulec. Puszczając hamulec mam bodajże 2-3 sekundy na ruszenie (wciśnięcie gazu). Jeżeli tego nie zrobię, to i tak HC się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to działa troszkę inaczej. Hill Control włącza się, gdy samochód wyczuje, że stoi pod górkę i wcisnę hamulec. Puszczając hamulec mam bodajże 2-3 sekundy na ruszenie (wciśnięcie gazu). Jeżeli tego nie zrobię, to i tak HC się wyłączy.

Ale to powodują hamulce czy sama skrzynia biegów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... dobre pytanie - nie zastanawiałem się nigdy nad tym! Wiem tylko, że to działa. Podobno nawet jest tak, że jeżeli będę na wstecznym pod górę podjeżdżał, i stanę, to też się włączy. Piszę podobno, bo nigdy nie sprawdzałem.

 

Doczytałem, że u mnie to się nazywa HLA (hill launch assist)- układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniu

 

tak to działa:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haha kobieta za kierownicą i problem w ruszaniu pod górkę :P

To ciekawe bo kumpel ma skodę w manualu i też mu auto się nie cofa przy ruszaniu pod górkę, dlatego

zapytałem czy to skrzynia czy hamulce ale chyba to hamulec trzyma to auto :hmm:

Natomiast z tym cofaniem się auta w automacie zapytałem ponieważ w moim nowym nabytku auto nie cofa

się jak stoję na wzniesieniu a wręcz jedzie do przodu, w innym aucie tak samo, nawet w ciężarówce stoi i się nie cofa

a jak jechałem ostatni Jeepem Grand Cherokee WK to na tym samym wzniesieniu auto się cofa do tyłu

i dlatego zapytałem czy ktoś tak jeszcze ma czy może tamta skrzynia nie działa poprawnie :niewiem: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomaganie przy ruszaniu na wzniesieniu u mnie w C4P jest realizowane przez hamulec. Jak stoję na wzniesieniu to mogę puścić hamulec i auto przez chwilę będzie stać nieruchomo i dopiero potem hamulec puszcza i auto się zacznie cofać.

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomaganie przy ruszaniu na wzniesieniu u mnie w C4P jest realizowane przez hamulec. Jak stoję na wzniesieniu to mogę puścić hamulec i auto przez chwilę będzie stać nieruchomo i dopiero potem hamulec puszcza i auto się zacznie cofać.

U mnie w C4P z zmechanizowaną skrzynią (pseudo automat) jest tak samo jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że to wina skrzyni biegów że auto cofa się do tyłu :hmm:

Nie tak jest fabrycznie w C4GP w instrukcji obsługi pisze że jest to wspomaganie kierowcy przy ruszaniu pod górę  mój C4 jest krajowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkiej maści hill holdery nie zależą od rodzaju skrzyni biegów. Komputer pojazdu ma czujnik nachylenia i jeśli auto jest na pochyłości, po puszczeniu hamulca, utrzymuje ciśnienie w układzie hamulcowym przez kilka sekund po zdjęciu nogi z hamulca. To już standard w nowych autach, nawet dacie to mają.

Edytowane przez Lza (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

automat automatowi nie równy. jedne ruszają do przodu po puszczeniu hamulca (pełzanie); inne po puszczeniu hamulca nic nie robią i dopiero lekkie wciśnięcie gazu pcha auto do przodu. Więc te pierwsze nie potrzebują hill holdera, a te drugie jak najbardziej.

 

w każdym razie hill hollder to układ niezależny od skrzyni biegów, bywa również w manualach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.