Skocz do zawartości

Tablica ostrzegawcza na bagażnik rowerowy


lwojtek122

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich

 

Na tylnej ścianie kampera mam bagażnik rowerowy, który jak wiadomo wystaje poza obrys pojazdu. Widziałem zamontowaną czasami na pojazdach tablicę w ukośne biało-czerwone pasy. Kiedy ta tablica jest wymagana i w których krajach. pozdrawiam

post-21095-imported-30c41d02-0c5f-4e98-9edd-038bada3d637_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy ta tablica jest wymagana

 

Jest w przepisach taki zapis

 

Art. 51. 1. Ladunek na pojezdzie umieszcza sie w taki sposob, aby nie:

1. powodowal przekroczenia dopuszczalnych naciskow osi pojazdu na droge oraz dopuszczalnej ladownosci pojazdu,

2. naruszal statecznosci pojazdu,

3. utrudnial kierowania pojazdem,

4. ograniczal widocznosci drogi i nie zaslanial swiatel, urzadzen sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych i innych tablic lub znakow, w ktore pojazd jest zaopatrzony.

2. Ladunek umieszczony na pojezdzie zabezpiecza sie przed zmiana polozenia i wywolaniem nadmiernego halasu; nie moze on miec odrazajacego wygladu ani tez wydzielac odrazajacej woni.

3. Ladunek wystajacy poza plaszczyzny obrysu pojazdu moze byc na nim umieszczony tylko przy zachowaniu nastepujacych warunkow:

1. ladunek wystajacy poza boczne plaszczyzny obrysu pojazdu moze byc umieszczony tylko w taki sposob, aby calkowita szerokosc pojazdu z ladunkiem nie przekraczala 2,5 m, a przy szerokosci pojazdu 2,5 m nie przekraczala 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ladunku tak, aby nie wystawal ponad 25 cm,

2. ladunek nie moze wystawac z tylu pojazdu na odleglosc wieksza niz 2 m od tylnej plaszczyzny obrysu pojazdu lub zespolu pojazdow (w przypadku przyczepy klonicowej odleglosc te liczy sie od osi przyczepy),

3. ladunek nie moze wystawac z przodu pojazdu na odleglosc wieksza niz 0,5 m od przedniej plaszczyzny obrysu i wieksza niz 1, 5 m od siedzenia dla kierujacego.

4. Przy przewozie drewna dlugiego dopuszcza sie wystawanie ladunku z tylu za przyczepe klonicowa na odleglosc nie wieksza niz 5 m.

5. Ladunek wystajacy poza przednia lub boczne plaszczyzny obrysu pojazdu powinien byc oznaczony; dotyczy to rowniez przypadkow, gdy ladunek wystaje poza tylna plaszczyzne obrysu pojazdu na odleglosc wieksza niz 0,5 m.

6. Ustala sie nastepujace oznakowanie ladunku:

1. ladunek wystajacy z przodu pojazdu oznacza sie choragiewka barwy pomaranczowej lub dwoma bialymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby byly widoczne z bokow i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widocznosci - ponadto swiatlem bialym umieszczonym na najbardziej wystajacej do przodu czesci ladunku,

2. ladunek wystajacy z boku pojazdu oznacza sie choragiewka barwy pomaranczowej o wymiarach co najmniej 50 * 50 cm, umieszczona przy najbardziej wystajacej krawedzi ladunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widocznosci - bialym swiatlem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym swiatlem i czerwonym swiatlem odblaskowym skierowanym do tylu; swiatla te nie powinny znajdowac sie w odleglosci wiekszej niz 40 cm od najbardziej wystajacej krawedzi ladunku; jezeli dlugosc wystajacego z boku ladunku, mierzona wzdluz pojazdu, przekracza 3 m, choragiewke i swiatla umieszcza sie odpowiednio przy przedniej i tylnej czesci ladunku,

3. ladunek wystajacy w tylu pojazdu oznacza sie pasami bialymi i czerwonymi bezposrednio na ladunku lub tarczy na jego tylnej plaszczyznie albo na zawieszonej na koncu ladunku bryle geometrycznej (np. stozku, ostroslupie); widoczna od tylu laczna powierzchnia pasow powinna wynosic co najmniej 1000 cm2, przy czym nie moze byc mniej niz po dwa pasy kazdego koloru; ponadto w okresie niedostatecznej widocznosci na najbardziej wystajacej do tylu krawedzi ladunku umieszcza sie czerwone swiatlo i czerwone swiatlo odblaskowe. Przy przewozach drewna dlugiego, zamiast oznakowania pasami bialymi i czerwonymi, dopuszcza sie oznakowanie konca ladunku choragiewka lub tarcza koloru pomaranczowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stanie się o zmroku z przyczepą na ulicy lub szosie to taką tablicę należy powiesić z tyłu zestawu od strony osi jezdni na wysokości nie większej niż metr od jezdni do górnej krawędzi tablicy. Tablica może być schowana maksymalnie nie więcej niż 10 cm od zewnętrznej krawędzi bocznej pojazdu. Na Zachodzie wszystkie dostawcze i ciężarówki które parkują przy ruchliwych arteriach wystawiają taką tablicę zawsze, nawet w dzień.

Tablica obowiązuje w Unii więc i u nas też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...
  • 4 miesiące temu...

Ja mam taki bagażnik zamontowany i na wszelki wypadek tablicę też nabyłem. Wydaje mi się że jeśli nie jest takie oznakowanie obowiązkowe, to na pewno nie zaszkodzi. Zwłaszcza że taki bagażnik trochę wystaje poza obrys pojazdu, a szczególnie jak jest załadowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli stanie się o zmroku z przyczepą na ulicy lub szosie to taką tablicę należy powiesić z tyłu zestawu od strony osi jezdni na wysokości nie większej niż metr od jezdni do górnej krawędzi tablicy. Tablica może być schowana maksymalnie nie więcej niż 10 cm od zewnętrznej krawędzi bocznej pojazdu. Na Zachodzie wszystkie dostawcze i ciężarówki które parkują przy ruchliwych arteriach wystawiają taką tablicę zawsze, nawet w dzień.

Tablica obowiązuje w Unii więc i u nas też.

 

Pierwszy raz słyszę i nigdy nie widziałem pojazdu z taką tablicą , bez wystającego ładunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od 2007r coś się zmieniło w tym aspekcie :hmm:

.

Widziałem wiele razy na kamperach na bagażnikach z rowerami.

 

post-2083-0-34611200-1382866090_thumb.jpg

 

 

 

Sam jednak tego nie stosuję, nie muszę bo mieszczę się w 0,5m od gabarytu a ponadto nie cierpię bzdurno-przepisowych choinek, więc nadgorliwy nie będę.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był dyskutowany na zaprzyjaźnionym forum Ct. Z tego co pamiętam bywalcy zwracali uwagę, że w Hiszpani jest inna tablica i ponoć policja lubi się czepić. Trochę to dziwne, że jeden kraj UE wprowadził inny wymagany wzór tablicy ostrzegawczej, ale tak ponoć jest. Ludzie podróżujący w tamte strony wożą ze sobą dwie tablice: "europejską" i "hiszpańską".

 

Ja mam u siebie tablicę standardową (jak opisaną w ww. przepisie) chyba firmy Fiamma i zawsze montuję na bagażniku z rowerami. Gdy bagażnik jedzie pusty i złożony to wystaje zaledwie z 15 cm i wówczas tablicy nie montuję. Jan ie widzę problemu z tablicą, bo ani nie była bardzo droga ani nie jest kłopotliwa w zamontowaniu - robię to gumami z haczykami dostępnymi w każdym markecie. Jeszcze nigdy mi nie spadła.

Edytowane przez inhalt (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.