Skocz do zawartości

zaczynam przygodę...


forscher

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację oczywiście co do homologacji na DMC przyczepy powyżej współczynnika - tu się zapędziłem...;-)

Oczywiście też jeśli masz przyczepę zgodną z DMC przyczepy wbitą w dowodzie to nikt ci nic nie zrobi - pod warunkiem, że masz odpowiednie hamulce.

Ale zauważ, że w dyskusji nie było do tej pory mowy o hamulcach tylko o zasadzie.

Dopiero "odkrycie" czego tak na prawdę dotyczy współczynnik 1,33 rzuciło nam światło na problem.

A co do dowodów - co to za samochód ze zdjęcia dowodu? Bo ja się jeszcze nie spotkałem, żeby "zwykłe" osobówki miały w dowodzie DMC przyczepy bez zachowania współczynnika 1,33.

A samochód w moim przypadku to Tiguan - 140 KM, te 170 konne mają 2500 na haku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 442
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Mnie urzekło w tym jeszcze jedno:

warunek stosuje się również do przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 5 t, zarejestrowanej po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1968 r.

Ma ktoś z Was taką?;-)

Tu chodzi pewnie o stare przyczepy rolnicze (i ciężarówkowe pewnie też) które miały takie hamulce kiedyś - oczywiście że w PL :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty pokazałeś bezwładnościowy układ. W USA są faktycznie układy elektryczne ale prąd nie jest podawany ze świateł stopu :bzik: W autach wersjach HD masz dodatkowo w kabinie ręczną regulacje siły hamowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zwróćcie uwagę, że tym polskim rozporządzeniu jest przede wszystkim napisane, że masa rzeczywista przyczepy nie może być większa od masy rzeczywistej holownika - i ten warunek tak na prawdę jest zawsze i wszędzie spełniony w homologacjach oraz Dow. Rej. gdzie na pierwszy rzut oka może się wydawać, że DMC przyczepy jest wpisane fantazyjnie.

No patrzę w dowód z przykładu Górnika i widzę że mogę podpiąć budę 2200 kg do pustego samochodu tylko z kierowcą. Tu już nie homologacja i DR tylko znajomość przepisów musi zadziałać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawia sie kolejne pytanie - nieco z innej beczki.

 

Wśród przyczep - jak wród samochodów, są marki zachwalane bardziej, zachwalane mniej i te które lepiej omijac z daleka.

 

Na wielu forach pojawia sie stwierdzenie ze do czołówki pod względem jakości produkcji przyczep należą Knaus,Fend i LMC z jego kilkunastoletnią gwarancją na szzczelność konstrukcji.

W parze za dobra marką idzie oczywiście cena...

 

Pojawia się pytanie - czy za te marki warto przepłacać? I czy faktycznie jest to przepłacanie, a nie płacenie za faktycnzie dobra jakoś produków w porównaniu z produktami innych producentów typu Hobby czy Adria.

 

 

 

Czy kupić przyczepe używaną? Czy lepiej kupić nową przyczepę i mieć pewność, że sie nie zostało nabranym przez jakiegoś handlarza - czy zaufać szczęściu, własnemu nosowi (w kwestii wilgoci) i wzrokowi, dzięki ktoremu uda się albo nie uda wypatrzyć jakieś niedociągniecia i usterki przyczep używanych.

 

 

A jeżeli nową - czytełem, iz przyczepy charakteryzuje spora utrata wartości w pierwszych 2 - 3 latach użytkowania...

Edytowane przez forscher (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za samą markę w moim odczuciu nie ma co dopłacać. Czy różnice w wykończeniu (potencjalnej jakości) są dla Ciebie istotne czy nie? Żeby to stwierdzić trzeba obejrzeć nowe przyczepy różnych producentów. Z roku na rok jest to u nas łatwiejsze chociaż nadal twierdzę że większość dealerów w PL to... szkoda gadać. Dla mnie np. mistrzem designu jest Adria w wersji Alpina. Tylko że te przyczepy już nie są wcale tańsze niż Fendt, Knaus LMC czy Tabbert. 

Musisz sobie wyrobić własne zdanie.

 

W moim przypadku główną rolę odegrał sprzedawca i dostępność modelu. Kupiłem zupełnie co innego niż planowałem pół roku. Zupełnie inny układ, inna marka, totalnie różna cena. Jestem mega zadowolony i jestem pewien że jak poświęcisz 2-3 dni i objedziesz krajowych sprzedawców to odrazu będziesz wiedział 10x więcej niż z samej lektury forum.

 

Co do wartości. Wydaje mi się że to kompletna bzdura. Myślę że swoją bym dzisiaj sprzedał (oczywiście gdyby ktoś szukał takiego modelu jak mój) pewnie w cenie zakupu. A może i lepiej? Po sezonie eksploatacji jest jak nowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do utraty wartości to rzeczywiście bzdura.

Przyczepy używane potrafią być nawet droższe od nowych - w sytuacji, gdy np. u producenta/dealera trzeba oczekiwać na nową np. rok (to wcale nie jest rzadkość).

Przyczepa powiedzmy roczna - jeśli tylko nie jeździła w wypożyczalni - też będzie kosztować w zasadzie tyle samo.

Ja chciałem kupić kilkuletnią, ale od pierwszego właściciela do prywatnego użytku i praktycznie takich przyczep nie ma, a jeśli już są to symbolicznie mniej trzeba za nie dać i lepiej już dołożyć do nowej.

Mi się udało kupić ze sporym spadkiem wartości 2 (od kilku dni już rocznikowo 3) letnią, ale to od kolegi, który przy kalkulacji ceny pokrzywdził raczej siebie niż mnie;-)

Porównania wielkiego nie mam bo to moja pierwsza przyczepa, a z innymi to miałem powiedzmy drobne incydenty, ale jakość Knausa sytuuję wysoko i to już w najprostszych, najtańszych modelach (jak mój Sport).

Choć dizajnem urzekła mnie Adria Altea...

Odnośnie marek to myślę, że w przypadku nowych to kieruj się uczuciem. Marka może mieć znaczenie w przypadku starszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli nową - czytełem, iz przyczepy charakteryzuje spora utrata wartości w pierwszych 2 - 3 latach użytkowania...

 

Gdzie tak czytałeś? Wejdź sobie na mobile.de i zobacz po ile chodzą używki i po ile nowe. Często kilkuletnie przyczepy są w cenie nowej. Niemieckie wypożyczalnie np co sezon kupują nowe cepki, gdzie przez sezon je wypożyczają a w okolicy września czy października sprzedają nawet z zyskiem. Wszystko z prostego powodu. Na nową przyczepę możesz czekać nawet rok czasu.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku Adrii wydrukowałem sobie niemal wszystkie mozliwe porównania tych egzemplarzy..

Altea
402 PH
432 PX
472 PU

Aviva
400 PS
442 PH
492 LU
 

 

Inne nie wchodza w gre ze wzgledu na DMC czy ilosc osób tudziez na klaustrofobie, która grozi w przypadku Adrii Action.

W Adrii trocje odstrasza mała szerokość tych modeli.  230 cm

Sprawdze to na żywo ogladajac modele czy te 20 cm róznicy w szerokości ma aż tak duze znaczenie.

 

 

Moze znacie jakies porównywarki przyczep Hobby lub Knausa?  Już nie mowiac o porównywarkach pomiedzy przyzepami róznych marek?


aż rok ???  

 

więc mam jeszcze kilka tygodni na decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne wyniki wychodzą na towcar.info jak się pod taką Skodę Superb czy VW Tiguana podepnie przyczepę o DMC bliskim tego co w dowodzie;-)

Strach się bać...

 

Otóż to. Okazuje się, że nasz przelicznik nie jest jednak taki głupi prawda? Bo dla przykładu. Wspomniana wcześniej Skoda superb z silnikiem 2.0 TDI ma na haku wg dowodu 2200 kg. Natomiast podpięcie do niej nawet przyczepy, nawet po uwzględnieniu przelicznika, w granicach powiedzy 1600-1700 kg na towcar.info generalnie pokazuje raczej jako nienajlepsze połączenie. 

W przypadku Adrii wydrukowałem sobie niemal wszystkie mozliwe porównania tych egzemplarzy..

Altea

402 PH

432 PX

472 PU

 

Aviva

400 PS

442 PH

492 LU

 

 

Inne nie wchodza w gre ze wzgledu na DMC czy ilosc osób tudziez na klaustrofobie, która grozi w przypadku Adrii Action.

W Adrii trocje odstrasza mała szerokość tych modeli.  230 cm

Sprawdze to na żywo ogladajac modele czy te 20 cm róznicy w szerokości ma aż tak duze znaczenie.

 

 

230 cm szerokości to standard większości przyczep. Szersze są już automatycznie dłuższe. Też nie rozumiem jednego. Na początku celowałeś w Hobby jakieś większe, a teraz poszukujesz przyczep zdecydowanie mniejszych? Jakim składem chcesz w tym mieszkać? Pisałeś o 2+1. Wg mnie te przyczepy są idealne dla 2 osób. Sam miałem Adrię 432 PX i przy składzie 2+1 było to upierdliwe.

 

I do jakiego DMC w końcu szukasz? Wszystkie wskazane przez Ciebie przyczepy mają DMC 1300-1350. Jeśli tak to dlaczego nie rozważasz też kolejnych modeli Adrii? 

 

Moze znacie jakies porównywarki przyczep Hobby lub Knausa?  Już nie mowiac o porównywarkach pomiedzy przyzepami róznych marek?

 

 

Odwiedzaj strony wszystkich producentów i przeglądaj układy. Wiele tego nie ma:

 

  1. Adria
  2. Knaus
  3. Hobby
  4. Weinsberg
  5. Burnster
  6. Dethleffs
  7. Sterckeman
  8. Caravelair

Pomijam marki premium.

 

 

aż rok ???

więc mam jeszcze kilka tygodni na decyzje

 

 

To wszystko zależy kiedy zamówisz. Ja zamawiałem chyba we wrześniu, pierwotnie odbiór był na marzec, a przesunęło się na maj. Gdyby zamówił kilka dni później to mógłbym zapomniieć o przyczepie w 2017, bo termin produkcji już byłby na 2018.

Na wielu forach pojawia sie stwierdzenie ze do czołówki pod względem jakości produkcji przyczep należą Knaus,Fend i LMC z jego kilkunastoletnią gwarancją na szzczelność konstrukcji.

W parze za dobra marką idzie oczywiście cena...

 

 

Co do gwarancji, to jeszcze do niedawna chyba Adria była liderem. Obecnie LMC daje 12 lat na szczelność, Knaus 10 lat, Adria 7 lat, Fendt 6 lat. Reszta standardowo po 5 lat. Więc jak widzisz taki Fendt mimo, że to marka premium, to daje dużo krótsze gwarancje niż LMC czy Knaus. Knaus do niedawna też dawał tylko 5 lat. Od tego roku zaczęli dawać 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest nas trójka.  Max DMC przyczepy mam  okolo 1430.   Jednak tak jak pisał wczoraj Cezarr  nie chcę z DMC iść po bandzie i wybierać przyczepy której DMC jest na styk z moim max.,
Dlatego tez ustawiłem sobie granice o 100 kg mniejsza niż moje max DMC = 1350.  W niektórych wyjątkach 1400.

Przyczepy które biorę pod uwagę mając na uwadze tylko to kryterium to:
Knaus
450 FU
460 EU
550 FSK
500 UF
540 UE
500 KD
500 FU
500 FDK
500 EU

LMC
LMC Style 450 E
LMC Style 420 D
LMC Musica 440 D


Dethleffs
Nomad | 460 EL

Camper | 390 FH
Camper | 450 FR
Camper | 450 QR
Camper | 460 EL
c'go | 415 QL
c'go | 430 QS
c'go | 475 EL
c'joy | 390 QSH
c'joy | 410 QL
c'joy | 460 LE


Fendt
390 FH


ADRIA
Altea
402 PH
432 PX
472 PU

Aviva
400 PS
442 PH
492 LU

Action
KLAUSTROFOBIA!!

HOBBY
On Tour
470 KMF

De Luxe Edition
440 SF
460 UFe
460 LU
490 KMF

De Luxe
455 UF
460 Ufe
460 LU
490 KMF

Excelent
460 SFf
460 UFe


Teraz skupiłem się na Adrii, w kolejnych dniach przyjdzie pora na kolejne marki.Na ich porównanie na sucho – porównanie danych na papierze, a na koniec - w miarę możliwość - porównanie ich na żywo
Nie wiem czy to dobra droga do wyboru przyczepy, ale taka wybrałem
Chciałbym na wakacje 2019 pojechać z nowa przyczepą i wierze, że z Waszą pomocą mi się to uda.

 


Wczoraj pisałem o ładowności i sądziłem ze ładownośc będzie dla mnie kolejnym kryterium. Okazało sie jednak ze nie ma to dla nas az tak wielkie znaczenia. Mając na uwadze iz wszystko spakujemy do auta i do boxa na dachu. Skoro do tej pory udawalo sie wszystko zakapkowac do nieco mniejszego auta to po zniamie na Combi uda się to tym bardziej .. a przyczepa moze byc na kołdry i inne drobiazgi.

Edytowane przez forscher (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie skupiaj się na opisach i zdjęciach, jedź obejrzeć. Ja byłem napalony na avive, fajny układ , fajna masa, ze zdjęć ok. Jak zobaczyłem na żywo to jak dla mnie nie do przyjęcia.

 

Pierwsze co zrób to wsiadaj w auto i zrób wycieczke po dolerach różnych marek, poogladaj i wtedy analizuj konkretne układy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii promował(a) i przestał(a) promować ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.