Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Wymiana gniazda 13 pin

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
144 odpowiedzi w tym temacie

#136 jacek00

jacek00

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4196 postów
  • SkądWarszawa
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Adria Aviva 472 PK
  • Holownik:Citroen C4 Picasso 1.6 HDi

Napisano 07 sierpień 2017 - 07:34

Kup sobie kabel redukcję z 2x7 PIN na 13 PIN

#137 bartosz_b

bartosz_b

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1921 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:Hobby T70HQ

Napisano 07 sierpień 2017 - 08:07

Witam wszystkich serdecznie

Wczoraj zakupiłem pierwszą w swoim życiu przyczepkę, jest to COACHMAN Mirage 500/5. No i do tej pory myślałem że przyczepy mają 13 pinów, ale się myliłem ponieważ w niej są dwa gniazda po 7 bolców. Wie ktoś jak to podłączyć, jedno to światła więc już 7 mniej a co z drugimi?.

Dziękuje serdecznie o pomoc.

W drugim masz zapewne 3 kable - 1 minus i 2 plusy. Jeden stały do zasilania wnętrza przyczepki i drugi postacyjkowy do lodówki. Ściągnij sobie schemat wtyczki 13pin z googli i złóż obie 7ki w jedną 13tke i po kłopocie

#138 Miodzio

Miodzio

Ekspert karawaningu

• Moderatorzy
  • 3017 postów
  • SkądGliwice
  • Model:Knaus Südwind 440 HT
  • Holownik:biały lub czerwony ;)

Napisano 07 sierpień 2017 - 09:31

Temat kolegi dvd został scalony.

Schemat podłączenia wtyczek 2x7 PIN dostępne są na przykład tu.

#139 dvd

dvd

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 25 postów
  • SkądRymanów / Clonmel
  • Model:Coachman Mirage 500/5
  • Holownik:VW Passat B5 FL 1.9 TDi i Skoda Octavia 1.9 TDi

Napisano 07 sierpień 2017 - 16:42

przed chwilą sprawdziłem i jest pełno po 7 kabli w każdej

#140 krzall

krzall

Nowy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 34 postów
  • SkądWarszawa
  • Model:Avondale Avocet 2003
  • Holownik:Skoda octavia II combi

Napisano 08 sierpień 2017 - 20:22

przed chwilą sprawdziłem i jest pełno po 7 kabli w każdej

Albo przerób na 13 pin - podłączenia masz wcześniej w poście podane, albo jak wcześniej kolega powiedział kup przejście z 2 x 7 na 13. Widziałem takie i wiem że działają. To dwa rozwiązania. Ja przerobiłem wtyk na 13 i jest ok :) 

#141 strus251

strus251

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3544 postów
  • Telefon:daj znać na PW to prześlę :)
  • SkądŁódzki Wschodni
  • Model:Hobby 420
  • Holownik:Nissan X-Trail; 136KM, 314Nm, 2.2 dCi

Napisano 08 sierpień 2017 - 21:07

Mała uwaga ale bardzo istotna.
Przejście ma być z 13 na 2x7 a nie z 2x7 na 13.

Są to przejścia w odwrotna stronę.

#142 chiccoo

chiccoo

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 116 postów
  • SkądWROCŁAW BSK
  • Model:Hymer eriba nova
  • Holownik:BMW 530d Touring

Napisano 06 wrzesień 2017 - 22:34

Ja w swojej eribie mam kabel co ma 10 żył- na wszystkim oszczędzają :-(
Lodówka podłączona pod stały plus.
Brak jest + po zapłonie, masy do plusa i sprawdzanie świateł.
Wszystko już zakupione do zmiany ma 13, w wekend lifting okablowania robie.
Był Bürsnter LUX 4851TN, Bürsnter City 3552,
Jest Hymer eriba nova 540 :-)

#143 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8951 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 07 wrzesień 2017 - 01:52

Ja w swojej eribie mam kabel co ma 10 żył- na wszystkim oszczędzają :-(

To nie oszczędność, tylko dawny standard obowiązujący w okresie, z którego pewnie masz przyczepę. W owym czasie, w przyczepach nie było lamp cofania, a przewód "masy" zasilania był wspólny dla wyprowadzeń od dziewiątego do dwunastego. W początkowym okresie stosowania tego standardu połączeń, tylko pin 9 był wykorzystywany (stały plus 12 V), natomiast piny 10, 11, 12 nie miały w ogóle określonego zastosowania.
Oczywiście wiązkę 10 przewodową można bez problemu wykorzystać w zestawieniu ze standardowym wtykiem Jaeger (13-pin), aby mieć stały plus w przyczepie oraz +12 V dla lodówki (po wł. "zapłonu"), jednak pod warunkiem, że w przyczepie nie ma światła cofania.
Piny 1 do 7, to zewnętrzne oświetlenie "drogowe" przyczepy, a więc standard. Pozostają trzy przewody. Ten o największym przekroju podłącza się do pin 13, mostkując go jednocześnie z pinem 11, natomiast dwa pozostałe przewody, to pin 9 (stały plus) oraz pin 10 (dla lodówki).
Przy takim podłączeniu wtyku przyczepy, wszystko będzie działać zarówno w przypadku, gdy gniazdo (13 pin) w samochodzie jest według tego samego (starego) standardu, jak i w przypadku, gdy ma połączenia według standardu nowego. Jedyną "niedogodnością" takiego sposobu podłączenia jest mniejsza sumaryczna obciążalność dla pin 9 i 10, niż przy obecnym standardzie, co jednak nie powinno mieć znaczenia, jeśli w czasie jazdy, jedynym obciążeniem będzie lodówka.
Przekrój przewodów na pin 9, 10, 13 i mostku 13/11 powinien wynosić min. 2,5 mm², choć w zasadzie na pin 13 i mostku 13/11 powinien być jeszcze większy, np. 4mm².
Jeśli w wiązce 10 pin, którą masz, wspomniane przewody mają mniejszy przekrój, niż 2,5 mm², to mimo wszystko warto przewód jednak wymienić, a wtedy oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby przewód i podłączenia wykonać w/g obecnie stosowanego standardu.
Wszystkie niezbędne informacje odnośnie gniazd, wtyków i standardów, znajdziesz tu (posty #28 i #29):
http://forum.karawan...ngowy/?p=373889

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

#144 chiccoo

chiccoo

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 116 postów
  • SkądWROCŁAW BSK
  • Model:Hymer eriba nova
  • Holownik:BMW 530d Touring

Napisano 11 wrzesień 2017 - 12:01

Podłączyłem działa :-)

W samochodzie mam:
"drogowe" 1mm
"-" na 13 pinie 2.5mm, a na 11 pinie 4mm
"+" na 9 pinie 2.5mm, a na 10 pinie 4mm

W przyczepie w kablu oprócz "drogowych" po 1mm, mam 3x 2.5mm i do nich podłączyłem oświetlenie,wyciąg kuchenny, pompy, nawiew, lodówkę wedle instrukcji.
Jeszcze tylko musze sprawdzić ile V na lodówkę nachodzi bo włącznik świecić świeci ale ile V to czas pokaże.
Choć lampka ładnie świeci tak samo jak na krótko pod aku była.
Był Bürsnter LUX 4851TN, Bürsnter City 3552,
Jest Hymer eriba nova 540 :-)

#145 Kristofer

Kristofer

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 8951 postów
  • Telefon:Jest
  • SkądLubelskie
  • Model:Specjalny II
  • Holownik:Stary ale żwawy.

Napisano 11 wrzesień 2017 - 13:11

Wypada więc pogratulować wykonania połączeń :ok: 

Cenię swój wzrok i czas, dlatego nie czytam niechlujnie pisanych postów!  :foch:   

Oczekujesz pomocy? Używaj poprawnej pisowni. Popieraj akcję na rzecz poprawnej pisowni i ortografii w Internecie: BYKOM-STOP!

Zezwalam na kopiowanie bez pytania mnie o zgodę, powyższego tekstu, dotyczącego poprawnej pisowni i umieszczanie go w sygnaturze własnego profilu.

"Inteligencja, to zdolność, przy pomocy której pojmujemy ostatecznie, że wszystko jest niepojęte"  ;) 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych