Skocz do zawartości

Lodówka działa kiedy chce, kto pomoże?


Rekomendowane odpowiedzi

Coś u Kolegów panuje jakaś fobia poziomowania lodówki - a to w kierunku przód-tył a to w kierunku na boki. Jak do tej pory miałem przyczepkę z lodówką wzdłuż bocznej ścianki a teraz mam kamperka z lodówką wzdłuż tylnej ścianki i obie pracowały bez zarzutu, niezaleznie od przechyłów (oczywiście w granicach kilku stopni). Taka sama lodówka pracuje na jachcie a tam o poziomowanie naprawde trudno, szczególnie jak wieje powyżej 6 st B. Ponadto i w przyczepie i w kamperze lodówka działała doskonale w czasie jazdy - tu też trudno mówić o wypoziomowaniu!

Chyba jednak niesprawności należy szukać gdzie indziej niż w poziomym zlokalizowaniu lodówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Też jestem zdania, że lodówka powinna pracować nie tylko w warunkach idealnych.

 

Ale przeczytałem coś ciekawego na CT ktoś tam opisał podobny problem do mojego z tym, że dotyczył przyczepy i mniejszej lodówki w odpowiedzi otrzymał info, że trzeba wymontować lodówkę i odwrócić ją na kilka godzin do góry nogami, podobno pomogło.

Pisano, że przyczyną może być amoniak który zbija się w jakieś kryształki i odwrócenie lodówki powoduje rozpuszczenie tych kryształów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś u Kolegów panuje jakaś fobia poziomowania lodówki - a to w kierunku przód-tył a to w kierunku na boki. Jak do tej pory miałem przyczepkę z lodówką wzdłuż bocznej ścianki a teraz mam kamperka z lodówką wzdłuż tylnej ścianki i obie pracowały bez zarzutu, niezaleznie od przechyłów (oczywiście w granicach kilku stopni). Taka sama lodówka pracuje na jachcie a tam o poziomowanie naprawde trudno, szczególnie jak wieje powyżej 6 st B. Ponadto i w przyczepie i w kamperze lodówka działała doskonale w czasie jazdy - tu też trudno mówić o wypoziomowaniu!

Chyba jednak niesprawności należy szukać gdzie indziej niż w poziomym zlokalizowaniu lodówki

Ale żeś pomógł ... jak mało kto.

Problem polega na tym, że jak się coś chlupocze to okresowo, ale jest dostępne (np. paliwo w baku przy rezerwie). A jak coś stoi dłuższy czas, to przechył pomaga.

Nikt tego nie wymyśla na poczekaniu tylko podaje tematy z życia wzięte... To że Tobie się nie zdarzyło wjechać w jelenia na drodze to nie znaczy że jest to niemożliwe. Tak wygląda niestety diagnozowanie usterek przez internet na odległość.

Ale co tam... Przynajmiej już wiemy, że miałeś przyczepę, teraz masz kampera i jacht i nie boisz się pływac przy 6 st B.

Uwielbiam takie wpisy :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale żeś pomógł ... jak mało kto.

Problem polega na tym, że jak się coś chlupocze to okresowo, ale jest dostępne (np. paliwo w baku przy rezerwie). A jak coś stoi dłuższy czas, to przechył pomaga.

Nikt tego nie wymyśla na poczekaniu tylko podaje tematy z życia wzięte... To że Tobie się nie zdarzyło wjechać w jelenia na drodze to nie znaczy że jest to niemożliwe. Tak wygląda niestety diagnozowanie usterek przez internet na odległość.

Ale co tam... Przynajmiej już wiemy, że miałeś przyczepę, teraz masz kampera i jacht i nie boisz się pływac przy 6 st B.

Uwielbiam takie wpisy :niewiem:

Commander! Cieszę się, że podoba Ci się mój wpis. Mam tą satysfakcję, że przynajmniej nie udzielam "fachowych" porad typu "podnies lewy przedni róg...." jesli sie na tym nie znam a większość wypowiedzi w tym temacie świadczy o kompletnym braku znajomości działania lodówek absorpcyjnych ale "cenne" rady to nasza specjalność. Przykro mi i żałuję ale nie mam jachtu - może Twoje stwierdzenie w tej kwestii wynika z braku umiejeności czytania ze zrozumieniem tekstu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Kubryk no może tobie się tak wydawać że nikt nie tu rzeczowo nie pisze, a tylko wszyscy mówią o poziomowaniu. Jednak dziwnym trafem wymienione tutaj metody działają a dłuższy przechył powoduje jej nie działanie. Mam to u siebie za każdym razem jak kamper stoi przechylony na podjeździe pod domem a nie jeździ. Więc nie pisz nam że nie mamy zielonego pojecią o zasadzie działania lodówek absorbcyjnych, bo często teoria podawana przez producenta ma się nijak do rzeczywistości. I w jakiś sposób nie jednemu już pomogło proste ustawienie przyczepy czy kampera albo wywrócenie lodówki na jakiś czas do góry nogami 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Kubryku 1.

Chociaż to polska specjalność, to uważam, że na wszystkim całkowicie się jednak znać nie można. Trzy lata temu zawitałem na kemping w Budapeszcie. Z racji późnej pory rozłożyliśmy się nieco pośpiesznie i niedbale, żeby nie przeszkadzać innym w zasłużonym śnie.

Rano okazało się, że lodówka padła. Na gazie też nie chłodziła. Koło południa poprawiliśmy swój dobytek, żeby nie kół w oczy (poziomowanie, naciąg przedsionka itd).

O dziwo lodówka zaczęła chłodzić. Dlatego też do dzisiaj ustawiam przyczepę leciuko z przechyłem na tył i przy ok 30 st na zewnątrz w lodówce mam 3-4 st. C.

I tu masz racje... Dlaczego się tak dzieje - dokładnie nie wiem. Wiem tyle że to działa i tego typu wpisów jest parę...

Edytowane przez Commander (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, aby amoniak po  rozprzężeniu i skropleniu w radiatorze spływał grawitacyjnie rurkami do zbiornika. Dlatego pomaga takie ustawienie, aby rurka na której jest radiator miała od poziomu nachylenie do dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak się ma zamrażalnik do temperatury w lodówce? Znajomy powiedział mi że zostawia w zamrażarce otwarte drzwiczki żeby zimno z zamrażarki chłodziło dodatkowo. Można tak? W sumie to zamrażarki nie potrzebuję a element chłodzący w zamrażarce mam srogo oszroniony i zimny jak diabli...

 

Pozdrawiam. Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy to już wszystkie rady jakie dla mnie macie?  Może jeszcze ktoś coś słyszał albo zna kogoś kto robi przy lodówkach?

 

Poczekam z wymontowaniem lodówki i odwróceniem jej ponieważ wiosną wykonałem na zlecenie mojej lepszej połowy  :krzykacz:   silikonowanie wszystkich dziur przez które dostawały się spaliny do wnętrza pojazdu podczas jazdy. Niestety (dla mnie) zużyłem za dużo i zbyt grubo silikonu co może skutkować problemami z wyjęciem lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy czy to już wszystkie rady jakie dla mnie macie?

 

No widzisz. Kiedyś zamiast wymontowania i odwracania lodówki, wystarczył przejazd przez Włocławek. Teraz już nic z tego - podobno naprawili nawierzchnię.

Może warto przejechać się gdzieś w okolicy przez taki "Włocławek" przed remontem ? :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekko jest komuś zarzucać "dobre rady" samemu nie wiedząc , dlaczego lodówka podczas jazdy czy pływania na jachcie nadal działa?

Perpetuum mobile?

Pewno że działa i to nawet wydajniej niż w bezruchu.

Powodem tego jest ruch bezwładnościowy czynnika w układzie. Ruch zawsze jest sprzyjający w absorpcji, stąd często "dobra rada" by lodówkę wyjąć i poobracać.

Nie ma aż takiej potrzeby.

Czynnik wewnątrz nie wiąże się i nie zastyga trwale, wstrząśnięty łatwiej daje się sprężyć przez podgrzanie i praktycznie przejażdżka kilkaset metrów po polnych drogach lub im podobnych w zupełności wystarcza, ważne żeby zabujało lodówką kilka razy w różnych kierunkach.

Czy teraz podniesienie "prawego przodu" a przez to uzyskanie odpowiedniego kąta opadania przewodu z radiatorem jest już uzasadnione?

Cały problem zarzutów "fachowych porad" wynika z nieznajomości zasady działania lodówki, a unoszenie przodu powoduje potem drapanie się w głowę z pytaniem "co ma piernik do wiatraka"?

Ma i to dużo.

.

Przed wjazdem na kamienie lodówka też działała u mnie cyklicznie nie osiągając nisko oczekiwanej temperatury.

Czy mogę jeszcze coś "fachowego" napisać?

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. Kiedyś zamiast wymontowania i odwracania lodówki, wystarczył przejazd przez Włocławek. Teraz już nic z tego - podobno naprawili nawierzchnię.

Może warto przejechać się gdzieś w okolicy przez taki "Włocławek" przed remontem ? :niewiem:

Polecam "szosę" Olszyna-Bolesławiec. Lodówka zaczyna działać. Ino dźwiczki od szafeczki czasem odpadają   :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Kiedyś zamiast wymontowania i odwracania lodówki, wystarczył przejazd przez Włocławek.

 

Każdy ma w okolicy "swój Włocławek"

 

Skoro tak nam się miło gawędzi to chciałem jeszcze dopytać o przycisk rozmrażania (czerwona dioda,na ikonce jest narysowany kwadracik ze strzałkami skierowanymi ku górze) . Czy ktoś wie jak go prawidłowo używać?

Edytowane przez jacekL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wrzucisz jakieś fotki panelu sterowania itp.

Moja jest dosyć podobna do tej z tego wątku http://forum.karawaning.pl/topic/16540-lod%C3%B3wka-dometic-rm-7270/?hl=%2Blod%C3%B3wka+%2Bdometic

 

Właściwie taka sama tylko ja mam automatyczny iskrownik

Edytowane przez jacekL (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.