Skocz do zawartości

Mover, czyli napęd do przyczepy - uwagi do samodzielnego montażu


Kristofer

Rekomendowane odpowiedzi

Enduro EM303 nie jest aż tak starym modelem w dosłownym znaczeniu tego słowa, a jedną z poprzednich wersji (owszem, są teraz nowsze), ale 303 jest jeszcze spotykany w sprzedaży (stąd pewnie nowo opracowana instrukcja do niego).

Poza tym pisałem: data produkcji nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ nawet w "wiekowych" napędach bezpiecznik był przez instrukcje uwzględniany. Instrukcje "wyciągamy" stąd, skąd Ty sam, czyli z netu lub jeśli ktoś ma dany napęd, to najczęściej ma i instrukcję. Wersja instrukcji, którą prezentowałem ma nr wydania "44", natomiast ta, do której link zamieściłeś, to nr "50" - jest nowsza.

O czym świadczą zmiany?

Być może producent dostrzegł swoje niedopatrzenie i sprawę "wyprostował", co się chwali, ale jednak przez pewien okres, niepełne informacje i być może "niepełne" wyposażenie napędu, istniały na rynku, o czym świadczy wpis Kol. golob, który fragment instrukcji swojego napędu zamieścił, a to jest fakt, którego nowa instrukcja nie zmieni.

Bez względu na to, czy instrukcja o bezpieczniku wspomina, czy nie, zamontowany być powinien i warto mieć to na uwadze montując swój napęd.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak wczytałem się w te ostatnie wypowiedzi dotyczące bezpiecznika movera, że aż  rozpakowałem swój komplet Reicha żeby sprawdzić czy jest tam bezpiecznik czy nie. Tak psioczycie na ten typ movera, że to ostatni szajs, a w nim bezpiecznik jednak jest :D.Co prawda nie wiem czemu aż 150 A, ale jest , nawet z kawałkiem kabla :P I instrukcję też ładną ma, taką  pikną, kolorową :D

Nie wiem tylko dlaczego mi przekręca zdjęcia przy dodawaniu, nic nie mogę zrobić, zawsze przekręci :wacko:

 

 

WP_20180208_23_54_11_Pro[1].jpg

WP_20180208_23_54_40_Pro.jpg

WP_20180208_23_54_25_Pro.jpg

Edytowane przez kalapan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kalapan napisał:

Tak psioczycie na ten typ movera, że to ostatni szajs, a w nim bezpiecznik jednak jest :D.

Eee, chyba nikt nie "psioczy". Napęd ma po prostu własną specyfikę, która nie wszystkim do przyczepy może pasować, natomiast na tle wielu innych jest stosunkowo trwały, jedynie trzeba utrzymywać go w czystości. :ok:

8 godzin temu, kalapan napisał:

[...]  a w nim bezpiecznik jednak jest :D.Co prawda nie wiem czemu aż 150 A, ale jest , nawet z kawałkiem kabla :P

Dlaczego "aż" 150 A, pisałem kilka stron wcześniej. Po zmianach szaty forum, brak numeracji postów :pad:, więc nie wskażę konkretnie. :bzik:

O! Znalazłem - od tego miejsca. Prościej jednak było "po staremu", gdy były numery postów.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Kristofer jeszcze jedno pytanie dotyczące montażu mojego movera. Mam filmik z montażu robiony przez Obelink, chodzi mi o montaż tego nieszczęsnego bezpiecznika. Na filmiku, dokładnie od 11 minuty jest pokazane  jak go facet montuje.Dokładnie mówiąc montuje go między heblem a sterowaniem, a nie heblem i akumulatorem.Naczytałem się wcześniej, że  bezpiecznik zawsze powinien być  jak najbliżej akumulatora.Czy w tym filmiku nie powinien on być zamontowany między heblem a akumulatorem? Czy ten mechanik zrobił  to poprawnie? Bo to dla mnie ważne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzykrotne brawa za wychwycenie! :bravo::bravo::bravo:

Oczywiście - to kardynalny, a zarazem niebezpieczny błąd.

Przy takim podłączeniu, zabezpieczenie nie obejmuje znacznej części obwodu, a przewody "+" oraz "-" mają możliwość przetarcia i wzajemnego zwarcia. Czym to grozi, to lepiej nie myśleć. Montażysta nie pomyślał i pomylił przewody. Ten, który zamontował między accu, a "heblem", powinien być w miejscu przewodu z bezpiecznikiem, a ten z bezpiecznikiem, powinien trafić właśnie między accu i "hebel".

Niejednokrotnie pisałem, aby nie podchodzić bezkrytycznie do wszelkich filmów instruktażowych zamieszczanych w necie, jeśli nawet są zamieszczane przez sklepy, czy na zlecenie producentów. Jest gdzieś temat, w którym wskazywałem nieprawidłowy sposób montażu amortyzatorów na podobnym filmie firmy AL-KO. Tego typu filmy mają to do siebie, że często są robione w pośpiechu, a montaż nie zawsze jest przeprowadzany na nich w sposób prawidłowy. To w zasadzie jedynie "instrukcja", na czym ogólne prace polegają, jednak zawsze należy się kierować obowiązującymi zasadami i jak np. w przypadku wspomnianych amortyzatorów - katalogowymi kartami montażu lub innymi dokumentami technicznymi, dostępnymi w danym przypadku.

Jeszcze raz gratuluję Ci spostrzegawczości :ok:

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dzięki za uświadomienie :D Ja zamontuję sobie poprawnie, bo nie mam zamiaru spalić swojej budy w razie złego.Dobrze jest jednak trzy razy analizować , a dopiero później porządnie montować. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2017‎-‎12‎-‎30 o 22:17, Kristofer napisał:

 

Z głównym bezpiecznikiem dla napędów, to jest tak, że jego wartość nie jest dla każdego napędu identyczna, co powinno być przecież oczywiste.

Jedne napędy wymagają tylko 80 A, inne np. 100, a jeszcze inne nawet 150. Należy się kierować wartością podaną w instrukcji obsługi, ponieważ ona uwzględnia wartości maksymalne prądu, pobieranego przez obydwa silniki w sytuacjach ekstremalnych. Jeśli nie znamy wartości zabezpieczenia (napęd kupiony z drugiej ręki), można próbować odszukać wartość z dostępnej instrukcji od innego, zbliżonego konstrukcyjnie/wyglądem do posiadanego.

Zastosowanie bezpiecznika 120 A tam, gdzie przewidziano np. 80 A, nie będzie w tym przypadku znaczącym "błędem", ponieważ w razie awarii i tak się przepali - prąd zadziałania będzie mniejszy, niż wartość, którą wytrzyma pozostała część obwodu (np. przewody). Co więcej, przy minimalnie zawyżonym bezpieczniku, napęd może pracować nieco sprawniej, choć zauważenie tego w realu, może być jednak trudne.

W instrukcji znalazłem informację, że zależnie od wymagań prawnych należy zastosować bezpiecznik, niestety nie piszą jaki.

Czy zastosowanie 120 A będzie ok?

Odnośnie pojemności akumulatora na stronie producenta podają parametry określone jako min. 85 Ah, rekomendowane 110Ah.

Czy te 110 Ah to nie przesada już 85 Ah wydaje się duży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedni bezpiecznik dla Twojego napędu, to oczywiście ten o wartości 150 A + odpowiednia (zakryta) oprawka.

Co do rekomendowanych pojemności akumulatorów podawanych przez producentów, to uwzględniają one prawidłową i "oszczędną" eksploatację akumulatora (wyjaśniałem to trochę wcześniej) oraz fakt, że producent nie wie, w jakich warunkach i jak długo napęd będzie eksploatowany podczas jednego manewrowania, stąd zalecana pojemność accu jest podawana z dużym zapasem. Oczywiście, jeśli ktoś może sobie na taki akumulator pozwolić, to powinien taki zamontować, jednak nie każdemu dużej pojemności accu jest potrzebny, więc warto przemyśleć wcześniej wszystkie aspekty i możliwości jego pracy w przyczepie (typ akumulatora, czy będzie służył wyłącznie dla zasilania napędu, czy może również odbiorników przyczepy, jakie, jak długie i na jakim rodzaju terenu manewry przyczepą przewidujemy, jaka jest RMC przyczepy, jakie będą możliwości doładowania akumulatora itd.). O tym wszystkim pisałem wcześniej oraz w tematach dotyczących akumulatorów. Akumulator powinniśmy dobrać do własnych potrzeb, a to oznacza, że może mieć znacznie mniejszą pojemność, niż zalecana w instrukcji napędu, ale też i znacznie większą.

PS

Stosując pojemności niższe, należy rozsądnie je wybierać i bardzo starannie podchodzić do wyboru konkretnego akumulatora, gdyż nie wszystkie akumulatory będą miały odpowiednie parametry dla zasilenia napędu.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aku to wezmę chyba jakiś 55Ah coś takiego - http://allegro.pl/akumulator-zelowy-agm-12v-55ah-gwarancja-jakosc-hq-i7038952855.html

Często napęd sprzedawany jest z Żółtą Optimą 55Ah i ludzie nie narzekają więc ten wyżej może też da radę. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a jaki to jest akumulator (typ) :niewiem:

PS

Nie porównuj "Optimy" do standardowego akumulatora, nawet typu AGM, bo to zupełnie inna konstrukcja, a więc identyczne pojemności w tych akumulatorach, wcale nie zapewniają identycznych własności użytkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do aku to wezmę chyba jakiś 55Ah coś takiego - http://allegro.pl/akumulator-zelowy-agm-12v-55ah-gwarancja-jakosc-hq-i7038952855.html
Często napęd sprzedawany jest z Żółtą Optimą 55Ah i ludzie nie narzekają więc ten wyżej może też da radę.  
Ja mam nawet Optimę 38ah i też nie narzekam :-D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Voku napisał:

To znaczy który?

Oczywiście pytałem o ten z Twojego odnośnika.

2 godziny temu, Voku napisał:

No widzisz, ten dużo bardziej sensowny, ale przecież miałeś już wybrany akumulator :hmm:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.