Skocz do zawartości

Gniazdka w przyczepie


gch10

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad tym, czy do gniazdek w przyczepie można podłączać urządzenia typu toster, opiekacz, mikrofalówka, kuchenka elektryczna do 1kW. Oczywiście nie wszystkie na raz. Mam zamiar korzystać z czajnika + jedno z ww urządzeń. Obstawiam albo na mikrofalę lub na kuchenkę elektryczną. A to dlatego, że skoro na kempingach są tak wysokie opłaty za korzystanie z prądu, nie adekwatne do zużycia (pracuję w Zakładzie Energetycznym i znam doskonale cenniki różnych taryf) to po co wozić wielką butlę gazową i gotować czy przygrzewać na gazie. Może podzielicie się z jakich urządzeń kuchennych korzystacie na kempingu bez szkody dla instalacji przyczepki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy gniazdkach często masz podane jaką moc urządzenia można podłączać. Przypatrz się - powinno być :ok: U mnie przy jednym kojarzę, że mam 2000W (nad kuchnią). Przy reszcie nie kojarzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gch10 gorzej jak na kempingu zabezpieczenia są tak dobrane, że za dużo nie nagotujesz.

Spotyka się już bezpieczniki 5 lub 6 A więc tutaj za dużo nie zwojujesz.

Ale tam gdzie takich ograniczeń nie ma to hulaj dusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jest tak różowo. Przy zabezpieczeniu 10A potrafi wywalać bezpieczniki po włączeniu czajnika.

To 10A to podane w recepcji podczas płacenia, a co w skrzynce to :niewiem:.

Ja w przyczepie mam zabezpieczenie 10A, a z reguły szybciej wywala skrzynka na polu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie powinieneś mieć skrzyneczkę z głównym bezpiecznikiem. Sprawdź jego wartość podaną w AMPERACH .

Z reguły jest to 10-16A i w tym przedziale spokojnie się instalacja w przyczepie wyrabia.

 

A żebyś wiedział co ile prądu "żre" masz taki prosty przykład żebyś wiedział na czym stoisz:

Czajnik 1000W : 230v = 4,4A

Żelazko 750W : 230V = 3,3A

Kuchenka elektr 2000W : 230V = 8,7A

itd.

Są to przykłady tylko dla Twojej orientacji żebyś sam umiał ocenić co możesz a czego nie.

Nie wtrącam tu precyzyjnych wzorów uwzględniających inne prawa fizyki wynikające choćby z długości przedłużacza.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja te wszystkie urządzenia nie pracujące jednocześnie wytrzyma,tylko zastanawia mnie jak wyobrażasz sobie"kempingowanie" bez gazu-ogrzewanie?czajnik elektryczny czy mikrofala ok,ale kuchenka elektryczna w przyczepie to moim skromnym zdaniem nie potrzebne dublowanie czegoś co już jest służące do gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie potrzebne dublowanie czegoś co już jest służące do gotowania

 

No, niekoniecznie. Ja na na urlopie miałem stacjonarną kuchnię w przedsionku bo smażonej ryby i innych zapachogennych potraw w przyczepie bym nie zniósł.

Edytowane przez WojtEwa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że kuchenka gazowa i kuchenka elektryczna się dublują ale korzystając z prądu nie muszę mieć dużej butli gazowej, w zupełności wystarczy np 3kg. A dodatkowo przy wygórowanych opłatach za prąd, z czystym sumieniem mogę odebrać to co zapłaciłem. Inna sprawa, gdyby każdy kemping był rozliczany osobnym podlicznikiem co tak naprawdę nie było by kosztowne. Ale jak to w Polsce, trzeba na każdym kroku doić ile się da. A już turystę szczególnie.

Rachunek jest prosty. Jak już wspominałem pracuję w Zakładzie Energetycznym i wiem jakie są średnie zużycia w gospodarstwie domowym. Np. mieszkanie w bloku średnio zużycie ok 8kWh do 12kWh, co przy cenie 0,6262 zł/kWh (cena w PGE, taryfa G11) 5zł do 7,50zł, to na kempingu w ciągu doby wartość 4kWh (4000W zużyte w ciągu doby) będzie mocno naciągnięta a daje wartość 2,50zł. Oczywiście na Pomorzu mogą te stawki nieznacznie się różnić. Ale ogólny obraz jakiś jest. Jak widać, opłaty prądowe na kempingu nie są mniej więcej pokryciem zużycia, tylko kolejną okazją do dorobienia na turyście-urlopowiczu. Opłaty średnio od 8zł do 14 zł są po prostu przesadzone. I tym sposobem karawaning w Polsce daje tylko swobodę a nie sposób na przyjemny "tańszy" wypoczynek.

Jeżeli się mylę proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ceny prądu był już wałkowany wielokrotnie. Są kempingi, które rozliczają według licznika. Zawyżane ceny bolą,

ale z drugiej strony nie musimy się podłączać. Coraz więcej przyczep ma solary, a gość w namiocie płaci też taką samą

stawkę jak ja. Tylko,że on naładuje komórkę i zrobi dwie kawy, a u mnie klima chodzi cały wieczór. Jedyne co możemy

zrobić to czekać, aż wśród pól będzie większa konkurencja. Będzie wtedy można wybrać pole, które lepiej pasuje,

lub jest tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.