Skocz do zawartości

Przegląd Haka Holowniczego


Gregorov

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kolegów zapytać czy hak holowniczy wymaga dodatkowego przeglądu jeśli już jest wbity do dowodu?

Po zakupie samochodu i przerejestrowaniu na mnie urzędniczka wpisała w dowodzie "---HAK---" w adnotacjach urzędowych.

Po roku jak musiałem zrobić obowiązkowy przegląd diagnosta wszystko sprawdził w samochodzie ale na hak nawet nie zerknął.

Wbił pieczątkę do dowodu, skasował swoje i odjazd. Czy mam rozumieć że hak ma tak samo ważny przegląd jak cały samochód?

Przed zakupem przyczepki chciałbym sobie jakoś ten hak sprawdzić czy wszystko z nim jest okej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły diagności olewają sprawdzenie haka na przeglądach. Musisz sam o niego zadbać. Jeśli podkorodował to pomaluj jakąś farbą antykorozyjną. Sprawdź dociągnięcie śrub i podepnij do jakiejś przyczepki celem sprawdzenia oświetlenia żebyś nie miał problemu jak kupisz gdzieś przyczepę i będziesz chciał ciągnąć a tu brak jakiegoś światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Jeśli podkorodował to pomaluj jakąś farbą antykorozyjną. (...).

 

Oglądając hak pierwszy raz ściągłem ten kapturek który jest na kuli i szczerze mówiąc trochę się przeraziłem icon_eek.gif.

Kula cała skorodowana że aż farba odeszła. Wcześniej do tego nie przywiązywałem wagi. Nie ma jednak na niej śladów użytkowania.

Czy aby taki hak nie kwalifikuje się do wymiany?

 

(...) i podepnij do jakiejś przyczepki celem sprawdzenia oświetlenia żebyś nie miał problemu jak kupisz gdzieś przyczepę i będziesz chciał ciągnąć a tu brak jakiegoś światła.

 

Czy jest możliwe sprawdzenie gniazda 7 pin jakimś "domowym" sposobem czy wszystko działa? Szczerze mówiąc nie mam za bardzo możliwości gdzieś podpiąć przyczepę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź na pierwszą lepsza stację paliw gdzie wynajmują przyczepy, i powiedz kolesiowi że chcesz tylko sprawdzić światła, nie przypuszczam aby się nie zgodził. Możesz nawet powiedzieć że chcesz wypożyczyć, ale najpierw musisz sprawdzić czy wszystko działa. A jeśli działa to mówisz "o kurde zapomniałem portfela, przyjadę za kwadrans". Z takiego kłamstewka nie trzeba się spowiadać :)

 

A na korozję kuli, to papierek ścierny delikatny i rdza zniknie!

Edytowane przez Cathay (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A na korozję kuli, to papierek ścierny delikatny i rdza zniknie!

 

Papieru ściernego raczej nie polecam. Chyba że bardzo drobny. Ja czyściłem szczotką drucianą na szlifierce kątowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając hak pierwszy raz ściągłem ten kapturek który jest na kuli i szczerze mówiąc trochę się przeraziłem icon_eek.gif.

Kula cała skorodowana że aż farba odeszła. Wcześniej do tego nie przywiązywałem wagi. Nie ma jednak na niej śladów użytkowania.

Czy aby taki hak nie kwalifikuje się do wymiany?

 

 

 

Czy jest możliwe sprawdzenie gniazda 7 pin jakimś "domowym" sposobem czy wszystko działa? Szczerze mówiąc nie mam za bardzo możliwości gdzieś podpiąć przyczepę.

Bieżesz miernik, taki za 10zł z castoramy, albo probówkę z żarówką i przytykasz za pin gdzie jest masa, a drugą końcówką do innych pinów, a ktoś w samochodzie włącza po kolei w aucie światełka, stopy, migacze, dotykasz po kolei wszystkich pinów w gnieździe i masz sprawdzone. (na mierniku będą się pokazywały wskazania czy działa.

 

 

 

 

 

Pozdrawiam.

post-132-0-07206600-1310105124_thumb.gif

Edytowane przez Sowa_77 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądając hak pierwszy raz ściągłem ten kapturek który jest na kuli i szczerze mówiąc trochę się przeraziłem icon_eek.gif.

Kula cała skorodowana że aż farba odeszła. Wcześniej do tego nie przywiązywałem wagi. Nie ma jednak na niej śladów użytkowania.

Czy aby taki hak nie kwalifikuje się do wymiany?

Jeżeli dysponujesz suwmiarką, to pomierz sobie średnicę kuli - rdzawy nalot nie jest problemem jeśli nie ma wżerów.

"Zaczepy kulowe przeznaczone są do połączenia z kulą haka holowniczego o średnicy 50 mm wg normy 94/20 EG(DIN 74058)".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.