Skocz do zawartości

Okno dachowe


LMC

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zamontować okno w dachu ale nie taki uchylny lufcik tylko większe takie np.80 x 50 cm. Chialbym wykorzystać okno z jakieś przyczepy i zamontować je albo jako stałe ( nie bedzie ciekło ) albo uchylane . Pytanie - czy mogę wyciąć takowy otwór w dachu i czy nie naruszę konstrukcji ? Nie posiadam rysunku budowy munsterlanda i nie wiem gdzie idą główne beleczki czy jakies wzmocnienia . Okno chce zamontować po to aby mieć jaśniej a w nocy podziwiać gwiazdy :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że możesz .... najprościej powiększyc otwór po starym mniejszym a jak przetniesz listwy zrobisz z noeych ramkę wzmacniającą i będzie OK troszkę roboty będzie ale da się to spokojnie zrobic szczelnie :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ta i jak się podłączę do tematu, czy aby na pewno można ciąć dach w dowolnym miejscu bez obawy że coś uszkodzę :hmm:

chciałbym zamontować takie okno dachowe jak na foto. Jedno takie mam w części mieszkalnej na tyle przyczepy ale drugie koło łóżka

piętrowego również by się przydało.

 

 

post-7306-0-36050200-1374932137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij odkręć dół jednego z daszków (ja wymieniałem oba) - zobacz, że otwór otacza drewniana rama. Jeżeli ramy nie będzie, a daszkiem ściśniesz steropian czy co tam w dachu jest wg mnie powstanie nieszczelność. Mi 4 już sezon wentylację w przyczepie w Cro czy Grecji rozwiązuje wentylator kolumnowy puszczony na 1. Śpimy przy tym jest delikatny ruch powietrza, na warunki kiedy powietrze 'stoi' super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wytrzymałość to można ciąc dach pod okno dachowe i w otworze wygrzebać trochę styropianu na wklejenie listew wzmacniających do których będzie przykręcona rama okna. Cięzar okna nie jest zawrotny, więc nie trzeba dawać żadnych listew poprzecznych między ścianami. Bardziej bym się obawiał, aby nie natrafić na przewody elektryczne, które często przeprowadzane są nad sufitem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cięcie w dachu, choć możliwe, to jest bardzo ryzykowne i wymaga dostępu do dokumentacji konstrukcji danego modelu przyczepy, ew. bardzo dogłębnego przemyślenia wszystkich aspektów :hmm:  (np. przebiegu instalacji elektrycznej, jak pisał Kol. kmtaxi).

Konstrukcja dachu, to często podobna kratownica, jak podłogi i jej naruszenie w jakikolwiek sposób, nie jest dopuszczalne.

 

post-8228-0-54069700-1375020188_thumb.jpg

 

Oczywistym jest, że nawet po wycięciu otworu w odpowiednim miejscu, konieczne jest wzmocnienie jego krawędzi, poprzez wklejenie odpowiednio dopasowanych listew.

Jedynym wyjątkiem jest otwór na mały przepust kablowy (np. od instalacji solarnej), który nie wymaga wzmocnień, a jedynie odpowiedniego uszczelnienia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie.

W promieniu ok. 190 km. masz przynajmniej trzy znane serwisy przyczep (Pro Camp, Duni, Kena).

Myślę, że powinni się podjąć montażu takiego okna :hmm:

Pozostaje się tylko zorientować, jaki jest koszt takiej przyjemności.

Czas wykonania, to moim zdaniem godzina, góra dwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.