Skocz do zawartości

Jakie prawo jazdy w Europie?


NICKT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czytałem sporo nt prawa jazdy w Europie i chciałem zapytać praktycznie, czy ktoś spotkał policję w Europie mając prawko tylko B? W kilku artykułach z PC pisano, że na B można ciągnąć tylko przyczepę do 750kg (Niemcy, Czechy). Wiem jakie jest prawo w Polsce, ale ponoć policja za granicą czepia się naszego obrazka w prawku przy B (jest narysowane tylko auto).

Czy trzeba robić E do B?

Czy zrobić prawko międzynarodowe?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czytałem sporo nt prawa jazdy w Europie i chciałem zapytać praktycznie, czy ktoś spotkał policję w Europie mając prawko tylko B? W kilku artykułach z PC pisano, że na B można ciągnąć tylko przyczepę do 750kg (Niemcy, Czechy). Wiem jakie jest prawo w Polsce, ale ponoć policja za granicą czepia się naszego obrazka w prawku przy B (jest narysowane tylko auto).

Czy trzeba robić E do B?

Czy zrobić prawko międzynarodowe?

 

Pozdrawiam.

 

Chciałbym zobaczyć te artykuły z PC, piszą głupoty. Kat B - zestaw do 3500kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuły w "Polskim Caravaningu":

Nr 1/2010 o Gryzonii (Szwajcaria): "Kategoria B prawa jazdy uprawnia do prowadzenia pojazdu o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony i liczbie miejsc siedzących 8 + miejsce dla kierowcy. Pojazd tej kategorii może ciągnąć przyczepę do 750kg". (s.20)

Nr 3/2010 o Bawarii: "Prawo jazdy kat B uprawnia do prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 ton (w tym przyczepa campingowa do 750kg)". (s.19)

Nr 4/2010 o Włoszech (Jezioro Garda): "Kategoria B prawa jazdy uprawnia do ciągnięcia przyczep o ciężarze nieprzekraczającym 750kg". (s.19)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 88.

1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii.

2. Prawo jazdy uprawnia do kierowania:

1. kategorii A - motocyklem;

2. kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW;

3. kategorii B:

a. pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b. pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NICT - pamiętaj o jednym ważnym szczególe.

Prawo jazdy kat B wydane w kraju upoważnia Cię do kierowania pojazdem lub zespołem pojazdów o łącznej dmc do 3500kg.

Ponieważ jest to polskie prawo jazdy - takie same uprawnienia posiadasz w innym kraju.

Być może szwajcarska kat. B określa inne uprawnienia.

 

Niezależnie od powyższego ja i tak zapisuję się na B+E (muszę zrobić C, więc przy okazji dorobię sobie E) :hehe:

 

Przeszukaj forum. Temat B+E był wielokrotnie maglowane :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę musiał teraz. Bo zmieniam holownik i w obszarze moich zainteresowań jest VW Sharan. Niestety dmc auta + dmc mojej przyczepy daje prawie 3600kg.

Ja muszę. Po niedzieli zapisuję się na kurs.

Ponieważ kurs na E do B nie jest długi, a egzamin jest tylko praktyczny, więc nie powinno być problemu ze zdaniem przed lipcem.

Najwyżej przełożę urlop na sierpień :hehe:

Tylko szkoda mi jak się patrze na stojącą przyczepkę .... :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.