Skocz do zawartości

Router LTE lub Starlink - praca zdalna


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Potrzebuję porady, jak Koleżeństwo radzi sobie z internetem na wyjazdach. Przyczepa kupiona niedawno, właśnie skończyliśmy ją doposażać i zamysł przy kupnie był taki, że oprócz normalnych wyjazdów będziemy ją wykorzystywać w miesiącach letnich do pracy zdalnej. W tym roku startujemy na cały lipiec nad nasze morze (nie możemy pracować z zagranicy) i nie możemy się zdecydować czy kupić starlinka czy jakiś router LTE. Starlink wydaje się lepszym rozwiązaniem ale jest nieprzydatny na zadrzewionych campingach a z zasięgami LTE bywa różnie. Cena nie jest dla nas najważniejsza, potrzebujemy mieć niezawodne 10-15 Mbit. Prośba o porady i podzielenie się doświadczeniami. 

Edytowane przez AgaBartek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • AgaBartek zmienił(a) tytuł na Router LTE lub Starlink - praca zdalna

w cenie abonamentu za starlinka to dostaniesz pierdyliard terabajtów w pierwszym lepszym orendżu czy innym konkurencie. ;) 
starlinki są prądożerne, więc dodatkowo do starlinka muszisz mieć solidną ekeltrownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gsm jest taki problem, ze tam gdzie turystow najwiecej i nawet jest dobry zasieg to btsy sa tak zapchane ze ledwo „onet” otwiera wiec o telco mozna zapomniec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, bl13 napisał(a):

Z gsm jest taki problem, ze tam gdzie turystow najwiecej i nawet jest dobry zasieg to btsy sa tak zapchane ze ledwo „onet” otwiera wiec o telco mozna zapomniec. 

No to brzmi trochę jak dyskwalifikacja. Przeglądałem nawet mapkę btsów:

https://beta.btsearch.pl/?dataSource=locations&network=26006&standards=lte%2C5g&bands=&center=54.091245%2C15.072892&zoom=12
 

ale jak w sezonie są pozapychane to bez znaczenia.

 

 

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

w cenie abonamentu za starlinka to dostaniesz pierdyliard terabajtów w pierwszym lepszym orendżu czy innym konkurencie. ;) 
starlinki są prądożerne, więc dodatkowo do starlinka muszisz mieć solidną ekeltrownię.

Zużycia raczej nie mamy dużego. Liczy się stabilność. Nie oglądam na wyjazdach żadnych streamingów itp. Starlink martwi mnie raczej w tym kontekście, czy będzie go można użyć na każdym campie. 

 

Edytowane przez AgaBartek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żadnych problemów z T-Mobile, nawet jak jest duże natężenie turystów. Problemy to były ale w jakiś wirtualnych sieciach czy u operatorów, którzy korzystali z innych BTSów niz swoje. Odkąd przeszedłem ponad 2 lata temu do T-Mobile gdzie mam wszystko no limit włącznie z netem to wszystkie moje problemy się skończyły - z zasięgiem, limitem netu, jakimiś lejkami czy problemami z transferem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, AgaBartek napisał(a):

Zużycia raczej nie mamy dużego. Liczy się stabilność. Nie oglądam na wyjazdach żadnych streamingów itp. Starlink martwi mnie raczej w tym kontekście, czy będzie go można użyć na każdym campie. 

Tu nie chodzi o zużycie danych a prąd. 

Najoszczędniejsza prądowo wersja to pobór mocy średnio 50-75W (Standard Actuated), wersja Flat High Performance (do montażu klinowego np. na dachu kampera itp) to 110-150W. Wyższe wartoścci t ztcw. w trybie odladzania anteny (topienia śniegu).

Żeby łaczyć się przez naście godzin dziennie (przeważnie takie są potrzeby jeżeli odpalać net i nie przełaczać się parę razy dziennie na routerze na inne źródło/nie logować do innej sieci [netu z routera od starlinka] co jest upierdliwe jeżeli korzystasz równolegle jeszcze z innyc urządzeń to sporo prądu schodzi.

Mniejszy problem jak masz dostęp do prądu. Jak kemping liczy z rozliczenia zużycia za kWh, to wyłączając na noc (16 h działanie/8h wyłączenie) nabije od 1 do 2,5 kWh. Jak masz ryczałt to zupełnie no problem, ale prąd musi być ciągle (jak są wspólne podłączenia i sąsiad odwali manianę, klęknie zasilanie na słupku, no to klops z telko).

Większe znaczenie ma to przy zastosowaniach "na dziko" albo na kempingu bez podłączania się do słupka trzeba mieć rezerwę mocy np. z paneli i akumulatorów i w takim przypadku lepsza jest wersja Standard Actuated, chociaż i tu nawet 50W gdyby miało działać ciągle przez kilka-kilkanaście godzin na dobę to może być mocno problematyczne w pochmurne czy deszczowe dni (będzie to istotny odbiornik nawet przy sporej nominalnej mocy paneli pracujących w takich warunkach z ułamkową wydajnością). Stąd info o sporym zużyciu prądu.

Co do miejsca - działanie standardowego starlinka "domowego" to obszar o średnicy przeważnie do kilkunastu km od zadeklarowanej lokalizacji, ale z geofencingiem bywa różnie, i nie chodzi o technikalia, a to, co SpaceX aktualnie wymyśli. Za "mobilność"na śródlądziu w granicach kontynentu (dodatkowa usługa) jest inny plan i wyższa opłata - nie liczę szybkiej transmisji w czasie np. jazdy samochodem, o żeglugi, bo na to też są inne plany (piszę o korzystaniu "stacjonarnym domowym" w zadeklarowanej lokalizacji, albo "stacjonarnym pobytowym" tyle że w różnych miejscach).

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z ZTE MC889 i zwykłego routera TPLink nano do wifi. Staram się stawać tam, gdzie nam względnie niedaleko do stacji bazowej.
Generalnie chodzi nieźle nawet z oglądaniem filmów
Pobór prądu 1A

Wysłane z mojego SM-A536B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marychaweekend napisał(a):

Ja korzystam z ZTE MC889 i zwykłego routera TPLink nano do wifi. Staram się stawać tam, gdzie nam względnie niedaleko do stacji bazowej.
Generalnie chodzi nieźle nawet z oglądaniem filmów
Pobór prądu 1A

Wysłane z mojego SM-A536B przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie myslalem o takim zestawie z zewnętrzną anteną. Myslalem o D-Link DWP-1010 KT ale jak ten ZTE się sprawdza to rozważę go.

 

btw, wystawiasz go na jakimś maszcie?

Edytowane przez AgaBartek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2024 o 19:58, AgaBartek napisał(a):

Potrzebuję porady, jak Koleżeństwo radzi sobie z internetem na wyjazdach

Ja co prawda unikam pracy na wyjeździe,  jednak czasem zdarzy. Jako że często staję na dziko i każdy wat się liczy, nie posiadam rutera, a telefon z dual sim, (wykorzystuję go jako modem, dla oszczędności prądu podłączany do kompa kablem, zamiast wifi/bluetoth). To daje możliwość korzystania zamiennie z dwóch różnych sieci, co znacznie zwiększa możliwości. Ja konkretnie mam T-mobile i Orange i często jest tak, że  w jednej sieci jest słaby zasięg, a w drugiej OK. Lub nawet przy full w obu, w jednej potrafi się kisić, a w drugiej śmiga. Co do przepustowości, to 15Mbit down/up w mieście spokojnie uzyskuje, na wioskach jednak, jeżeli jest 5 to jest dobrze (zależy też od samej miejscówki) - ale to w 98% przypadków wystarcza.

Polecam takie rozwiązanie.

Jeżeli nie byłoby ograniczenia z prądem, to myślę, że wygodniej byłoby mieć router LTE, najlepiej z dołączaną anteną zewnętrzną. A dodatkowo jeżeli cena nie jest najważniejsza, a liczy się stabilność, to może router LTE Dual Sim i Starlinka? Zawsze któreś będzie działać :P

Pozdrowienia !

Edytowane przez PanSamochodzik (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Huawei B818. Bardzo fajny i w miarę szybki.
Pracuję czasami zdalnie z przyczepy na nim i przesyłam pliki po kilka GB i jest wystarczający.
Filmy na Netflixach i Disneyach i innych platformach działają bezproblemowo.
No oczywiście jak jest zasięg BTS-a :) 
Żeby polepszyć zasięg można dokupić antenę kierunkową - ja miałem tak zrobić, ale na razie wystarcza tak jak jest.
Używam go od pandemii od 2020 r. Przez jakieś 2 miesiące działałem tylko na nim
Grałem też w np. w COD online na PS4 i naprawdę było spoko :D

Internet kupiłem w Orange jakiś taki większy pakiet miesięczny na abonament i wsadziłem w ten router i śmiga.

Edit:
Można krosować (tak to się chyba nazywa) na nim zakresy GSM.
Bawiłem się tym trochę na początku, ale optem odpuściłem i używam ustawień fabrycznych.

Edytowane przez Bombee (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście też poszedłbym drogą dwóch operatorów do tego router/-y LTE z agregacją pasm (Orange to wspiera, Tmobile też, w Plus z tego co wiem jest z tym problem, co do Play się nie orientuję). W router 5G chyba bym się jeszcze nie pchał bo to straszna przepaść cenowa, chyba że ktoś faktycznie potrzebuje takich przepustowości (mnie te 300/50 jakie może zapewnić LTE w wersji z agregacją pasm starczyłoby w zupełności).

Dodatkowo wziąłbym taki router, któremu do pracy wystarczy zasilanie z gniazdka USB czy to w aucie czy przyczepie/kamperze z instalacji 12V.

Są naprawdę fajne rozwiązania i wcale nie drogie gdzie można dodatkowo wszelkie dodatkowe funkcjonalności typu vpn site-to-site; wsparcie dla rozwiązań typu nordvpn, surfshark czy innych tego typu i wielu inny mechanizmów/funkcjonalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam w kamperze routera Huawei B715s i od niedawna zewnętrzną antenę Poynting MIMO-3-12 o zbliżonej do dookólnej charakterystyce, zamontowaną na stałe na dachu. Router może być zasilany bezpośrednio z 12V DC i ciągnie jakoś do ok. 10W. Sam router, schowany w szafie na ubrania z tyłu wewnątrz kampera, jeszcze bez dodatkowej anteny zewnętrznej, niejednokrotnie cechował się lepszą czułością w obszarach z bardzo słabym sygnałem, niż telefony leżące np. na stoliku w kamperze, które potrafiły gubić zupełnie zasięg. Niedawno dołożona antena pozwoliła wzmocnić sygnał i tym samym uzyskiwane przepływności i stabilność połączenia (zysk anteny ok. 5dBi + dalsze ok. 3-5dB wynikające z większej wysokości anteny oraz braku tłumienia ścian kampera). Antena jest dość droga, ale to profesjonalne rozwiązanie do TIRów, kamperów, jachtów itd. i wykonanie oraz parametry są na prawdę solidne, a do tego nie boję się z tym jeździć zamontowanym na dachu. Antena jest też przygotowana pod podłączenie routera obsługującego 5G w paśmie 3400-3800MHz, czyli aktualnie wdrażanym przez wszystkich operatorów w Polsce i oferującego imponujące przepływności (ale bardzo ograniczony zasięg). Ciekawą opcją jest dostępny na większości współczesnych telefonów Wifi Calling, czyli usługa, w której do połączeń głosowych i SMS/MMS na telefonie wykorzystujemy sieć Wifi zamiast łączyć się ze stacją bazową operatora. Mając uruchomiony router z Wifi, podłączony do anteny zewnętrznej, mamy możliwość swobodnej rozmowy przez telefon w miejscach, gdzie normalnie zasięg jest zbyt słaby aby rozmawiać bez przerw i zrywania połączeń. Generalnie ze słabym zasięgiem można sobie w dużym stopniu poradzić i w sieci LTE mieć stabilne 5-10MBit download i ok. 3-4 Mbit/s upload w zdecydowanej większości miejsc w Polsce. Z obciążeniem sieci komórkowej (np. w lecie w popularnych kurortach nadmorskich, gdzie nagle z kilkuset użytkowników robi się kilka tysięcy) nie wiele można poradzić. Warto może tylko mieć na uwadze, że typowe godziny "szczytu" w ruchu internetowym w sieci komórkowej to późne popołudnie i wieczór, a zatem zwykle poza standardowymi godzinami pracy (powiedzmy od 8 do 16). Niektóre starsze routery Huawei oferowały możliwość ręcznego wymuszenia pasma pracy w LTE lub kombinacji agregowanych pasm, a to z kolei czasem pomagało "wbić" się na mniej obciążone zakresy LTE danego operatora, które domyślnie nie były wykorzystywane przez nasz router z uwagi na słaby sygnał. Gwarancji minimalnej przepływności w popularnych obszarach jednak nigdy nie ma.

20240509_165558.jpg

20240509_165918.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.