Skocz do zawartości

Większa przetwornica zasilacz z 230V na 12V


MARKON

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem po montażu dodatkowych pompek od wody, telewizora, oraz wielu innych gadżetów prąd spada mi z 12.6V na 10.4V co powoduje osłabienie w oświetleniu jak sie pompka załączy oraz wiele innych problemów, czas na wymianę przetwornicy i tu zaczyna się zwariowany świat internetu, ktoś mi polecił przetwornice 350W 35A cena ok 500zl a na internecie są dostępne też 500W 50A za 200zl więc chyba coś nie tak czy ktoś coś wymieniał i poleci czego szukać nie chce wtopić 500zl jak jest za 200zl, ale czytając po aukcjach wszystkie przetwornice są z dopiskiem przeznaczone do oświetlenia led 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Ma też ładowac akumulator, czy tylko zasilać instalacje z urzadzeniami 12V?

Tylko urządzenia 12V  

- 3 pompki wody 

- 6 gniazd uzb 

- 2 termometry

- 4 lampy led oświetlenia i 2 małe nocne 

Do aku mam dodatkowy prostownik 4 lub 8A 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz za małą moc transformatora w zasilaczu przyczepy. Na mim winna być naklejka z podaną moc (np 20VA lub 230/12 20VA). Wystarczy go wymienić na transformator o większej mocy. Zsumuj prądy pobierane przez  odbiorniki  i pomnóż prze 12, i z tego weź 80%, i będziesz miał moc potrzebnego transformatora.  80% bo nie wszystkie odbiorniki będą załączone jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli na tym zasilaczu jest jakaś naklejka to zrób zdjęcie, głównie chodzi mi po podawane napięcie, czy to jest równe 12V, czy coś więcej

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MARKON napisał(a):

ktoś mi polecił przetwornice 350W 35A cena ok 500zl a na internecie są dostępne też 500W 50A za 200zl

CCC, ale niekoniecznie będzie to samo. 

Do zasilania z 230V przemiennego takich układów jak np. pompki wody powinna być w zasilaczu/transformatorze/przetwornicy separacja galwaniczna (żeby nawet w razie awarii na wejściu, 230V nie przeszło na wyjście), a już samo to to już inna półka cenowa, powiedzmy, że spokojnie razy dwa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym za spadki obwinił przewodziki klasy "kabel telefoniczny" a nie nie wydajny zasilacz, zasadniczo żadna pompka nie ciągnie 10A a spadki napiec to najczęściej przyczyna jest w średnicy przewodu. (zbyt małej). Poza tym o wiele lepszym rozwiązaniem niż dodatkowy zasilacz będzie podpięcie akumulatora jako buforowego dla całego układu zasilania 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MARKON napisał(a):

W orginale jest 90W 10A

To przy dużym obciążeniu  (10A) masz tylko 9 V. Ale moim zdanie taki zasilacz  90W winien spokojnie wystarczyć do zasilania odbiorników, o których piszesz. Jeżeli daje na wyjściu 12 V. Już tu napisano pewnie za mały przekrój przewodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystko łacznie z TV (2-3A), zasilaczami USB (zasilacz QC to 1,5A na gniazdo, zwykły ok. 1A, PD do 5-6A), ew. jeszcze np. radio typu samochodowego (2-3A), parę gadżetów (np. dongle smart TV ok. 1-1,5A) plus oświetlenie i pompki (jedna to od 1,5 do 3A) leci z 12V, a zasilacz ma 90W czyli raptem realne 7-7,5A (10A to zabezpieczenie) to raczej nie przewody, a mała moc zasilacza/trafo.

Włączony TV, parę punktów ledowych, ładujący się tablet czy komórka przez QC, parę bagatelnych poborów (zasilacz anteny, zasilanie czujnika LPG po 0,1A każdy) i start banalnej pompki wody może już powodować zbliżenie się do max możliwości trafo/zasilacza i spadek napięcia. 

Nie wiem jak tutaj, ale u mnie zasilanie 12V DC do oświetlenia i gniazd np. USB, wykorzytuje fabryczne okablowanie i przewodu cieńszego niż 1,5mm2 nie uświadczyłem, a taki przekrój pozwalałby z powodzeniem zasilać pojedynczy punkt całą mocą tego zasilacza. 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czyś napisał(a):

Jak wszystko łacznie z TV (2-3A), zasilaczami USB (zasilacz QC to 1,5A na gniazdo, zwykły ok. 1A, PD do 5-6A), ew. jeszcze np. radio typu samochodowego (2-3A), parę gadżetów (np. dongle smart TV ok. 1-1,5A) plus oświetlenie i pompki (jedna to od 1,5 do 3A) leci z 12V, a zasilacz ma 90W czyli raptem realne 7-7,5A (10A to zabezpieczenie) to raczej nie przewody, a mała moc zasilacza/trafo.

Włączony TV, parę punktów ledowych, ładujący się tablet czy komórka przez QC, parę bagatelnych poborów (zasilacz anteny, zasilanie czujnika LPG po 0,1A każdy) i start banalnej pompki wody może już powodować zbliżenie się do max możliwości trafo/zasilacza i spadek napięcia. 

Nie wiem jak tutaj, ale u mnie zasilanie 12V DC do oświetlenia i gniazd np. USB, wykorzytuje fabryczne okablowanie i przewodu cieńszego niż 1,5mm2 nie uświadczyłem, a taki przekrój pozwalałby z powodzeniem zasilać pojedynczy punkt całą mocą tego zasilacza. 

 

Nawet nie jest 10 A a 60W 5A

20240604_211619.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MARKON napisał(a):

Mam taki zasilacz tylko 500w i chyba drugi raz nie kupiłbym go. Wszystko pięknie działa (nie ładowałem jeszcze aku) ale za szybko załącza się wentylator. Wystarczy włączyć listwę ledową ok. 3m (5w/m), pewnie w tym czasie też praca lodówki kompresorowej i już słychać wentylator. Mam go zabudowanego w części mieszkalnej a nie w bagażniku i jest to zdecydowanie uciążliwe, zwłaszcza na południu gdzie pogoda dopisuje. Nie sprawdzałem jeszcze czy można przestawić temperaturę załączenia. Poza tym działa jak należy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.