Skocz do zawartości

HUD OBD czyli wyświetlacz prędkości


Rekomendowane odpowiedzi

Temat stricte motoryzacyjny i do niedawna dla mnie gadżeciarski. Trafiłem jednak na recenzję, w której ktoś opowiedział o korzyści zwiazanej z możliwością stałej obserwacji drogi, przy jednoczesnej kontroli prędkości i trafił to do mnie, bo nawiązał do pogarszającej się z wiekiem regulacji ostrości oczu. Utrata uwagi na drodze zawsze jest niebezpieczna, a kierując zestawem dla mnie jeszcze istotniejsza.

Postanowiłem sprawdzić i zamówiłem jedno z najtańszych urządzeń za mniej niż 50zł.

Na testy poszła poczciwa Honda Civic 2004. Wpięcie wtyczki w OBD od razu uruchomiło HUD i wskazało napięcie akumulatora, po odpaleniu pomigało chwilę i przeszło w tryb wyświetlania prędkości + graficzny wskaźnik obrotów (to przełom bo Civic nie ma obrotomierza 😂).

IMG_0047.thumb.jpeg.012ea14905ee304fb1a84edff83e3b3b.jpeg

Wyjazd na test i wszystko działa, widać dobrze nawet w pełnym słońcu

IMG_0048.thumb.jpeg.e86327b7d9b374aa64c130c965cb8a8f.jpeg

W nocy automatycznie się ściemnia

IMG_0061.thumb.jpeg.8b4f077837582eb6d9386917f0230f77.jpeg

W zestawie jest kawałek folii do naklejenia w miejsce projekcji, aby zniwelować podwójny obraz w szybie. Nakleję, jak upewnię się co do miejsca.

Z minusów:

1. Brakuje przysłony samego wyświetlacza i może w niektórych autach razić ( łatwo coś dorobić).

2. Podaje kilka km wyższą prędkość niż licznik, jednak odkryłem, że mój licznik zaniża prędkość względem GPS, zatem HUD jest ciut "szybszy" od GPS.

 

Podsumowując

Ciekawy i przydatny wynalazek, faktycznie pozwala 100% zachować skupienie na drodze przy jednoczesnym kontrolowaniu prędkości.  Niski koszt, czas montażu poniżej 5 minut. 

Podczas holowania można wyświetlać inny ważny parametr jakim jest temperatura.

W holowniku obowiązkowo też będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary telefon można do tego użyć, są apki, nawet testowałem, ale dedykowane urządzenie będzie fajniejsze. Telefon trzeba ręcznie włàczac/wyłączać, jak się deska i telefon od słońca nagrzeje to już w ogóle kaplica.

Czy są jakies opcje konfiguracji wyświetlanych elementów? Korekty predkości ITP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Czy są jakies opcje konfiguracji wyświetlanych elementów? Korekty predkości ITP?

Są stałe konfiguracje

IMG_0065.thumb.jpeg.9aced22252dbaa6caf9bee221fc01ed5.jpeg

Korekt raczej nie ma

2 godziny temu, marychaweekend napisał(a):

Podeślesz nazwę i sklep?
 

Model WYOBD M6 OBD2 
Kupiony na Ali z dostawą po 2 dniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna zaleta tego urządzenia, kiedy rano otwieram samochód wyświetlacz informuje mnie o napięciu akumulatora, to może być przydatne kiedy zimą bieżąca eksploatacja nie pozwala doładować do pełna akumulatora i zbliżamy się do granicy rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł wreszcie drugi HUD na testy.

Wersja minimalistyczna, wyświetla tylko jeden parametr, tu prędkość:

IMG_0118.thumb.jpeg.a877ce07771383a3385e5ac708f2646d.jpeg

Oczywiście można wybrać sporo parametrów

IMG_0121.thumb.jpeg.95998e7292000e750dfbbe5058c78784.jpeg

 

@Łza Włóczynutka ten model ma korektę wszystkich parametrów. Prędkość podobnie jak poprzedni podaje zgodną z GPS.

Ten model posiada praktyczną osłonkę i leżąc prawie płasko nie razi bezpośrednio.

Na zdjęciu leży w podkładce poprzedniego, sam montowany jest na taśmie dwustronnej.

IMG_0119.thumb.jpeg.c366045d528d8285b9d3785ba44bcc5f.jpeg

Oba modele mają folię na szybę aby prawidłowo wyświetlać obraz.

To będzie idealny dodatek do holownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.