Skocz do zawartości

Podłaczenie Paneli Solarnych do Kampera - NORDELETTRONICA NE 356T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem od niedawna właściciel kampera w któym nie ma paneli solarnych i chciałbym podłączyć je do  istniejącej  instalacji.

Panele  sa juz zamontowane (2x130w) wraz z regulatorem napięcia ( VICTRON 100/20A) i została kwestia podpięcia się do instalacji a jestem laikiem w tych sprawach.

W kamperze jest zamontowane :

1) Energoblok Nordelettronica (NE356T)

2) ładowarka (zasilacz) Nordelettronica (NE287 21A)

3) Akumulator Hotelowy AGM 100Ah

Schemat instalacji wraz z energoblokiem : IMG_0899.thumb.JPEG.9f530bb20ffb350c62fd8bad9e0a75d9.JPEG

 

 

Gdzie najlepiej wpiąć  w instalacje? Czy można bezpośrednio z regulatora do akumulatora hotelowego ??

Czy takie podpięcie nie będzie w niczym kolidowało np. w czasie jazdy samochodem kiedy będzie ładowany akumulator hotelowy z alternatora i jednocześnie z solara ?

Czy moze pod Energoblok (NE 356T) ? W instrukcji doczytałem ze jest miejsce (JP16) z opisem SOLAR PANEL  ?

Schemat NE356T IMG_0898.thumb.JPEG.54d4195ebb98179ab94142e8bc0b987f.JPEG

Proszę o  wszelkie uwagi i pomoc w temacie.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr F napisał(a):

Gdzie najlepiej wpiąć  w instalacje? Czy można bezpośrednio z regulatora do akumulatora hotelowego ??

To jest chyba najprostsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie. Oczywiście przy klemie + musisz dać bezpiecznik i cała zabawa to jaki tam dać? Ja dałem przewymiarowany w stosunku do możliwości regulatora, bo jak bezpiecznik się przepali, to regulator straci dostęp do AKU, co może spowodować uszkodzenie regulatora.

5 godzin temu, Piotr F napisał(a):

Czy takie podpięcie nie będzie w niczym kolidowało np. w czasie jazdy samochodem kiedy będzie ładowany akumulator hotelowy z alternatora i jednocześnie z solara ?

Wedle tego forum nie będzie kolidowało, sam mam na stałe podłączoną ładowarkę AKU i regulator  :ok:

5 godzin temu, Piotr F napisał(a):

Czy moze pod Energoblok (NE 356T) ? W instrukcji doczytałem ze jest miejsce (JP16) z opisem SOLAR PANEL  ?

Wydaje mi się, że tutaj podłączasz bezpośrednio panel (bez regulatora). Masz dane, jak mocny panel możesz podpiąć? Skoro masz cały zestaw z dobrym regulatorem, to ja bym pozostał przy bezpośrednim podłączeniu do AKU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje , zastanawiam sie tylko jak przy tym  bezpośrednim podłączeniu się pod akumulator , jak z ładowaniem akumulatora samochodowego za pośrednictwem solar podczas postoju ? Raczej nie będzie ładowany ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr F napisał(a):

Dziękuję za informacje , zastanawiam sie tylko jak przy tym  bezpośrednim podłączeniu się pod akumulator , jak z ładowaniem akumulatora samochodowego za pośrednictwem solar podczas postoju ? Raczej nie będzie ładowany ?

 

Patrząc na schemat, gdzie obydwa aku są wpięte w energoblok, AKU samochodu raczej nie będzie ładowany przez solar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.