Skocz do zawartości

Zabudowa Kombi


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak w temacie zaczynam projekt zabudowy łózka w samochodzie kombi. Na początek ma to być wersja budżetowa, czyli gołe łóżko podniesione 20-30cm ponad podłogę, z ewentualną możliwością późniejszej rozbudowy o szuflady i inne bajery.

Główne założenie, że ma to być łatwo rozkładane i składane, więc nie chciałbym budować stałej skrzyni, a raczej kilka płyt składanych ze sobą za zamki/zakładki, a na to trzy górne płyty pod materac.

Poniżej przykładowe zdjęcie, od którego na początek się chcę wzorować. Pacjent to będzie Vw Caddy

image.png.dd320ea8b94f67bce380011c356b6fea.png

Teraz pytania na początek dotyczące doboru materiału:

1. Sklejka, czy może jakaś inna płyta?

2. Jaka grubość ( w zal. od punktu 1) przy założeniu szerokości ok. 100-110cm pomiędzy podporami i zakładając pełne, wzdłużne podparcie (nie jak na zdjęciu)?

3. Czy jeśli sklejka to czy z powłoką antypoślizgową, czy lepiej goła?

4. Czy stosować jakieś malowanie/lakierowanie lub inny typ konserwacji, czy lepiej/zdrowiej bez żadnej chemii?

5. Zawiasy punktowo, jak na zdjęciu, czy lepiej taśmowe?

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez parę lat jeździłem fordem grand connect, więc auto mniej więcej wielkości caddy.

1. Możesz użyć czegonchcesz, jeśli ma być trwałe to najlepiej sklejka, ale jak ma być budżetowo to może być płyta meblowa albo nawet OSB. Ja miałem przez pewien krótki czas płyty OSB do której spinkami tapicerskimi była przytapiceroeana wykładzina podłogowa. Więc było tanio i w miarę estetycznie i praktycznie. 

2. Sklejka 15mm, OSB około 20mm,nplyty meblowe zdaje się są tylko w jednej grubości, nie pamiętam dokładnie chyba 18mm

3. goła, nie będziesz na tym palet wozić, antypoślizgowe są po to żeby się ładunek w dostawczakach i tirach nie przesuwal.w czasie jazdy

4. Imho bez znaczenia

5. nie wiem 😅

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej gruby materac dmuchany? Znajomi tak podróżują... bez ceregieli ze sztywnym stelażem i więcej miejsca do sufitu. Wcześniej  Peugeot Partner, a teraz bliźniacza Toyota Proace .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Przez parę lat jeździłem fordem grand connect, więc auto mniej więcej wielkości caddy.

1. Możesz użyć czegonchcesz, jeśli ma być trwałe to najlepiej sklejka, ale jak ma być budżetowo to może być płyta meblowa albo nawet OSB. Ja miałem przez pewien krótki czas płyty OSB do której spinkami tapicerskimi była przytapiceroeana wykładzina podłogowa. Więc było tanio i w miarę estetycznie i praktycznie. 

2. Sklejka 15mm, OSB około 20mm,nplyty meblowe zdaje się są tylko w jednej grubości, nie pamiętam dokładnie chyba 18mm

3. goła, nie będziesz na tym palet wozić, antypoślizgowe są po to żeby się ładunek w dostawczakach i tirach nie przesuwal.w czasie jazdy

4. Imho bez znaczenia

5. nie wiem 😅

Dzięki.

Sklejka wydaje się wytrzymalsza na zginanie. I teraz się jeszcze wyjaśniło... Z tyłu (od strony klapy) nie będzie poprzeczki, ewentualnie jakaś listwa drewniana dokręcona do sklejki, aby usztywnić wolną krawędź. Czy sądzisz, że ta sklejka 15mm będzie ok, czy dać coś bliżej 20mm?

PS. Z tą wykładziną fajny pomysł. Będzie elegancko wyglądało. Tylko by musiało być na tyle cienkie, żeby nie ograniczało możliwości złożenia zawiasu o 180 stopni. 

35 minut temu, rumpel napisał(a):

Nie lepiej gruby materac dmuchany? Znajomi tak podróżują... bez ceregieli ze sztywnym stelażem i więcej miejsca do sufitu. Wcześniej  Peugeot Partner, a teraz bliźniacza Toyota Proace .

Chodzi o to, żeby mieć przestrzeń ładunkowa pod spodem (jakieś skrzynki z przydasiami). No i najważniejsze, siedzeń nie wyciągamy. 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zrobioną taką zabudowę wyciąganą , rama z profili stalowych wypełnienie sklejka z warstwą antypoślizgową . Po złożeniu zabudowy do bagażnika auto było nadal pięcioosobowe.  Fajny patent na weekendy , korzystaliśmy w dwie osoby dorosłe + małe dziecko .

 

DSC_5091.JPG

DSC_5081.JPG

DSC_5099.JPG

DSC_5094.JPG

DSC_5075.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imho to 15mm wystarczy: moim transicie 15mm użyłem do podstawy pod brodzik, ale osłabiłem je przez wycięcie otworów. Al jak stoisz to cały ciężar ciała idzie na kilkanaście cm kwadratowych stopy, a jak leżysz to się rozkłada na całą powierzchnię leżących zwłok ;)
15mm to już bardzo solidna sklejka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Suzu4x4 napisał(a):

Miałem zrobioną taką zabudowę wyciąganą , rama z profili stalowych wypełnienie sklejka z warstwą antypoślizgową . Po złożeniu zabudowy do bagażnika auto było nadal pięcioosobowe.  Fajny patent na weekendy , korzystaliśmy w dwie osoby dorosłe + małe dziecko .

 

DSC_5091.JPG

DSC_5081.JPG

DSC_5099.JPG

DSC_5094.JPG

DSC_5075.JPG

Toż to wypas. Aż tak tonie planuję. U mnie ma być parę wyciętych płyt i parę zawiasków. 

 

1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

imho to 15mm wystarczy: moim transicie 15mm użyłem do podstawy pod brodzik, ale osłabiłem je przez wycięcie otworów. Al jak stoisz to cały ciężar ciała idzie na kilkanaście cm kwadratowych stopy, a jak leżysz to się rozkłada na całą powierzchnię leżących zwłok ;)
15mm to już bardzo solidna sklejka. 

Ok, póki co zaczynam z 18mm. Będzie solidniej jak ją powycinam dla wentylacji. Trzeba też założyć, że zanim sie położysz to wchodzisz tam na czworakach, czy jakoś i wtedy ciężar nie jest tak równomiernie rozkładany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.