Skocz do zawartości

Victron smartsolar 75/10 ustawienia


Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy mozecie jak ustawić aplikację victrona pod moj zestaw?  Zdjecia ponizej. Glównie chodzi o te dwie zakładki w aplikacji Dzięki za pomoc. 

IMG_20240223_222453.jpg

IMG_20240223_222559.jpg

Screenshot_2024-02-23-22-39-28-275_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Screenshot_2024-02-23-22-39-36-497_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Edytowane przez grotaczarka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytania pierwsze:

Jak będzie wykorzystywany ten akumulator ? Jako źródło dla zasilania lampek czy bardziej prądożernych urządzeń ?

Do jakiego stopnia rozładowania będzie doprowadzany w jednym cyklu?

Bo to jest akumulator "do zadań specjalnych".

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tofel napisał(a):

Witam.

Pytania pierwsze:

Jak będzie wykorzystywany ten akumulator ? Jako źródło dla zasilania lampek czy bardziej prądożernych urządzeń ?

Do jakiego stopnia rozładowania będzie doprowadzany w jednym cyklu?

Bo to jest akumulator "do zadań specjalnych".

Oswietlenie, ładowarki, yeticool bx40, laptop, pompka wody, spluczka, wentylator od trumy do rozprowadzenia ciepła na 230v. Do aku podpięta przetwornica 500w pelny sinus. Żadnych pradozernych urządzeń. Ogrzewanie i lodowka na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może tak:

Stan naładowania

12.84 V - 100%

12.65 V - 75%

12.18 V - 50%

11.82 V - 20%

Ten akumulator może być rozładowany do 80 DoD.

Z głębokiego rozładowania (poniżej 50% SoC) powinien być ładowany prądem 0.4C czyli 25A !

Przy pracy buforowej (faza FLOAT dla ładowarki lub regulatora solarnego) prąd podtrzymania powinien zostać zapewniony na poziomie od 2 do 5 A.

W przypadku płytkiego rozładowania na poziomie od 5% do 10% można szybko przechodzić do fazy "podtrzymania" bez konieczności zachowania wysokoprądowego wspomagania.

Celowo podałem progi napięciowe, bo. nie wiem jaki będzie drenaż prądowy w ciągu dnia tzn ile Ah będzie codziennie pobierane.

Tylko mała uwaga.

Napięcie sprawdzamy dopiero min po ok. 3 godzinnym odpoczynku akumulatora. Pod różnym obciążeniem (np. lampka albo laptop) chwilowe napięcie na akumulatorze będzie odmienne od jego faktycznego stopnia naładowania (normalna sprawa).

Jeśli zaś nie ma takiej sytuacji w której akumulator nie jest obciążany, to albo dokonamy wyboru trybu ładowania w trybie pracy cyklicznej lub wybieramy pracę jak dla podtrzymania wraz z obecnością prądu upływu.

 

To mam teraz prośbę by włączyć w aplikacji tryb ekspercki i zrobić zrzuty tak by było widać wszystkie opcje w pierwszej zakładce "bateria".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tofel napisał(a):

To mam teraz prośbę by włączyć w aplikacji tryb ekspercki i zrobić zrzuty tak by było widać wszystkie opcje w pierwszej zakładce "bateria".

 

Screenshot_2024-02-24-00-00-46-793_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Screenshot_2024-02-24-00-00-53-878_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Screenshot_2024-02-24-00-02-02-013_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Edytowane przez grotaczarka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

No to od samej góry

Napięcie -12V

Prąd max - 10 A

Ustawienie akumulatora - użytkownika

I teraz mamy dalej

Napięcie absorbcji - 14,7V (może być 14,8V)

Napięcie FLOAT - 13,8V

Napięcie wyrównania - 14,7 (14,8) nie więcej !!!

Przesunięcie re-Bulk - 0,3V

Czas absorbcji - Adaptacyjna (na razie)

Max czas absorbcji - bez zmian (na razie)

Prąd końcowy - wyłączony

Procentowy wskaźnik wyrównania - 0%

Automatyczne wyrównanie - wyłączone

Tryb zatrzymania wyrównania - bez zmian

Max czas wyrównania - bez zmian

Ręczne wyrównanie - nie dotykamy

Kompensacja temp - bez zmian

Odcięcie przy niskiej temp - wyłączone

 

Fazy "wyrównania" dla AGM-ów nie stosujemy. Stąd prąd tej fazy "0", napięcie takie samo jak dla fazy absorbcji.

 

No to wracamy do "ustawienia akumulatora" i wybieramy "stwórz ustawienie" i zapisujemy pod własną nazwą co by nam nastawy nie uciekły.

Poniżej zrzuty z aplikacji monitorującej napięcie na zespole akumulatorów ODX-AGM34R ( razem 210 Ah)

Absorbcja w automacie

IMG_4387.thumb.PNG.b8f88dd3e93b301fd581d7c1086373bb.PNG

 

Napięcie FLOAT

IMG_4388.thumb.PNG.4692382df0ae25566ceea36ab0465aea.PNG

 

I teraz najważniejsze.

Można w przyszłości manipulować czasem trwania absorbcji, regulować napięcie powrotu do początkowej fazy "bulk" oraz/albo włączać i zwiększać wartość prądu upływu tak, aby uzyskać pełne naładowanie chociażby przez krótka chwile (no chyba że pobór prądu będzie obecny stale ale słońce i tak zachodzi).

Rano u mnie jest tak (nie forsuję dłużej absorbcji ani nie zwiększam napięcia float) - system startuje z napięciem początkowym 13 V. Drugi system jest w fazie dostrajania zespołu baterii.

IMG_4389.thumb.PNG.7f0b2b154b2025940d01ca4916037b4c.PNG

 

To co powyżej to taki "pakiet danych startowych".

Dopiero po rozpoczęciu użytkowania i obserwacji sposobu korzystania z akumulatora możliwe będzie dostrajanie systemu.

 

ps. Jak coś pominąłem, to śmiało pytaj.

Pozdrawiam

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tofel napisał(a):

OK.

No to od samej góry

Napięcie -12V

Prąd max - 10 A

Ustawienie akumulatora - użytkownika

I teraz mamy dalej

Napięcie absorbcji - 14,7V (może być 14,8V)

Napięcie FLOAT - 13,8V

Napięcie wyrównania - 14,7 (14,8) nie więcej !!!

Przesunięcie re-Bulk - 0,3V

Czas absorbcji - Adaptacyjna (na razie)

Max czas absorbcji - bez zmian (na razie)

Prąd końcowy - wyłączony

Procentowy wskaźnik wyrównania - 0%

Automatyczne wyrównanie - wyłączone

Tryb zatrzymania wyrównania - bez zmian

Max czas wyrównania - bez zmian

Ręczne wyrównanie - nie dotykamy

Kompensacja temp - bez zmian

Odcięcie przy niskiej temp - wyłączone

 

Fazy "wyrównania" dla AGM-ów nie stosujemy. Stąd prąd tej fazy "0", napięcie takie samo jak dla fazy absorbcji.

 

No to wracamy do "ustawienia akumulatora" i wybieramy "stwórz ustawienie" i zapisujemy pod własną nazwą co by nam nastawy nie uciekły.

Poniżej zrzuty z aplikacji monitorującej napięcie na zespole akumulatorów ODX-AGM34R ( razem 210 Ah)

Absorbcja w automacie

IMG_4387.thumb.PNG.b8f88dd3e93b301fd581d7c1086373bb.PNG

 

Napięcie FLOAT

IMG_4388.thumb.PNG.4692382df0ae25566ceea36ab0465aea.PNG

 

I teraz najważniejsze.

Można w przyszłości manipulować czasem trwania absorbcji, regulować napięcie powrotu do początkowej fazy "bulk" oraz/albo włączać i zwiększać wartość prądu upływu tak, aby uzyskać pełne naładowanie chociażby przez krótka chwile (no chyba że pobór prądu będzie obecny stale ale słońce i tak zachodzi).

Rano u mnie jest tak (nie forsuję dłużej absorbcji ani nie zwiększam napięcia float) - system startuje z napięciem początkowym 13 V. Drugi system jest w fazie dostrajania zespołu baterii.

IMG_4389.thumb.PNG.7f0b2b154b2025940d01ca4916037b4c.PNG

 

To co powyżej to taki "pakiet danych startowych".

Dopiero po rozpoczęciu użytkowania i obserwacji sposobu korzystania z akumulatora możliwe będzie dostrajanie systemu.

 

ps. Jak coś pominąłem, to śmiało pytaj.

Pozdrawiam

Dzięki wielkie. Nie spodziewałam się tak szerokiego opisu. Jutro się podłącze i wpisze ustawienia. Kończę powoli instalację i szykuje sie na nowy sezon. Jeszcze raz dzieki za poswiecony czas. Ostatnie pytanko. Wyjscie load. Tam zostawic battery life? 

Screenshot_2024-02-24-06-01-30-716_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Edytowane przez grotaczarka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Tofel napisał(a):

Bo to jest akumulator "do zadań specjalnych".

Możesz Grzegorz rozwinąć ten wątek ?

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2024 o 05:55, grotaczarka napisał(a):

Ostatnie pytanko. Wyjscie load. Tam zostawic battery life? 

Screenshot_2024-02-24-06-01-30-716_com.victronenergy.victronconnect.jpg

Witam.

W początkowej fazie eksploatacji "systemu" wybór funkcji "Battery Life" jest wskazany z punktu widzenia ochrony akumulatora.

Należy jednak mieć na uwadze, że to kontroler będzie decydował czy zasilać odbiorniki podłączone do wyjścia LOAD.

Algorytm ładowania (gdy zajdzie taka sytuacja) będzie podwyższał próg napięcia wyłączania wyjścia w sytuacji gdy kontrolerowi nie uda się naładować akumulatora do pełna (tryb FLOAT, prąd ładowania 0A). W miarę poprawy sytuacji energetycznej akumulatora będzie stopniowo obniżał próg wyłączania wyjścia LOAD umożliwiaj w ten sposób na dłuższe korzystanie z urządzeń podłączonych do tego wyjścia. Funkcja Battery Life przyjmuje za punkt odniesienia jednokrotne naładowanie akumulatora do wartości 100% przynajmniej raz w tygodniu.

Nie należy brać za jedynie słuszne rozwiązanie które ja wybrałem: odbiorniki 12V zasilam bezpośrednio z akumulatora.

Odbiorniki 230V mam z przetwornicy podpiętej bezpośrednio pod akumulator.

Przykład:

Do wyjścia LOAD mamy podłączoną na stałe ładowarkę do telefonu a w niej wpięty telefon.

Jeśli system nie naładuje akumulatora przez 24h, mocno podwyższy próg wyłączenia wyjścia LOAD i wyłączy wyjście. Na następny dzień określi stopień naładowania akumulatora gdy system startuje i tak będzie regulował próg odcięcia, jak będzie rosła wartość SoC (poziom naładowania) każdego poranka. Być może wcześniej włączy wyjście LOAD, ale gdy przysłowiowa ładowarka do telefonu znowu w nocy wydrenuje akumulator, następnego ranka granica aktywacji wyjścia LOAD zostanie podniesiona, bo system wystartuje ze stanu niższego naładowania akumulatora. Może zaistnieć sytuacja, gdy nasz telefon będzie ładowany z przerwami.

Podsumowując, nie chodzi tu o próg napięcia zadziałania wyjścia LOAD jaki my widzimy, tylko o to z jakiego poziomu wystartuje kontroler rano i czy zostanie osiągnięty poziom pełnego naładowania akumulatora.

W innych trybach aktywacji wyjścia LOAD możemy mieć sytuację, w której z powodu większego i dłużej trwającego obciążenia przy jednoczesnym mniej efektywnym ładowaniu (gorsze warunki nasłonecznienia) będziemy użytkowali akumulator w stanie stałego niedoładowania.

 

Zerknij również tutaj:

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Tofel (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BuryKocur

W największym skrócie - dual AGM.

Akumulatory Odyssey dedykowane są do zasilania odbiorników które często są uruchamiane, gdzie prąd rozruchu jest wysoki i gdy okres pracy jest krótki.

Innymi słowy - obciążane są silnie i bardzo często a okres w którym są doładowywane trwa stosunkowo krótko.

Stosowane są w pojazdach policyjnych, straży pożarnej, służby medycznej. Służą do rozruchu dużych silników. Stosowane są m.in. w transporcie drogowym - uruchamianie agregatów chłodniczych (pracujących w cyklach). Akumulatory te określne są jako Start-Stop & Deep Cycle.

To zapewne jest Ci wiadome.

IMG_4403.JPG.a589c1005c37b50206fec26fd9836431.JPG

 

Akumulatory Odyssey wykonane są jako TPPL AGM2 (gęsto upakowane cienkie płyty ołowiowe)

Żywotność dla akumulatorów ołowiowych z grubsza wygląda tak

IMG_4407.JPG.e440377cc2275aceb0a94d7776e028cb.JPG

To dla PC-2150 i całej serii Extreme producent podaje (dla ładowania 1C)

80% DoD - 400 cykli

50% DoD - 900 cykli

20% DoD - ponad 2000 cykli

I trochę innych danych:

Dla tego typu akumulatora producent deklaruje akceptowalny prąd ładowania 50 A - 05.C - pełne naładowanie w 2 godz

W danych akumulatora widnieje również zapewnienie o trwałym wydatku prądowym:

Reserve capacity (dla 25A) - 205 minut.

Mamy zatem 3.5 godz x 25A = ponad 80 Ah. Producent gwarantuje żywotność (cykle/lata) przy użytkowaniu z rozładowaniem do 80% DoD

Porównanie z pierwszym z brzegu

Varta Silver A5 AGM 95Ah Start-Stop

Prąd rozruchowy 850 vs 1150 A

Waga 26.4 vs 35.3 kg

Żywotność - brak danych

 

I kolejna ciekawa sprawa - producent deklaruje trwałość naładowania - 2 lata leżakowania nie powinny spowodować spadku naładowania poniżej 12.65V.

 

W tym konkretnym przypadku są dwa "ale"

- waga akumulatora

- cena, np. https://allegro.pl/oferta/akumulator-odyssey-agm-pc2150-100ah-2150a-yts5-5-12396855834

 

Co do mnie - no cóż, rozpocząłem przygodę z LifePO4 ;)

Info dla @grotaczarka : fundamentalna różnica pomiędzy akumulatorami AGM (i wszystkimi LA) a LifePO4 - te drugie nie muszą być ładowane do maxa. Czują się dobrze zarówno w stanie 20% SoC jak i przy 80% pełnego naładowania. O innych różnicach wspominać nie trzeba - przy pierwszym kontakcie są od razu odczuwalne :D.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tofel napisał(a):

największym skrócie - dual AGM.

Grzegorz - bardzo Ci dziekuję za info.

Ja w przyczepce oraz na jachcie mam typowe AGM 100 Ah z prądem rozruchu 760 A i mnie one do moich potrzeb wystarczają.

Jachtowe mają za sobą 7 lat - na zimę ich nie wyjmuję - co mniej/więcej miesiąc kolega załącza mi ładowanie ze słupka a poza tym są stale pod solarem - ile daje/tyle daje, ale w zimie coś  tam daje.

Pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.