Skocz do zawartości

Chausson 720 lub Challenger 380 fabryczna instalacja solarna ?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry, 

Witam szanowne grono i z zapytaniem dotyczącym instalacji solarnej w grupie trigano się do Was zwracam. Mam Challenger 380 z 2021 roku (bliźniak Chaussona 720) i przygotowuje się do rozpoznania tematu doposażenia mojego modelu w panel solarny. Według instrukcji producenta, samochód był przygotowany (przynajmniej jeżeli chodzi o okablowanie) fabrycznie i można by było użyć istniejącej instalacji....

Z informacji, które udało mi się do tej pory znaleźć to "kablowe gniazdo" w górnej szafce nad zlewem - po lewej stronie...

image.thumb.png.b6eac9c3f381ee9309febdd091493bc9.png

Ale wśród tej plątaniny nie jestem wstanie rozpoznać, które to by miały być te preinstalowane przez producenta kable solarne i gdzie ewentualnie jest ich drugi koniec.

I tutaj pytanie do osób, które może w ramach Chaussona (720 lub inne) mogą podpowiedzieć:

1) Gdzie szukać przewodów przy dachu i w jakim miejscy najlepiej zrobić przejście do zabudowy (o ile nie w tej szafce) ?
2) Jeżeli są te przewody solarne poprowadzone - to w którym miejscu zabudowy są zakończone ?
3)  zakładając ze to miejsce z pkt.2 jest dobre do zamontowanie regulatora MPPT, to jak producent przewidział wpięcie 12v z regulatora MPPT w instalacje ?
 
Ewentualnie, może wiecie jak najlepiej sprowadzić kable z tego miejsca w dół zabudowany pod zlew - z tego miejsca już sobie poprowadzę gdzie chcę...
poglądowo jak na fotce poniżej - w tej rewizji wygląda na to, że jest jakiś kanał w dół między kuchnią a prysznicem.... ale jak próbowałem poprowadzić tam 2 przewody solarne to po jakiś 120-130cm się przyblokowały i chyba za wąsko tam jest żeby wepchnąć 2x6mm2 w peszlu.
image.thumb.png.b4c137606089c46f4e152f3b6a31d8f7.png
 
z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Tomek
Edytowane przez Tomasz Maciejewski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Voku,

Po stronie lodówki jest rzeczywiście przejście antenowe. Po 3ech godzinach okazuje się, że dostęp do tego kanału jest łatwiejszy od strony prysznica.

Po odkręcaniu plastikowego panelu jest ładny dostęp i można sprowadzić przewody. Temat do zamknięcia kabel już poprowadzony w miejsce gdzie będzie regulator.

 

Dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.