Skocz do zawartości

Poziomowanie kampera/przyczepy


Trucker Hiob

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt nie lubi zjeżdżać z łóżka w czasie snu, ani rozlewającej się zupy, bo stolik nie jest poziomy, dlatego w kamperku zawsze jest przydatny jakiś zestaw do poziomowania. Niektóre pojazdy z górnej półki mają jakieś hydrauliczne, czy pneumatyczne systemy wbudowane fabrycznie, przyczepki czesto mają mechaniczne nóżki z regulacją, ale np. kampervany są skazane na podkładanie czegoś pod koła. 

Ja od początku miałem komplet "klocków lego" - 10 kwadracików o wyskokości 2,5 cm każdy, które można układać jeden na drugim, w piramidkę, i podnieść koło o, powiedzmy, 10 cm. Działa to dobrze, ale same klocki nie są niezniszczalne - gdy je kładziemy na nierównym, kamienistym podłożu, wyginają się i potem je trudni ze sobą "skleić". 

Dodatkowo ostatnio zainteresowałem się poduszkami pneumatycznymi pod koła. Są u nas dostępne niemieckie, ale ich wadą jest wysoka cena - w Niemczech 120-150 euro. Natomiast na Amazon znalazłem jakieś chińskie poduszki, może nie tak dobre jak te niemieckie, ale znacznie tańsze - 50 USD za dwie sztuki, więc je zaraz kupiłem i przetestrowałem w moim vanie. 

Jak je podłożyłem pod koła z boku, podniosłem go o ponad 12 cm, gdy pod przednie koła - 14,5 cm, a gdy pod tylne - ponad 11 cm. Mój van jest ciężki, tylna oś waży 2700 kg, stąd słabszy wynik niż z przodu. 

Połączyłem też oba sposoby, kładąc poduszkę na klocki. Klocki podniosły koło o 10 cm, poduszka dodatkowo o 7, więc cale koło uniosło się o 17 cm. 

Wydaje mi się, że "klocki" są łatwiejsze w użyciu, ale i poduszki mogą się dodatkowo przydać, gdy trzeba będzie trochę wyżej podnieść auto. Myślę też, że poduszki lepiej się sprawdzą na piasku, podmokłej łące, czy w błotnistym miejscu, bo klocki są ażurowe i łatwiej się zapadają w miękki teren. 

Parę fotek: 

 

DSC06450.JPG

DSC06451.JPG

DSC06464.JPG

DSC06475.JPG

DSC06482.JPG

DSC06484.JPG

DSC06491.JPG

DSC06500.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.