Skocz do zawartości

Kotlina Kłodzka - a może i szerzej (Dolny Ślask) jesień 2023


Misio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W okresie 28.10-5.11 myślimy pokręcić się w okolicy Kotliny Kłodzkiej... m.i chcemy wyjść na Śnieżnik

Ale też nas troszkę ciągnie w Izery...więc jeszcze nie ma totalnego planu...

Czy ktoś coś by mógł coś fajnego polecić z tej okolicy - jesteśmy raczej zwolennikiem przyrody, wyprawy po górkach nie bardzo ambitne - chętnie bez dużych zejść (mam kłopot z kolanami), chętnie parkingi gdzie możemy stanąć na dziko (ale myślę że z tym sobie poradzę)...

A może ktoś się wybiera tam w tym okresie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Misio napisał(a):

Witam

W okresie 28.10-5.11 myślimy pokręcić się w okolicy Kotliny Kłodzkiej... m.i chcemy wyjść na Śnieżnik

Ale też nas troszkę ciągnie w Izery...więc jeszcze nie ma totalnego planu...

Czy ktoś coś by mógł coś fajnego polecić z tej okolicy - jesteśmy raczej zwolennikiem przyrody, wyprawy po górkach nie bardzo ambitne - chętnie bez dużych zejść (mam kłopot z kolanami), chętnie parkingi gdzie możemy stanąć na dziko (ale myślę że z tym sobie poradzę)...

A może ktoś się wybiera tam w tym okresie?

w Kotlinie Kłodzkiej jest cała masa atrakcji,  nie wiem co lubicie ?

koło Śnieżnika  warta odwiedzenia  jest  Jaskinia Niedźwiedzia ( bilety najlepiej kupować z wyprzedzeniem)  , w okolicy cała masa wież i punktów  widokowych np. Jagodna z łagodnym podejściem z pod schroniska Jagodna  w miejscowości Spalona , Szczelinec , Błędne Skały ( nie wiem na ile masz problem z kolanami , tam trochę trzeba powspinać się po skałach i pochodzić po schodach ) , Kaplica Czaszek w Czermniej , uzdrowiska Duszniki i Polanica Zdrój,  Twierdza Kłodzka , Kopalnia Złota w Złotym Stoku , Twierdza w Srebrnej Górze  . Z miejscowości Rzeczka/Sokolec masz łagodne podejście na Wielką Sowę na szczycie której stoi świeżo wyremontowana wieża widokowa z której widać całą kotlinę Kłodzką i połowę Dolnego Śląska. W okolicy również sztolnie kompleksu "REISE"  ( Walim, Włodarz, Osówka) które też uważam że warto odwiedzić. Zamek Grodno i położono obok Jezioro Bystrzyckie, Schronisko Andrzejówka w Rybnicy Leśnej gdzie można stanąć kamperem i pospacerować po mniej uczęszczanych leśnych szlakach i na koniec zamek Książ ja jeszcze nie byliście.

Z nocowaniem w kamperze nie najmniejszego problemu jest masa miejsc zarówno darmowych jak i płatnych. Jakby Cię interesowały jakieś konkretne miejsca to pisz, chętnie pomogę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Szczelinec , Błędne Skały ( nie wiem na ile masz problem z kolanami , tam trochę trzeba powspinać się po skałach i pochodzić po schodach )

Byliśmy - tam to chyba po schodach w dół (schody to nie problem - u mnie problem schodzenie w dół szczególnie po niestabilnym podłożu - ale czasem biorę leki przeciwbólowe i w drogę)

29 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Kaplica Czaszek w Czermniej , uzdrowiska Duszniki i Polanica Zdrój,  Twierdza Kłodzka , Kopalnia Złota w Złotym Stoku , Twierdza w Srebrnej Górze 

Też byliśmy.

Atrakcje takie gdzie mogę pójść z psem...

Na Niedźwiedzią ile warto zarezerwować czasu? (może by Sasza została w kamperze) - zakup wcześniej - może być problematyczny, bo u nas kłopot z planowaniem ;)

32 minuty temu, Suzu4x4 napisał(a):

W okolicy również sztolnie kompleksu "REISE"  ( Walim, Włodarz, Osówka) które też uważam że warto odwiedzić. Zamek Grodno i położono obok Jezioro Bystrzyckie

...

na koniec zamek Książ ja jeszcze nie byliście.

Wraz z innymi sztolniami i zamkiem Czocha - też byliśmy... chociaż zamek Czocha to był zaliczony zamek, a tam fajne okolice do chodzenia chyba...

Tu może zaglądnę:

39 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Jagodna z łagodnym podejściem z pod schroniska Jagodna  w miejscowości Spalona

Tu nie wiem czy wyjdzie to po drodze...ale tu tez nie byliśmy...

40 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Schronisko Andrzejówka w Rybnicy Leśnej gdzie można stanąć kamperem i pospacerować po mniej uczęszczanych leśnych szlakach

A po stronie Czeskiej ?

Poza Adršpašské Skalne Miasto (byliśmy)

 

Myślimy dojechać do Bogatyni (bo tam nam się jeszcze nie udało) i może wówczas zahaczyć o Izery...bo tam nam się bardzo podobało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Misio napisał(a):

Też byliśmy.

Atrakcje takie gdzie mogę pójść z psem...

na terenie Kotliny Kłodzkiej poza  Parkiem Narodowym Gór Stołowych  raczej nie ma ograniczeń dla czworonogów więc  wszystkie "atrakcje"  na powietrzu powinny być dostępne bez problemu ( choć przyznam że nie zwracam na to uwagi bo nasz kot zostaje w domu a psa nie mamy  ;) )

z takich mniej oczywistych miejsc gdzie można pójść z psem na spacer :

- Bardo - Droga Krzyżowa  na górę Kalwaria

- Nowa Ruda - dwie wieże widokowe na  Górze Św Anny i Górze Wszystkich Świętych  ( w Nowej Rudzie jest też Turystyczna Kopalnia Węgla  do zwiedzenia ale w niej nie byliśmy )

- jakbyście spali  na wskazanym przez kolegę @Stu parkingu na Przełęczy Lądeckiej  to spacer na Boruvkovą Horę ( można pójść dalej na Jawornik Wielki)

- Przełęcz Jugowska i spacer na wieżę widokową na Kalenicy

- Wielką Sowę też można zaatakować od strony Przełęczy Walimskiej  ( gdzie też można przenocować na dziko na parkingu)

52 minuty temu, Misio napisał(a):

Na Niedźwiedzią ile warto zarezerwować czasu? (może by Sasza została w kamperze) - zakup wcześniej - może być problematyczny, bo u nas kłopot z planowaniem ;)

na niedźwiedzią godzinka - półtorej wystarczy więc pies wytrzyma bez problemu. zakup biletów online bezpośrednio przez stronę jaskini , kupujesz wejście na określoną godzinę , o tej porze roku w tygodniu nie powinno być problemu z zakupem z dnia na dzień  gorzej   w weekendy.  Nieopodal jest też dostępna do zwiedzania Kopalnia Uranu w Kletnie.  Na nas nie zrobiła jakiegoś wybitnego wrażenia , ale będąc w okolicy można odwiedzić.

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Wraz z innymi sztolniami i zamkiem Czocha - też byliśmy... chociaż zamek Czocha to był zaliczony zamek, a tam fajne okolice do chodzenia chyba...

Czekaj, zamek Czocha jest nieopodal Gryfowa Śląskiego  nad jeziorem Leśniańskim a ja pisałem o zamku Grodno nad Jeziorem Bystrzyckim ;)

Godzinę temu, Misio napisał(a):

Jagodna z łagodnym podejściem z pod schroniska Jagodna  w miejscowości Spalona

jakbyś tam jechał od strony Międzygórza to polecam fajną miejscówkę na nocleg na dziko z pięknym widokiem na Śnieżnik, choć droga dojazdowa w ostatnim odcinku strasznie dziurawa to jak jest dobra widoczność to naprawdę warto :

https://maps.app.goo.gl/oaWgTDR3Hc9gY3v17

Godzinę temu, Misio napisał(a):

A po stronie Czeskiej ?

Poza Adršpašské Skalne Miasto (byliśmy)

od strony Czeskiej nie znam w tej okolicy innych atrakcji poza Skalnym Miastem.  Nie lubię kamperować w tej okolicy po stronie czeskiej  bo  tam jest strasznie ciężko znaleść fajne miejsce na nocleg, wszędzie albo zakazy albo teren prywatny, ostatnio nawet w miejscach gdzie kiedyś były wydzielone parkingi dla kamperów ( np. Janskie Łaznie czy Dolni Morava)  obecnie na każdym parkingu zakazy dla kamperów i pozostają tylko kempingi. W Dolni Morava masz w centrum miejscowości prywatny parking dla kamperów koszt ok 50 pln/ za dobę i można na nim zostać na noc.  Jest tam dość popularna "ścieżka w obłokach"  i chyba najdłuższy w Europie most linowy , ale to miejsca dość mocno komercyjne , nie wiem czy takie lubicie  choć widoki przepiękne . Jak jużbyście wjechali tam na górę to polecam zjazd na torze bobslejowym " Bobova draha " wrażenia niezapomniane :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i w odpowiedziach skupiłem się tylko na okolicy Kotliny Kłodzkiej bo Dolny Śląsk ma jeszcze wiele innych ciekawych miejsc, poza najbardziej  popularnymi jak Kotlina Kłodzka, Karkonosze czy Izery , mamy jeszcze przecież całe przedgórze Sudeckie ( Góry Kaczawskie (Kraina Wygasłych Wulkanów) , Góry Wałbrzyskie   czy masyw Ślęży ) , Przemkowski Park Krajobrazowy , Bory Dolnośląskie,  Park Krajobrazowy Doliny Baryczy, Doliny Bobru, 

( w sumie 12 parków krajobrazowych , sam mieszkam w jednym z nich :D

http://dolnyslask.org/parkikrajobrazowe/

https://dolnyslask.travel/zobacz-koniecznie/

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Nieopodal jest też dostępna do zwiedzania Kopalnia Uranu w Kletnie. 

Kopalnie, sztolnie, Reise zwiedziliśmy z dzieciakami...

Tam już nie wejdziemy z psem...a nie lubimy go zostawiać... tak samo jak większość kładek w obłokach i wież widokowych...

39 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Czekaj, zamek Czocha jest nieopodal Gryfowa Śląskiego  nad jeziorem Leśniańskim

tak - czytając Twoje sugestie to mi wpadło do głowy...

40 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

Grodno nad Jeziorem Bystrzyckim ;)

Tak wiem - byliśmy, fajna okolica...

Sky Bridge 721 - Dolní Morava - chciał bym... ale jak wyżej - na 90% zakaz psom...

11 minut temu, Suzu4x4 napisał(a):

mamy jeszcze przecież...

Coś z tego widzieliśmy, ale też może być to fajny pomysł... muszę się temu bardziej przyglądnąć.

Ale możliwe że jednak zostaniemy w okolicach Kotliny Kłodzkiej i Izerów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi jeszcze nie byliście, to warto zajrzeć do Międzygórza, gdzie mogę polecić takie spacery:

https://connect.garmin.com/modern/activity/7745712507
https://connect.garmin.com/modern/activity/7750985658
https://connect.garmin.com/modern/activity/7740176455

jest tam jakiś camping, jest też miejsówa na dziko, od centrum jedyną drogą na południe od centrum miasteczka, na końcu drogi asfaltowej jest duży szutrowy parking, przy punkcie wyjścia na szlaki piesze

Na śnieżnik zdaje się też można stamtą iść.

To jest wgle fajny kierunek, mało wyeksplorowany przezemnie. Oprócz przyrody są urocze małe miasteczka, które wojna mało dotknęła i często mają zachowane mury obronne i inne zabytki. Lubię wdepnąć do trakiego miasteczka na pół godziny, przejść dookoła rnyku, czy pod murami obronnymi i posiedzieć przy kawie

Btw, jeśli będize pogoda, to może bym do was dołączył na pierwszy albo oststni weekend ;)

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Btw, jeśli będize pogoda, to może bym do was dołączył na pierwszy albo oststni weekend ;)

Było by miło

Jak narazie w pierwszy weekend ma być lepsza pogoda

Bardzo dziękuję za kolejne sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A znacie jakąś miejscówkę (chętnie na dziko) w okolicach jeziora Nyskiego, Otmuchowskiego lub zalewu Paczkowskiego?

Myślę czy by po drodze do kotliny nie zatrzymać się tam gdzieś :D

Chociaż pogoda troszkę straszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Misio napisał(a):
A znacie jakąś miejscówkę (chętnie na dziko) w okolicach jeziora Nyskiego, Otmuchowskiego lub zalewu Paczkowskiego?
Myślę czy by po drodze do kotliny nie zatrzymać się tam gdzieś
Chociaż pogoda troszkę straszy...

Miejscówek w tej okolicy jest masa , odpal mapę "grupa biwakowa" i możesz przebierać.

Ja osobiście najczęściej nocuje nad Zbiornikiem Kozielno przy kopalni.

https://maps.app.goo.gl/noWo3f2wJNnp9RAD8

zdjęcia z naszego ostatniego noclegu :

WhatsAppImage2023-10-16at19_05_08.thumb.jpeg.8263ae008d937f754ce0214f060e6301.jpeg

WhatsAppImage2023-10-16at19_05_07.thumb.jpeg.a79d473d7fcde976317be5caea6f3917.jpeg

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misio napisał(a):

Dzieki !

Zdjęcie coś nie tak...

już poprawiłem, dlatego nie lubię odpowiadać z telefonu bo zawsze coś jest nie tak  .

1 godzinę temu, Misio napisał(a):

Jakoś niezbyt lubię grupy biwakowe, park4night itd...

Wolę zapytać lub samemu poszukać ?

:yes:

W Kotlinie Kłodzkiej jest sporo fajnych miejsc na nocleg. Parkingi leśne, na przełęczach , pod punktami widokowymi , stokami narciarskimi czy innymi atrakcjami w 95% nie ma zakazów i żadnych problemów z nocowaniem w kamperze.  Nawet powoli  powstają kamperparki ( Złoty Stok, Lądek Zdrój, jezioro Nyske )  choć my nie korzystamy  bo na weekend jesteśmy samowystarczalni ale np. jak ostatni raz byliśmy w Złotym Stoku to widziałem że przygotowywali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.