Skocz do zawartości

MPPT Victron Smart Solar 75/15


Gizbern

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Wymieniałem akumulator AGM na LIfePo4. W moim regulatorze MPPT Victron Smart Solar 75/15 zmieniłem na program LiFePO4 (patrz zdjęcie z ustawieniami) . Wiadomo że te akumulatory nie mogą być ładowane poniżej 0. W ustawieniach jest opcja odcięcie przy niskiej temperaturze która ustawiona jest domyślnie na 5C. Pytanie. Temperatura ta pochodzi z wewnętrznego czujnika regulatora MPPT? Czy muszę zainwestować dodatkowy czujnik Victron Smart Battery Sense? Czy byłby to już przerost formy nad treścią.  Widomo że chcę spać spokojnie jak przyjdą przymrozki  i nie musieć zastanawiać się o odłączeniu regulatora od akumulatora. Wiem że niby BMS akumulatora ma zabezpieczenie ale kto go tam wie czy zadziała. Lepiej mieć zabezpieczenie od źródła ładowania

 

Temepratura.thumb.jpg.19dc1ff680130a1eb244124e272c3a28.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gizbern napisał(a):

Pytanie dodatkowe. Czemu regulator ładowania musi być zamontowany pionowo? Przynajmniej tak mówi instrukcja :)

Na pewno @czyś będzie znał odpowiedź na to pytanie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie Jacek wywołał, a żadnym ekspertem nie jestem. Zwróć natomiast uwagę na żebrowanie (radiator) z tyłu regulatora. Pionowy montaż zapewnia przepływ powietrza i chłodzenie radiatora. Jak dasz go poziomo, albo wprawdzie pionowo, ale finy radiatora będą poziomo, nie będzie zachowany przepływ powietrza zdatny go chłodzić. 

3 minuty temu, Misio napisał(a):

grawitacyjny

Raczej konwekcja, nagrzane od radiatora uniesie się do góry, a w to miejsce napłynie od dołu chłodniejsze. Rzekłbym, przeciwgrawitacyjnie :)

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Misio napisał(a):

Cieplejsze powietrze jest lżejsze wiec idzie do góry...

Co jest lżejsze - kacze pierze czy arkusz tektury? Jednak Gdy położysz tekturę na kupce pierza, pierze nie znajdzie się u góry, bo lżejsze :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko tu mówisz o ciałach stałych

Jeżeli popatrzymy na ciecz lub gaz - taka zależność już występuje jeżeli mamy swobodny przepływ...

Bez wpływu grawitacji to zjawisko nie wystąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

W odniesieniu do funkcji "Low temperature cut-off"

na pytanie:

6 godzin temu, Gizbern napisał(a):

Temperatura ta pochodzi z wewnętrznego czujnika regulatora MPPT?

odpowiedź brzmi: nie.

A zatem:

6 godzin temu, Gizbern napisał(a):

Czy muszę zainwestować dodatkowy czujnik Victron Smart Battery Sense?

odpowiedź może brzmieć: tak.

Z aplikacji VictronConnect mamy podpowiedź:

Low_cut.thumb.jpg.369c9ab02627d5c8363422f4ae149857.jpg

 

Więcej  informacji odnajdziemy w instrukcji obsługi regulatora.

p21.thumb.png.ed26466c8f95fd20087baacd8b2de7e2.png

 

a warunek konieczny do zadziałania w/w funkcji (po uprzednim jej aktywowaniu) opisany jest stronę wcześniej

p20.thumb.png.0736856916d53128c39f1a031bde6bce.png

 

ps.

Regulator posiada czujnik wbudowany temperatury. Wykorzystuje własne dane temperaturowe do kompensacji ustalonych wartości napięcia (w funkcji zmian T) dla kolejnych etapów ładowania. W przypadku obecności danych z zewnętrznego czujnika temperatury - te ostatnie informacje mają priorytet.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Tofel napisał(a):

Witam.

W odniesieniu do funkcji "Low temperature cut-off"

na pytanie:

odpowiedź brzmi: nie.

A zatem:

odpowiedź może brzmieć: tak.

Z aplikacji VictronConnect mamy podpowiedź:

Low_cut.thumb.jpg.369c9ab02627d5c8363422f4ae149857.jpg

 

Więcej  informacji odnajdziemy w instrukcji obsługi regulatora.

p21.thumb.png.ed26466c8f95fd20087baacd8b2de7e2.png

 

a warunek konieczny do zadziałania w/w funkcji (po uprzednim jej aktywowaniu) opisany jest stronę wcześniej

p20.thumb.png.0736856916d53128c39f1a031bde6bce.png

 

ps.

Regulator posiada czujnik wbudowany temperatury. Wykorzystuje własne dane temperaturowe do kompensacji ustalonych wartości napięcia (w funkcji zmian T) dla kolejnych etapów ładowania. W przypadku obecności danych z zewnętrznego czujnika temperatury - te ostatnie informacje mają priorytet.

 

Pozdrawiam

To są konkretne odpowiedzi. Dzięki :) W zimie chcę spać spokojne także kupię sobie zewnętrzny czujnik.

PS.

Skąd masz instrukcję w języku polskim?

17 godzin temu, Misio napisał(a):

1) Lepiej by było dołożyć czujnik temperatury...

2) Dlatego w pionie by był lepszy grawitacyjny przepływ powietrza studzącego radiator.

Dzięki za konkretne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gizbern napisał(a):

...masz instrukcję w języku polskim?

:hmm:

Raczej jest to tłumaczenie wersji angielskiej wyd.2021

SmartSolar MPPT 75-15 Instrukcja 2021.pdf

Jeśli byłoby zainteresowanie, można spróbować ogarnąć wersję na 2023.

Oprogramowanie wewnętrzne i aplikacja VictronConnect stale się rozwija - również przy udziale użytkowników (wiem bo sam wtrąciłem swoje trzy grosze ;)).

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.