Skocz do zawartości

Jaka nawierzchnia pod przyczepę i przedsionek?


Paweł Paweł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam działkę, na której w konkretnym miejscu będę stawiał przyczepę z przedsionkiem i mieszkał tam przez kilka tygodni w roku. Przyczepa ma być mobilna - będą ją stamtąd zabierał. Zamierzam wyrównać ten placyk do poziomu. Pytanie - jaką dać nawierzchnię pod spód? Trawa się wydeptuje, robi się błoto, w którym się brudzi wszystko. Od gleby czy trawy ciągnie też wilgoć.

Co tam położyć? Jakiś żwirek, korę, może plandekę, a może geokraty? Raczej nie chcę kostki brukowej. A może w ogóle zrobić w tym miejscu zadaszenie dla przyczepy, ale wtedy znów fotowoltaika nie będzie działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir, ale taki otaczany (kamyczki o obłych krawędziach), a nie łamany (ostry). Keramzyt (nie zapada się w grunt - lekki) - ale to się przesypuje/ustępuje pod nogą przy chodzeniu. Sztuczna trawa na ustabilizowanym podłożu (przepłuczesz myjką gdyby coś). Płyty z gumy jak na placach zabaw. Podest z desek tarasowych z kompozytu na legarach (wyraźnie powyżej gruntu - tu zdecydowanie łatwiejsze wchodzenie do cepy). Po tym wszstkim można chodzić choćby na bosaka. Geokraty - czuć je przy chodzeniu nawet w lekkim letnim obuwiu/klapkach, trawa często deptana też będzie na tym słabo.

Jak zrobisz stałe zadaszenie nad "przedsionkiem", starczy że od strony gdzie będziesz wstawial cepę na lato, zrobisz je kilka cm wyżej niż poziom dachu przyczepy, wysuniesz dach 40-50 cm od słupów - starczy wstawić cepę tak, żeby krawędź wchodziła 15-20 cm pod dach. Wilk syty (zadaszenie na lato) i przeważnie całe stado owiec całe (solary,kominek od ogrzewania, okna dachowe w cepie - światło, możliwość otwarcia).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2023 o 16:31, czyś napisał(a):

Żwir, ale taki otaczany (kamyczki o obłych krawędziach), a nie łamany (ostry). Keramzyt (nie zapada się w grunt - lekki) - ale to się przesypuje/ustępuje pod nogą przy chodzeniu. Sztuczna trawa na ustabilizowanym podłożu (przepłuczesz myjką gdyby coś). Płyty z gumy jak na placach zabaw. Podest z desek tarasowych z kompozytu na legarach (wyraźnie powyżej gruntu - tu zdecydowanie łatwiejsze wchodzenie do cepy). Po tym wszstkim można chodzić choćby na bosaka. Geokraty - czuć je przy chodzeniu nawet w lekkim letnim obuwiu/klapkach, trawa często deptana też będzie na tym słabo.

Jak zrobisz stałe zadaszenie nad "przedsionkiem", starczy że od strony gdzie będziesz wstawial cepę na lato, zrobisz je kilka cm wyżej niż poziom dachu przyczepy, wysuniesz dach 40-50 cm od słupów - starczy wstawić cepę tak, żeby krawędź wchodziła 15-20 cm pod dach. Wilk syty (zadaszenie na lato) i przeważnie całe stado owiec całe (solary,kominek od ogrzewania, okna dachowe w cepie - światło, możliwość otwarcia).

 

Ciekawe pomysły. Chyba pójdę w te otoczaki. 

23 godziny temu, glomir napisał(a):

Ja u siebie zdjąłem darń i pogłębiłem do ok. 25 - 30 cm. Wyłożyłem dno grubą folią. Nasypałem klińca i zwałowałem do równego. To wszystko. Jest równo, twardo i zawsze sucho.

Dzięki za odpowiedź. Ta folia na spodzie nie zatrzymuje deszczówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otoczaki są miłe i gładkie ale zawsze będą się rozjeżdżać/rozsuwać na boki przy wjeździe na nie. Kliniec ma to do siebie (i stąd jego nazwa), że się klinuje i utwardza. Po wysypaniu i zwałowaniu/przejechaniu zagęszczarką, masz równą i twardą powierzchnię wchłaniającą jednocześnie wodę z opadów. Folia na spodzie oczywiście zatrzymuje deszczówkę i dlatego wyraźnie napisałem, że układa się ją tylko na dnie aby uniknąć porostu chwastów, trawy itp. Boki tego wykopu (25 - 30 cm) należy zostawić nie przykryte. To wystarczy na odsączenie do gruntu wody opadowej. Mam tak u siebie parę lat i nie mam z tym żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to taki ażur: https://www.castorama.pl/plyta-azurowa-polbruk-meba-40-x-60-x-8-cm-szara/5901796605576_CAPL.prd

Wycinasz darń, wyrównujesz podłoże, kładziesz ażurki, wypełniasz do równego ziemią i siejesz trawkę. Potem tylko przejeżdżasz od czasu do czasu kosiarką.

Różnych możliwości jest mnóstwo. W drewno ja bym nie szedł bo choć bardzo estetyczne, to potem jest z tym na prawdę sporo zachodu aby je przez wiele lat utrzymać w dobrym stanie. Ja preferuję zrobić raz i zapomnieć. Ale każdy ma swoje zdanie i zrobi jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2023 o 11:12, glomir napisał(a):

Najprościej to taki ażur: https://www.castorama.pl/plyta-azurowa-polbruk-meba-40-x-60-x-8-cm-szara/5901796605576_CAPL.prd

Wycinasz darń, wyrównujesz podłoże, kładziesz ażurki, wypełniasz do równego ziemią i siejesz trawkę. Potem tylko przejeżdżasz od czasu do czasu kosiarką.

Różnych możliwości jest mnóstwo. W drewno ja bym nie szedł bo choć bardzo estetyczne, to potem jest z tym na prawdę sporo zachodu aby je przez wiele lat utrzymać w dobrym stanie. Ja preferuję zrobić raz i zapomnieć. Ale każdy ma swoje zdanie i zrobi jak chce.

Super opcja. Ta mi się najbardziej podoba. Czy ubijałbyś ziemię zagęszczarką pod tymi ażurami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczepę spoko ale spróbuj meble ostawić w przedsionku  na płycie ażurowej

U mnie w markecie budowlanym  sprzedają palety po 5zł kopiłem coś koło 30 szt nie wszytskie użyłem

Pod spód ułożyłem stare cegły, na to palety, a na paletach przybiłem deski.
Wszyło mi coś  koko 4x5 metrów 
Koszt około 500zł z farbą nie licząc robocizny

Już służy 3ci rok 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń w użytkowaniu różnych nawierzchni najbardziej praktyczne i cenowo przystępne są płytki betonowe płytki chodnikowe. Rozmiar obojętny choć takie 50x50cm są najlepsze. Dlaczego? może nie są zbyt piękne ale równe, łatwe w utrzymaniu czystości i nie zarastają tak bardzo jak ażurki, bruki czy żwirki. Nie trzeba ich kosić a sami wiecie jak trawa czepia się butów i ląduje w przyczepie. Nawierzchnia szybko wysycha po deszczu a wiatr zwiewa jesienne liście ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.